Adamczyk: podwykonawcom Astaldi wypłacono już kilkadziesiąt milionów złotych

🕓 15.06.2019
📂 Z kraju
👁 106
🗨
Adamczyk: podwykonawcom Astaldi wypłacono obecnie 25 milionów złotych

Podwykonawcom Astaldi PKP Polskie Linie Kolejowe wypłaciły już 25 mln zł, a po czwartek zostanie wypłaconych blisko 10 mln zł a mianowicie poinformował w czwartek redaktorów minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- PKP PLK jako bezpośredni zamawiający wypłaca sukcesywnie należności podwykonawcom Astaldi. Do dzisiaj wypłacono 25 mln zł. Dzisiaj zostanie wypłacona kolejna transza blisko 10 mln zł. Zostanie to jedna trzecia zidentyfikowanych należności - powiedział Adamczyk.

Należności podwykonawców

Ciemne chmury nad budowlanką. "Nie można wykluczyć pozostałych zejść z budów"

- Należności wobec podwykonawców szacujemy na 103 - 105 mln zł. Wciąż trwa proces sprawdzania dokumentów, na podstawie których będą wypłacane zaległości. (... ) Wszyscy podwykonawcy mogą być pewni, że jeżeli jedynie udokumentują swoje należności, pretensje do płatności, których nie zaakceptować wykonało Astaldi, to pozostaną one przez zamawiającego przykryte - dodał.

Na początku października PKP PLK szacowały te należności na 40 mln zł. Wiceprezes PKP PLK Arnold Bresch komentując wzrost liczby i wartości roszczeń poinformował przy czwartek, że firma Astaldi do tej pory nie zaakceptować wypowiedziała umów podwykonawczych.

Zgłoszono 106 roszczeń

- Te firmy cały czas łudziły się, że Astaldi wróci i będzie dywanom rozliczała należności. Firma Astaldi, chociaż deklaruje współpracę jak i również chęć pomocy podwykonawcom odrzucić udziela nam odpowiedzi natomiast co gorsza, w prekursorskim czasie, wręcz nie potwierdza odbierania od nas korespondencji, co też jest spornym utrudnieniem. Mimo to realizujemy nasz plan regulowania opłat - powiedział.

Z kolei wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel poinformował w czwartek dziennikarzy, że w sumie zgłoszono 106 roszczeń od momentu podwykonawców Astaldi, a finanse będą sukcesywnie wypłacane za pośrednictwem PKP PLK po zatwierdzeniu ich zasadności.

Zmartwienia z budową odcinka A1. Wykonawca zrezygnował z podpisania umowy

- Uważam, że jeżeli firmy posiadają słuszne roszczenia, to ich roszczenia będą realizowane. Mamy na to zabezpieczone pieniążki. (... ) Należy tylko dokumentować swoje roszczenia zgodnie za założeniami przedstawionymi za pośrednictwem zamawiającego i wtedy pieniążki na konta będą płynęły - powiedział Bittel.

- Gospodarujemy pieniędzmi publicznymi i musimy dochować funkcji. Nie może być inaczej - dodał.

Astaldi

Astaldi pod koniec września przysłała do PKP PLK informację, że umowy odnoszące się do modernizacji linii Dęblin – Lublin oraz linii Poznań - Leszno wygasły. Resort infrastruktury wezwał włoską firmę do wznowienia prac, ale wykonawca nie powrócił dzięki place budów. Dlatego PKP PLK 2 października wezwały Astaldi wraz z konsorcjantami, do podjęcia prac na kontraktach, tj. linii kolejowej nr 7 na danym odcinku Dęblin – Lublin i linii Poznań – Lublin. W związku z tymże, że włoska firma nie podjęła prac na obu liniach, PLK 5 października złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów spośród winy konsorcjantów.

Astaldi jest zaangażowane w Naszym kraju także w budowę tras oraz warszawskiego metra (jest samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku o stacje Szwedzka, Targówek i Trocka).

Autor: werberable
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Abarth 695 Rivale - jakim sposobem producent motorówek wszedł do motoryzacji
W latach 50. jak i również 60. XX wieku dzięki włoskich drogach królowały Fiaty podrasowane przez Carlo Abartha, a szczytem elegancji jak i również luksusu poza lądem były łodzie zamówione u włoskiego…...
40 kilometrów autostrady budują od momentu trzech lat. Muszą poświadczyć, czy będą budować dalej  Informacje
Ekspresowo w okolicy Krakowa. Umowa w sprawie północnej obwodnicy podpisana Polska zmieni się w wielki plac wybudowania. Nowe odcinki autostrad i ekspresówek Przegląd prasy. Rządowi nie po drodze dzięki wschód.…...
13 tys. zł miesięcznie. Szwajcarzy zdecydują, czy chcą takiej płacy minimalnej  Informacje
W referendum 18 maja Szwajcarzy zdecydują, czy płaca minimalna przy ich kraju ma wynosić 22 franki szwajcarskie zbytnio godzinę, czyli ok. 4 tys. franków miesięcznie. Jak i również choć 90 proc.…...
11 marca - niedziela bez handlu. Lista otwartych galerii handlowych
Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są wyniki rządowej analizy zakazu handlu Rządowy raport o zakazie handlu będzie zrealizowany jesienią "Pogorszy się sprawa małych sklepów". Sejmowa rozkład propozycji zmian…...
Nie znaleziono