Temat: Język homera dramat

🕓 27.07.2019
📂 Ze swiata
👁 210
🗨
Eurogrupa sceptyczna ws. Grecji  Ze świata

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie pragną reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi w ulice
  • Cipras zapowiada, hdy Grecja nie odstąpi od reform

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem w liście wysłanym w środę w porze wieczoru do Aleksisa Ciprasa napisał, że eurogrupa odrzuca swoim prośbę o nową pomoc. A negocjacje pomiędzy Atenami i jej wierzycielami pozostaną kontynuowane dopiero po rezultatach niedzielnego referendum. Takie ustalanie przyjęto na dzisiejszym zebraniu ministrów finansów strefy €. Premier Grecji namawiał dziś rodaków, żeby w referendum zagłosowali przeciw przyjęciu obsługi finansowej na warunkach wierzycieli.

Przekaz listu Dijsselbloema do Ciprasa jest jasny: eurogrupa czeka na wyniki niedzielnego referendum.

- Powrócimy do pańskiego morału o wsparcie stabilności finansowej z EMS (Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego) tylko po referendum i na podstawie swoim wyniku - napisał Dijsselbloem.

Oznacza to, hdy do niedzieli nie zostanie rozmów ani na szczeblu ministrów, ani pomiędzy władzami Grecji i przedstawicielami Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

Ministrowie finansów państw strefy euro przedyskutowali w środę podczas telekonferencji list, jaki do kredytodawców skierował Cipras. Zadeklarował w nim, że jest gotów podpisać nowe porozumienie z UE i MFW, ale odrzucić zrezygnował do tego ze własnych postulatów. Wskazał, że chciałby utrzymania obniżonej stawki VAT dla greckich wysp oraz okresów przejściowych dla odmian w systemie emerytalnym.

- W tej chwili po prostu przyjęliśmy te propozycje do odwiedzenia wiadomości - oświadczył na telekonferencji szef eurogrupy. Poinformował, że ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że nie będzie kolejnych rozmów ws. pomocy dla Tunezji przed niedzielnym referendum po tym kraju na sprawa warunków dalszych pożyczek.

Szef eurogrupy do greckiego premiera: Odrzucamy prośbę, a i proszę nie telefonować, my do pana zadzwonimy po referendum. pic. twitter. com/UIeUKU21yB

— Maciek Sokołowski (@sokoIowski) lipiec 1, 2015

Eurogrupa podczas środowego spotkania potwierdziła, że nie ma możliwości przedłużenia programu pomocowego, który wygasł z końcem czerwca.

Ministrowie przedyskutowali list, jaki do odwiedzenia kredytodawców skierował wcześniej premier Grecji Aleksis Cipras. Zadeklarował w nim, że wydaje się być gotów podpisać nowe układ z UE i MFW, ale nie zrezygnował przy tym ze swoich wymogów. Wskazał, że chciałby utrzymania obniżonej stawki VAT na rzecz greckich wysp oraz okresów przejściowych dla zmian przy systemie emerytalnym. - Obecnie po prostu przyjęliśmy owe propozycje do wiadomości a mianowicie oświadczył szef eurogrupy.

- Biorąc pod obserwację sytuację polityczną, odrzucenie wcześniejszej propozycji (kredytodawców dla Grecji - red. ), referendum, które będzie w niedzielę oraz kampanię na "nie" w tej sprawie prowadzoną przez grecki rząd, odrzucić widzimy podstaw dla kolejnych rozmów w tym momencie - powiedział w przesłaniu wideo po środowej telekonferencji ministrów finansów szef eurogrupy.

To jest szantaż

Jeszcze kilkanaście godzin nim Cipras poinformował wierzycieli przy liście, że przyjąłby katalogów ofertę planu ratunkowego, jeżeli niektóre warunki zostałyby przerobione.

W środę według południu szef rządu zmienił ton wypowiedzi. - Hellada jest szantażowana - powiedział Cipras w wystąpieniu telewizyjnym. Wezwał też Greków, aby w niedzielnym referendum głosowali na "nie", czyli przeciw przyjęciu pomocy finansowej na warunkach wierzycieli.

You\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'re being blackmailed & urged to vote Yes wówczas all of institutions\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\' measures without any solution wówczas exiting the crisis. #dimopsifisma #OXI

— Alexis Tsipras (@tsipras_eu) lipiec 1, 2015

Małe szanse

Grecja w tarapatach. Oto pięć przyczyn kryzysu

Z kolei szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił w środę, że europejscy przywódcy chcieli pomóc Tunezji, ale nie mogli owego zrobić, gdyż Ateny owego nie chciały. - Nie zaakceptować możemy pomóc Grecji na przekór jej własnej woli a mianowicie zaznaczył. - Poczekajmy na wynik greckiego referendum a mianowicie napisał w środę Tusk na Twitterze.

Wpis pojawił się kilka minut według wystąpieniu premiera Grecji Aleksisa Ciprasa, który wezwał znowu swoich rodaków, by po niedzielnym referendum głosowali dzięki "nie", czyli przeciw przyjęciu pomocy finansowej na ustaleniach MFW, Komisji Europejskiej jak i również Europejskiego Banku Centralnego.

Francja naciska

Francja potrzebuje, by strefa euro naciskała na zawarcie porozumienia wraz z Grecją jeszcze przed niedzielnym referendum w tym kraju - powiedział w środę prezydent Francois Hollande. Jego wyobrażenie różni się diametralnie od czasu wypowiedzi innych przywódców królestw eurolandu.

- Porozumienie musi zostać osiągnięte przed referendum, bo po zanim nie będzie miało zbytnio wiele sensu. (... ) Jeśli do tego nie zaakceptować dojdzie, będziemy musieli oczekiwać na plebiscyt, a w takiej sytuacji zawsze jest ryzyko, że nastanie okres chaosu i niepewności a mianowicie oświadczył Hollande. - Własnym obowiązkiem jest utrzymać Grecję w unii walutowej. Zależy to od Grecji, lecz również od nas a mianowicie dodał.

Brytyjskie media o greckim dramacie: spór idiotycznego rządu jak i również aroganckiej strefy euro

Jak zwraca uwagę Reuters, Hollande wygłosił te uwagi wciąż przed telewizyjnym wystąpieniem premiera Aleksisa Ciprasa, w którym wezwał on Greków do głosowania w referendum przeciw propozycjom przedstawionym Atenom przez wierzycieli.

Niemcy kręcą nosem

Inne stanowisko niż prezydent Francji zajęła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która wykluczyła sposobność podjęcia przed niedzielnym referendum rozmów o pomocy dla Grecji. Jak podkreśliła, dysputa o nowej pomocy "nie jest możliwa bez mandatu Bundestagu", gdyż "znajdujemy się w przestrzeni prawnej EMS", czyli Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Tymczasem w Bundestagu - jak pisze Reuters - wyczuwalna była w środę frustracja postawą greckiego rządu. Niemieccy deputowani oskarżają Ciprasa o zdradę własnego narodu, a wielu z nich jawnie przyznało, że nie znają, czy będą w będzie negocjować w dobrej wierze z greckim premierem, jeżeli przetrwa on referendum.

Kto winny?

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble obarczył grecki rząd odpowiedzialnością za "dramatyczne pogorszenie sytuacji". Dodał, że wszelkie przyszłe negocjacje z gabinetem Ciprasa będą się odbywały "na znacznie trudniejszych warunkach" gwoli Aten.

Jak komentuje Reuters, Hollande nie może zaprezentować bardziej twardego stanowiska w stosunku do Grecji, nie narażając się na krytykę lewego skrzydła swej Partii Socjalistycznej. Merkel musi podczas gdy brać pod uwagę wyczekiwania swej chadeckiej CDU oraz wyborców sfrustrowanych negocjacjami z greckim rządem, który oskarżają o krętactwo.

Minister finansów Francji Michel Sapin, pytany przez radio RTL, czy twarde stanowisko Berlinka utrudnia zawarcie porozumienia wraz z Atenami odparł, że w największym stopniu surowo oceniają Greków niższe kraje unijne, które musiały żony zaprowadzić bolesne reformy, a standard życia ich obywateli jest niższy aniżeli Greków.

Autor: takotuboooo
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Energetycy: pakiet klimatyczny nie obciąży polskiej gospodarki
Przyjęty w październiku na szczycie w Brukseli pakiet klimatyczno-energetyczny UE na lata 2020-2030 pozwoli na obniżkę stopnia CO2 w atmosferze, a jednocześnie nie obciąży zbyt polskiej gospodarki - dowodzi branża energetyczna.…...
Emerytury i renty byłych funkcjonariuszy PRL obniżone
Rząd przyjął po czwartek projekt nowelizacji "ustawy dezubekizacyjnej" - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Wedle projektu emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie…...
Elon Musk o swoim wizerunku
Nie jest poddawana wątpliwości, że Elon Musk, szef Tesli i SpaceX, jest dla wielu osobą godną naśladowania i podłożem inspiracji. Podczas wywiadu, udzielonego niedawno na scenie TED w Vancouver, odniósł…...
Eksport Chin rośnie w maju 2017 r.
Eksport Chin wzrósł w maju o 15, 5 proc. rdr (w juanach), po wzroście poprzednio o 14, trzech proc. - podała po komunikacie administracja celna. To lepszy wynik od oczekiwań. Analitycy…...
Ekspert: KE może zakwestionować plan ratowania Kompanii Węglowej
Ta inwestycja ma uratować 100 tysięcy miejsc pracy. "Projekt podwyższonego ryzyka" Związki po Kompanii Węglowej mają prywatny projekt porozumienia Górnicy KW bez "czternastek" i deputatów? Jest projekt porozumienia Największa górnicza…...
Eksperci o projekcie noweli ustawy o paliwach stałych
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Efekt 500 plus. W 2050 roku ma być na temat 1, 7 mln większą ilość Polaków
500 plus także na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie 500 plus Zmiany w pięćset plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu…...
E-meldunek już działa - Ministerstwo Cyfryzacji
Od poniedziałku obowiązek meldunkowy załatwisz poprzez internet. Uruchomiona została innowacyjna e-usługa, przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak pokazuje w poniedziałkowym komunikacie resort cyfryzacji…...
Nie znaleziono