Wiceminister: bezrobocie po lipcu spadło do 12, 6 proc.

🕓 25.06.2019
📂 Z kraju
👁 239
🗨
Bezrobocie w lipcu spadło do 8, 6 proc.

Bezrobocie w lipcu spadło do 8, 6 proc. - poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej.

- Dane, które mamy obecnie za lipiec to wiadomości nieoficjalne, które pewnie się później potwierdzą, to informacje które mówią, że bezrobocie mamy na poziomie 12, 6 proc. - powiedział w Programie Pierwszym PR Szwed.

Duży skok

Przegląd prasy. Żłobków przybyło. Ale maluchy z tych propozycji nie korzystają

Wiceminister rzekł, że oznacza to ponad 1, 3 mln jednostek bez pracy.

- O ile odnosilibyśmy te dane do sytuacji, która była nadal parę miesięcy temu, to duży skok, jeśli chodzi o zmniejszenie bezrobocia - powiedział wiceminister. - Niższe bezrobocie ostatnie na takim poziomie mieliśmy w 1991 roku, czyli 25 lat temu - dodał.

Zaznaczył, hdy bezrobocie zawsze jest problemem i każdy człowiek bez pracy powinien mieć szansę na jej znalezienie.

Normalne latem

W ocenie Szweda trend spadkowy w najbliższych miesiącach powinien utrzymać się.

- Nie istnieje się co spodziewać przy najbliższych miesiącach wzrostu, mam nadzieję, że będzie minimalny zmniejszenie - podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że lato wówczas tradycyjnie okres, w którym bezrobocie spada ze względu na prace sezonowe, ale duże środki płynące w aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu - tworzenie miejsc pracy jak i również pomoc - również zostawią efekty.

- O ile jeszcze z zasobów bezrobotnych odłączylibyśmy te osoby, które w zasadzie rejestrują się tylko ze względu w składkę zdrowotną, to myślę, że moglibyśmy mówić o poziomie bezrobocia na szczeblu 6-6, 5 proc. Wówczas byłby poziom bardzo mały - powiedział.

Są województwa, gdzie stopa bezrobocia jest już poniżej 6 proc. - podał. Przy Wielkopolsce wynosi ona 5, 3 proc., ale np. w woj. warmińsko-mazurskim - 14 proc. - powiedział Szwed.

Wynik najdogodniejszy od 8 lat

W czerwcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 8, jedenastu proc. wobec 9, 1-wszą proc. w maju - poinformował w poniedziałek Naczelny Urząd Statystyczny. Faktycznie dobrego wyniku nie było od października 2008 roku kalendarzowego.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła poniżej 1, 4 mln osób. W czerwcu stało ich 1 392, pięć tys., w maju a mianowicie 1 456, 9 tys.

Także spada liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Wyniosła w czerwcu 155, 5 tys. osób i była o 5 proc. niższa niż czerwcu 2015 r. ale o 0, szóstej proc. wyższa niż po maju - podał GUS.

Prognozy minister Rafalskiej

Zgodnie z prognozami Elżbiety Rafalskiej, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na końcu roku stopa bezrobocia być może wynieść 8, 4 proc.

- Dynamika spadku jest mniejsza, niż zanim rokiem. Zaktywizowanie osób długotrwale bezrobotnych jest trudne. I z tak niskiego pułapu jak obecnie dalsze obniżanie stopy bezrobocia jest trudniejsze - podkreśliła na zarania lipca.

Autor: Абдульвахид
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Belgia przymierza się do konstrukcji energetycznej wyspy na swoim wybrzeżu  Ze świata
Belgowie chcą wybudować sztuczną wyspę energetyczną, której obiektem będzie pozyskiwanie i gromadzenie energii z wiatru. Podług tamtejszych mediów rząd obecnie wkrótce wyda koncesję na tę inwestycję. Będzie wówczas jedna z pierwszych…...
Banknot o nominale 500 złotych - w obiegu od momentu 2017 roku
10 lutego do obiegu trafi nowy banknot o nominale 500 zł. Jest na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Jego producentem, podobnie jakim sposobem wszystkich poprzednich banknotów wraz z tej serii…...
Bank Szwajcarii wprowadza ujemne mieszaniny procentowe. Co z kredytami we franku?  Ze świata
Ostatnia aktualizacja: Co to oznacza? Marek Wołos, członek zarządu TMS Brokers uważa, że decyzja banku centralnego Szwajcarii spowoduje wyczerpanie waluty tego kraju, a zatem minimalne obniżenie rat kredytowych…...
Baltic LNG bez Shella. Rosja walczy o dominachę w dziedzinie LNG
Brytyjsko-holenderski Shell wypadł z projektu budowy największego na Morzu Bałtyckim gazoportu LNG. Baltic LNG mógłby zaszkodzić pozycji polskiego gazoporty w Świnoujściu. Shell wycofał się, bo Rosjanie kompletnie zmienili plany budowy gazoportu…...
Awaria bankowości internetowej w Alior Bank
Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą bezpłatne, ale będą też ograniczenia Kolejny pula ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych banków w Polsce…...
Auta elektryczne w Poczcie Polskie - trwają testy
Już jesienią 2019 roku kilkadziesiąt aut elektrycznych o ładowności do 800 kg zostanie przewozić paczki klientów Korespondencji Polskiej. To efekt testów z 2018 roku. Pocztowcy testują obecnie grupę kolosalnych aut.…...
Arabia Saudyjska może pracować ponad bombą atomową
Arabia Saudyjska potwierdziła plany prac nad elektrownią atomową, pierwszy raz od kiedy delegacja saudyjska dyskutowała nad projektem wraz z przedstawicielami USA na początku marca 2018 r. Jak poinformował minister informacji jak i…...
Apple zaprezentuje nowego iPada  Tech
W środę kierownik Apple Tim Cook posiada pokazać światu nowy model iPhone’a 6S. Ale demonstracja nowego smartfona wcale nie musi być najważniejszym zdarzeniem wieczoru. Branża plotkuje albowiem, że koncern z Cupertino może…...
Nie znaleziono