Duże zmiany w sprawie meldunków. Od stycznia nowości gwoli mieszkańców

🕓 22.07.2019
📂 Z kraju
👁 95
🗨
E-meldunek już działa - Ministerstwo Cyfryzacji

Od poniedziałku obowiązek meldunkowy załatwisz poprzez internet. Uruchomiona została innowacyjna e-usługa, przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak pokazuje w poniedziałkowym komunikacie resort cyfryzacji, w sieci można zgłosić się zarówno na pobyt stały, oraz czasowy. E-meldunek umożliwia też przemeldowanie, zaś także zameldowanie/przemeldowanie niepełnoletniego maluszka oraz - jako pełnomocnik - innej osoby.

Jak to zrobić?

Pensje, podatki, przepisy. Najistotniejsze zmiany w 2018 r.

Aby skorzystać z oryginalnej usługi należy wejść w stronę www.obywatel.gov.pl, następnie dobrać interesującą usługę (meldunek) jak i również potwierdzić swoją tożsamość Profilem Zaufanym (eGO).

Kolejny chód to wybranie opcji a mianowicie zaznaczenie, czy chodzi na temat zameldowanie na pobyt solidny lub czasowy, zameldowanie pociechy, czy może skorzystanie z pełnomocnictwa do zameldowania odmiennej osoby.

Warto przy tym pamiętać o przygotowaniu odpowiednich dokumentów. W przypadku meldunku, w zależności od momentu wybranej opcji, przydać się mogą m. in. skany pełnomocnictw, skany dokumentów potwierdzających tytuł prawny do pubu, oświadczenia właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu, potwierdzające przebywanie w lokalu.

W przypadku gdy meldujemy samych siebie, dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Jeśli wniosek tworzy pełnomocnik, konieczne jest dołączenie upoważnienia w formie załącznika.

Za darmo

Wniosek o zameldowanie wysyłamy online do właściwego miejscowo urzędu (odpowiedniego dla miejsca zameldowania stałego/czasowego) - zostanie on automatycznie wybrany na podstawie wprowadzonego nowego adresu zameldowania.

Resort cyfryzacji wskazuje, iż urzędnik zamelduje osobę od momentu razu po otrzymaniu zgłoszenia. Dodano, że jeśli służące do formularza zostały dołączone skany dokumentów - urzędnik być może poprosić o ich oryginały i dopiero po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości dojdzie służące do zameldowania.

Modyfikacje przy sklepowej kasie. Wystarczy z bezpłatnymi foliówkami

Usługa jest bezpłatna. Bezpłatnie zostanie również wydane zaświadczenie na temat zameldowaniu na pobyt stały, które urząd wyda wyjąwszy konieczności wnioskowania.

Płatne - 17 zł a mianowicie jest tylko zaświadczenie na temat zameldowaniu na pobyt czasowy. O nie również jesteśmy wstanie zawnioskować online. Wystarczy we wniosku zaznaczyć odpowiednie grunt. Do wyboru mamy kilka sposobów odbioru zaświadczenia - odbiór osobisty w urzędzie, tradycyjna przesyłka pocztowa bądź przesłana na skrzynkę ePUAP - wersja elektroniczna.

Kolejna usługa

E-meldunek wydaje się być kolejną usługą, uruchomioną za pośrednictwem Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Spraw Weneckich i Administracji.

Bez konieczności wychodzenia z budynku można już m. in. zamówić odpisy aktów postaci cywilnego i za wówczas zapłacić, złożyć wniosek na temat wydanie dowodu osobistego bądź zgłosić utratę lub defekt dowodu osobistego.

Obowiązek meldunkowy zostaje

Możliwość zameldowania przez internet to efekt noweli ustawy o ewidencji ludności. Dokument zakłada również rezygnację z - planowanej wcześniej od 1 stycznia 2018 r. - likwidacji obowiązku meldunkowego.

Jak przekonuje MSWiA, pozostawienie musu meldunkowego jest niezbędne dla prawidłowej realizacji obowiązków administracji publicznej związanych z głosowaniem w wyborach oraz wykonania zadań z zakresu zapewnienia społecznego, tj. emerytur, rent, dodatków, opieki społecznej, ubezpieczeń społecznych.

Wniosek o dowód i PESEL razem

Celem ustawy jest także uporządkowanie i doprecyzowanie wybranych przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL cudzoziemcom. Po modyfikacjach mają go dostawać wszyscy cudzoziemcy meldujący się dzięki pobyt stały lub czasowy na terytorium Polski.

"Efektem zaproponowanych regulacji w tym zakresie będzie gromadzenie informacji na temat wszystkich cudzoziemcach przebywających w obrębie Rzeczypospolitej Polskiej, bez aspektu na czas pobytu, po centralnym rejestrze PESEL" - napisano.

Zmiany mogą mieć także umożliwić uzyskanie numeru PESEL przy ubieganiu się o wydanie dowodu własnego. Obecnie obywatele polscy mieszkający w Polsce, którzy nie mają numeru PESEL, natomiast chcą otrzymać do, muszą w pierwszej kolejności ubiegać się o numer PESEL, składając wniosek do gminy, a dopiero potem wnioskować o wydanie dowodu własnego.

Autor: W1zzard
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dług Skarbu Państwa zbliża się do 1 biliona złotych
Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września 2016 r. wyniosło ponad 900 mld zł – wzrosło o 3, pięć mld zł. Powoli zespala się zatem do jednej biliona zł. W tv zawrzało. Padały…...
Dyrektor Samsunga o sieci 5G: nadejdzie niebawem i stanie się niesamowita
Producenci telefonów pracują nad nową generacją bezprzewodowej sieci. 5G ma być obłędnie szybka. W pierwszych testach sieci 5G osiągnęła prędkość dziesięciu gigabitów na sekundę przy warunkach laboratoryjnych. Dla zestawienia, najszybsze…...
Duda: nie wycofuję się ze swojego zobowiązania ws. frankowiczów  Waluty
Złe wieści gwoli frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz w mniejszym stopniu kredytów we frankach Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by w październiku wówczas przeszło" Przegląd…...
Dress code - najczęściej popełniane błędy
Jesteś dobrym i oddanym pracownikiem, twój szef cię docenia, w dodatku masz odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, aczkolwiek z jakiegoś powodu od momentu lat nie awansowałeś... Zastanawiasz się dlaczego. Odpowiedzią może być to…...
Dostałeś mieszkanie w spadku po cioci? Blajer mówił, jakim sposobem nie zapłacić podatku  Informacje
"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - które to mamy prawa? "Biznes dla Ludzi". Nowe jawnie dla Modlina "Biznes na rzecz Ludzi". Zmiany w związku z RODO "Biznes na…...
Donald Trump zrywa porozumienie spośród Iranem. Reakcja świata
Kolejne kraje krytykują decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu USA z umowy nuklearnej z Iranem. Syria potępiła ją "z całą mocą". Niemcy, Włochy czy Rosja zapowiadają dalszą kooperację z Teheranem. Sam Iran…...
Dochód podstawowy zamiast zasiłku a mianowicie eksperyment w Finlandii
Władze w Finlandii rezygnują z zasiłków. Na czas eksperymentu przyznają tzw. przychód podstawowy, by sprawdzić, lub zmniejszy bezrobocie i uprości system świadczeń socjalnych. Dwa tysiące losowo wybranych bezrobotnych będzie otrzymywać…...
Dmuchawa do liści to prędki sposób na posprzątanie parku. Najtańsza kosztuje tylko 129 zł
Dmuchawy do funkii to urządzenia, które zezwolą szybko i skutecznie zaprowadzić jesienny porządek w skwerze. Bez problemu mogą być stosowane również podczas sprzątania tarasu czy uliczki przed domem. Na jakie parametry…...
Nie znaleziono