Temat: Kompania Węglowa w tarapatach

🕓 24.07.2019
📂 Z kraju
👁 36
🗨
Ekspert: KE może zakwestionować plan ratowania Kompanii Węglowej

  • Ta inwestycja ma uratować 100 tysięcy miejsc pracy. "Projekt podwyższonego ryzyka"
  • Związki po Kompanii Węglowej mają prywatny projekt porozumienia
  • Górnicy KW bez "czternastek" i deputatów? Jest projekt porozumienia
  • Największa górnicza spółka w Polsce szuka ratunku. Ale odrzucić za cenę cięcia płac
  • Jak ratować polskie sztolnie? Rozmowy z górniczymi związkami będą kontynuowane

Nowy plan ratowania Kompanii Węglowej nie eliminuje ryzyka zakwestionowania go przez Komisję Europejską jako niedozwolonej pomocy ogólnej - mówi ekspert ds. energetyki Bartłomiej Derski.

W środę rząd zdecydował o wniesieniu do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej do spółki Towarzystwo Inwestycyjne Silesia. Ma to stanowić podstawą dla budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Decyzja rządu to pierwszy krok - jak podała Rada Ministrów - do bezpiecznego przedłożenia do tego podmiotu akcjonariuszy zewnętrznych i utworzenia tak zwane. Nowej Kompanii Węglowej. Analizę projektu rozpoczęły m. in. Polska Grupa Energetyczna PGE oraz Energa, które wyraziły zainteresowanie budowaniem opierając się na Kompanii Węglowej silnych koncernów paliwowo-energetycznych. Ma ją rozpocząć też PGNiG Termika, spółka wraz z grupy kapitałowej PGNiG.

Nowy plan

Rząd zdecydował o losach Kompanii Węglowej. Silesia przejmie 11 kopalń

- Nowy plan ratowania Kompanii Węglowej nie zaakceptować eliminuje ryzyka zakwestionowania go przez Komisję Europejską jak niedozwolonej pomocy publicznej. Ciągle w dokapitalizowanie Kompani Węglowej mają być zaangażowane nakłady publiczne, a więc przywierające do państwa akcje korporacji, które zostały przekazane Towarzystwu Finansowemu Silesia. Nieznacznie wyłącznie ryzyko zmniejszać może zaangażowanie się spółek energetycznych odrzucić bezpośrednio, kapitałowo, ale przez objęcie obligacji emitowanych poprzez TF Silesia, a a mianowicie jak rozumiem - ten wariant jest rozważany a mianowicie powiedział.

Jak dodał, z informacji przekazanych serwisowi WysokieNapiecie. pl z Komisji Europejskiej wynika, że Bruksela nie otrzymała jeszcze nowej propozycji rządu, ale wydaje się otwarta na dalsze "konstruktywne negocjacje" w tej kwestii.

- Gdyby wymawiane przez resort skarbu firmy – PGE, Energa i PGNiG Termika – faktycznie zaangażowały się w ratowanie Kompanii Węglowej jedynie za pośrednictwem objęcie obligacji TF Silesia, to byłoby dla wymienionych bardziej komfortowe rozwiązanie. Jak na przykład poinformował minister Andrzej Czerwiński, Silesia ma już ponieważ w swoim portfelu aktywa o wartości ok. 800 mln zł. To usprawnia sytuację potencjalnych wierzycieli, którzy w przypadku niewypłacalności mieliby własność, z którego mogliby próbować zaspokoić swoje roszczenia i to przed właścicielami Silesii"- zaznaczył Derski.

Jego zdaniem to powinno nieco uspokoić akcjonariuszy tych dwóch notowanych na GPW firm energetycznych, których notowania po podaniu informacji przez rząd wzrosły. - Spadła natomiast wycena akcji PGNiG, na temat zaangażowaniu którego mówiło się do tej pory mniej. Akcjonariusze lotnego czempiona na razie powinni się jednak uzbroić w cierpliwość, bo wiele detalów planu ratowania KW zostanie dopiero negocjowana z zarządami spółek - podsumował.

Ponad miliard złotych

Rada Ministrów 8 września 2015 r. zgodziła się na dokapitalizowanie TF Silesia przez wniesienie do niej akcji odpowiadających 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1, 4 mld zł. TF Silesia nie być może bez zgody Ministra Skarbu Państwa sprzedać wniesionych akcji. Mogą one jednak tworzyć zabezpieczenie dla pozyskania finansowania na rynku bankowym.

Kompania Węglowa SA wówczas największa firma górnicza w Europie. Pracuje w niej ok. 35 tys. osób. Przy jej skład wchodzi jedenaście kopalń i 5 zakładów. Zdolność wydobywcza kopalń kosztuje ok. 31 mln ton węgla rocznie. Skarb Państwa posiada w niej stu proc. akcji. Z transportu TF Silesia - jak podał rząd - przy trakcie 14 lat aktywności zdobyło unikalne doświadczenie przy prowadzeniu procedur restrukturyzacyjnych. Uczestniczyło w realizacji ekonomicznie uzasadnionych projektów inwestycyjnych i restrukturyzacyjnych w sektorach: lotnictwa, kolejnictwa, hutnictwa i stoczniowym.

Autor: MikeR
Związane z
Z kraju
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Cyberprzestępcy oszukują na RODO. Nadają SMS-y  Tech
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Uwaga na oszukańcze "bony" do Biedronki. Oszuści wyłudzają dane Brytyjski dziennik: Kaspersky kontrolowany przez rosyjskie służby Brytyjski rząd bez rosyjskiego antywirusa. "Nieważne, jakie możliwości…...
Ceny ropy naftowej na świecie
Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje 6 centów, ale przedtem w tygodniu surowiec zwyciężył 2, 6 proc. Była to reakcja na zamach stanu polityczny w Arabii Saudyjskiej. Baryłka…...
CBOS - jak Polacy analizują politykę rządu PiS
Rząd PiS zbiera największa liczba ludzi pochlebnych ocen za politykę prorodzinną, zwalczanie przestępczości oraz obronność. Najgorsze oceny badani wystawiają za politykę zdrowotną, rolną i zagraniczną - wynika z październikowego sondażu przeprowadzonego…...
Nie znaleziono