Jak pracownicy ministerstw korzystali ze służbowych kart? Najogromniejsze wydatki w resorcie środowiska

🕓 03.09.2019
📂 Z kraju
👁 85
🗨
Ile wydają przedstawiciele ministerstw za pomocą służbowych kart

Blisko 1, iii miliona złotych - tak wiele w ciągu 1, 5 roku wydali przy użytkowaniu kart płatniczych i kredytowych przedstawiciele Ministerstwa Środowiska. Wówczas zdecydowanie najwięcej spośród każdego resortów, które udzieliły riposty na zapytania posła Innowacyjnej.

"W kampanii wyborczej PiS obiecywał > > tanie państwo < <. Miało to dotyczyć również wyważonego obchodzenia się z publicznymi pieniędzmi przez urzędników" - wskazywał w zapytaniu skierowanym w lipcu Piotr Misiło, poseł Nowoczesnej.

Resort chce likwidacji deklaracji VAT

Parlamentarzysta postanowił zwrócić się do resortów z pytaniami między innymi o to, jaka jest liczba służbowych kart płatniczych i kredytowych w danym ministerstwie, a także jaka była wielkość wydatków w 2016 roku oraz w okresie od stycznia do końca czerwca 2017 roku.

Środowisko najwięcej

Jak wynika z odpowiedzi udzielonych przez poszczególne ministerstwa, najwięcej wydatków poczynili przedstawiciele resortu środowiska.

W 2016 roku wydali oni ponad 911 tysięcy złotych, mając do dyspozycji 139 kart płatniczych. W pierwszej połowie 2017 roku była to kwota prawie 370 tysięcy złotych, przy czym liczba kart spadła do 116.

Łącznie zatem w przypadku wydatków przedstawicieli ministerstwa środowiska mówimy o kwocie bliskiej 1,3 mln zł.

Źródło: Sejm RP Wydatki dokonywane z wykorzystaniem służbowych kart płatniczych i kredytowych przez przedstawicieli Ministerstwa Środowiska

Ponad 225 tysięcy złotych wyniosły tymczasem wydatki z użyciem kart przedstawicieli Ministerstwa Finansów.

Jak podano w odpowiedzi udzielonej posłowi Nowoczesnej, w okresie od 16 grudnia 2015 roku do 15 grudnia 2016 roku wyniosły one ponad 141 tysięcy złotych. W okresie od 16 grudnia 2016 roku do 15 lipca 2017 roku prawie 84 tysiące złotych.

Na początku sierpnia resort finansów posiadał 13 służbowych kart płatniczych przekazanych do dyspozycji 13 pracownikom ministerstwa.

Niewiele mniej, bo 207 tysięcy złotych wyniosły w okresie, o który pytał poseł Misiło, łączne wydatki przedstawicieli ministerstwa sportu. Z kolei MSZ w 2016 roku wydało z użyciem kart kwotę prawie 139 tysięcy złotych. Najwięcej, bo 81 tysięcy złotych, ambasador Jolanta Janek wizytująca na Malcie.

W pierwszej połowie tego roku przedstawiciele resortu spraw zagranicznych wydali przy użyciu kart ponad 64,5 tysiąca złotych. Najwięcej ambasador Michał Łabenda wizytujący w Mongolii. Chodzi o 51 tysięcy złotych.

W ciągu 1,5 roku przedstawiciele ministerstwa wydali zatem nieco ponad 200 tysięcy złotych. Jak poinformowano pod koniec sierpnia, w resorcie użytkowane były dwie karty płatnicze.

Artur Lompart, dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ, zwrócił uwagę, że ambasador wizytujący nie ma stałej siedziby w kraju akredytacji, jednak odwiedza kraj urzędowania regularnie (kilka razy w roku).

"Ponoszone wtedy za pomocą kart kredytowych wydatki związane są z działalnością ambasadora: organizacją świąt narodowych, wydarzeń promocyjnych, spotkań służbowych i konsultacji z partnerami miejscowymi oraz stanowią koszty zakwaterowania w czasie pobytu w Mongolii i na Malcie. Instytucja ambasadora wizytującego zapewnia aktywną obecność i funkcjonowanie polskiej służby zagranicznej przy znacznie niższych nakładach finansowych" - wyjaśnił.

Źródło: tvn24 Najwięcej wydali przedstawiciele Ministerstwa Środowiska

Pozostałe ministerstwa

Z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że wydatki z użyciem kart wyniosły we wskazanym okresie blisko 152 tysiące złotych. W 2016 roku - około 99 tysięcy złotych, a w pierwszej połowie 2017 roku - 53 tysiące złotych.

Zdecydowanie największe kwoty, bo łącznie chodzi o prawie 95 tysięcy złotych, wydają specjaliści.

W połowie sierpnia tego roku, ministerstwo dysponowało dziesięcioma służbowymi kartami płatniczymi.

Kto zapłaci za polskie superlotnisko? "Żadna z form nie jest wykluczona"

Na tle innych ministerstw sporo wydali również przedstawiciele ministerstw: sprawiedliwości - 99 tysięcy złotych oraz rodziny - 54 tysięcy złotych.

W Ministerstwie Energii są dwie karty płatnicze, przyznane pracownikom Departamentu Budżetu i Finansów, które są używane do rezerwowania hoteli dla wszystkich pracowników wyjeżdżających w podróże służbowe. W ciągu 1,5 roku, o które pytał poseł Nowoczesnej, na ten cel wydano w sumie prawie 4,8 tys. zł.

Z kolei w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego funkcjonuje jedna karta płatnicza, która pozostaje w dyspozycji dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą. Wydatki poniesione przy użyciu służbowej karty płatniczej w 2016 roku wyniosły prawie 6,9 tys. zł. "Dotyczyły opłat rejestracyjnych za udział pracowników MKiDN w konferencji > > Art and Cultural Heritage Crime Symposium < < w Nowym Jorku" a mianowicie poinformowano.

Natomiast przy okresie od 1 stycznia 2017 roku do 40 czerwca 2017 roku nie dokonano wydatków z wykorzystaniem karty płatniczej.

Na zapytanie posła Nowoczesnej odpowiedzi odrzucić udzieliło Ministerstwo Obrony Narodowej. Tymczasem, według informacji przekazanych przez resorty rolnictwa i zdrowia, nie poniosły one żadnych wydatków z użyciem kart.

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ile można oszczędzić na autogazie?  Moto
Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach w prawo jazdy. Jest oferta ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli konstruować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za zawracanie…...
Ile będzie kosztowało expose Kopacz? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat  Informacje
12 zł za godzinę pracy czy kontrakty likwidujące umowy śmieciowe? Starcie Wydobywający - Szydło Powstanie Nasze państwo Grupa Promowa. "Szansa dzięki wspólny sukces branży" Kopacz otwiera gazoport. "Będziemy po 100…...
Ikea chce zainwestować w Naszym kraju miliard euro rocznie  Informacje
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
III filar. IKE, IKZE jak i również PPE  Pieniądze
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
IBM World of Watson Las Vegas
Na konferencji IBM w Las Vegas słowo “kognitywny” padało dosłownie na każdym etapie. Watson, a więc superkomputer IBM, który przez lata będzie jej główną biznesową siłą napędową, taki naturalnie jest.…...
Holding PKP - koncepcja jak i również założenia
W pierwszym tygodniu po świętach wielkanocnych PKP przedstawi koncepcję utworzenia holdingu PKP, wtedy odbędzie się spotkanie zarządów wszelkich spółek kolejowych. Założenia są już gotowe – poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.…...
Hiszpania. Stolica Majorki zakazała wynajmu domów turystom  Ze świata
Słony rachunek za alkohol. Świeże przepisy na popularnej wyspie Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Gwiazda może posiadać duże problemy Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii Transseksualistka…...
Historia lokalizacji Google - jak wyłączyć funkcję
Szybki quiz: pamiętasz, gdzie jadłeś obiad 9 września 2016 r.? Ile zajęła ci podróż do pracy dwudziestu siedmiu lutego 2017 r.? A może wiesz, jak spędziłeś popołudnie 9 marca 2015 r.?…...
Nie znaleziono