Nie płacą na czas choć mogą. "Szczególnie niesolidne są duże przedsiębiorstwa"

🕓 26.06.2019
📂 Z kraju
👁 34
🗨
BIG InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej o firmach meblarskich

Co szósta ogromna firma meblarska nie płaci terminowo zobowiązań - wypływa z danych BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowania. Na 150, 1 mln zł niesolidnie spłacanych długów - 78, 4 mln zł to zaległości najpopularniejszych firm. Tymczasem kondycja finansowa producentów mebli nie wydaje się być zła.

Na sektorze mebli Polska jest eksportową potęgą. Branży sprzyjają również rosnące zakupy rodaków. "Niezłą kondycję finansową producentów mebli potwierdza wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska. Mimo, to cząstka firm nie płaci terminowo swoich zobowiązań" - zapewniają autorzy opracowania BIG InfoMonitor. Według nich "szczególnie niesolidne są duże przedsiębiorstwa".

Zaległości

Przegląd Prasy. Urząd mocno przesadził z wysokością kar dla firm

Z ok. 31, 7 tys. przedsiębiorstw produkujących meble - 1878 stanowią spółki uprawnienia handlowego, reszta to spółki jednoosobowe lub spółki cywilne.

"Głównie pierwsza grupa spółek stoi za potęgą eksportową Polski, ale również (... ) za większością przeterminowanych o co najmniej 60 dni płatności rat kredytów oraz zobowiązań wobec kontrahentów dzięki kwotę powyżej 500 zł" - zwraca uwagę, cytowany w opracowaniu, Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Na 150, 1 mln zł niesolidnie spłacanych długów producentów mebli - 78, 4 mln zł wówczas zaległości największych firm. Replikują za nie 293 duże przedsiębiorstwa, na jedno przypada średnio 267, 5 tys. zł zaległości.

"Znacznie wyższy odsetek niepłacących w czas dużych firm potwierdza dominujące na rynku wyobrażenie, że duży może większą ilość, a mały może dzięki pieniądze poczekać. Co nieszczęśliwie często dla małych podmiotów kończy się sporymi kłopotami, a w ostateczności upadłością" - zauważa Hildebrand.

Eksporterzy mebli

Jak wynika z analizy przeprowadzonej poprzez wywiadownię gospodarczą Bisnode, Polska na 5, 6 tys. firm w bardzo porządnej i dobrej kondycji finansowej jest niemal dwie trzecie producentów mebli. W słabej sytuacji znajduje się 1-a trzecia, a w bardzo słabej - 4, pięć proc.

Nasz państwo z prawie 5-proc. udziałem zajmuje czwartą pozycję wśród eksporterów mebli, tuż za Chinami, Niemcami i Włochami. Wiele wskazuje na wówczas, że 2016 rok okaże się dla branży rekordowy pod względem sprzedaży.

Wielkie ssanie dzięki rynku. W tych zawodach pracę znajdziesz od dłoni

Autorzy opracowania zwracają atencję, że "znaczna część eksportowanych mebli realizowana jest (... ) pod marki obce - dla zagranicznych internecie handlowych i producentów mebli, co przekłada się na niższą rentowność produkcji". Dlatego choć w eksporcie wartościowo plasujemy się na czwartym miejscu, to pod w stosunku do ilości eksportowanych mebli ustępujemy jedynie Chinom - kilogram polskich mebli jest niemalże o połowę tańszy, aniżeli niemieckich, czy włoskich.

Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli polscy producenci najwięcej eksportują do Niemiec (80 proc. produkcji), następnie do Uk, Pepik, Francji, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Hiszpanii, Belgii oraz Włoch. Nasze meble wysyłane będą też do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Singapuru, Mongolii czy Kataru.

Ocena kondycji finansowej

Według Bisnode na ocenę formie finansowej firm z sektora produkującego meble bezpośredni wpływ miały takie wskaźniki, jakim sposobem płynność, wysokość zadłużenia jak i również rentowność. Uwzględniono też zdolność finansową podmiotu, poziom zarejestrowanych, przeterminowanych płatności, zarejestrowane komentarze z sądów gospodarczych o upadłość lub postępowanie naprawcze, ogłoszenie upadłości, rozpoczęcie przebiegu likwidacji oraz negatywne sygnały prasowe. Ocena kondycji finansowej branży odbywała się w podstawie danych finansowych nie starszych niż dwa okres. W przypadku spółek uprawnienia handlowego za podstawę do oceny brano bilans i rachunek wyników. W wypadku podmiotów nieprowadzących pełnej księgowości oparto się na danych empirycznych o przychodach, kosztach jak i również wyniku finansowym podmiotu zadeklarowanych przez właścicieli firm.

W branży producentów mebli w Polsce działa ponad 31, 7 tys. firm, zatrudniających ok. 150 tys. osób. Ponad 90 tys. ludzi pracuje ponadto po powiązanym z producentami sprzętów sektorze drzewnym.

Autor: xxQupidxx
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Białoruś rozważa import wieprzowiny z Kanady zamiast z UE  Informacje
Białoruś rozpatruje alternatywne możliwości importu wieprzowiny w związku z obecnością afrykańskiego pomoru świń przy państwach Unii Europejskiej – oświadczył we wtorek wiceminister rolnictwa Białorusi Wasil Siedzin. Bruksela pozwie…...
Bezrobocie w lipcu spadło do 8, 6 proc.
Bezrobocie w lipcu spadło do 8, 6 proc. - poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej. - Dane, które mamy obecnie za lipiec to wiadomości nieoficjalne, które…...
Belgia przymierza się do konstrukcji energetycznej wyspy na swoim wybrzeżu  Ze świata
Belgowie chcą wybudować sztuczną wyspę energetyczną, której obiektem będzie pozyskiwanie i gromadzenie energii z wiatru. Podług tamtejszych mediów rząd obecnie wkrótce wyda koncesję na tę inwestycję. Będzie wówczas jedna z pierwszych…...
Banknot o nominale 500 złotych - w obiegu od momentu 2017 roku
10 lutego do obiegu trafi nowy banknot o nominale 500 zł. Jest na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Jego producentem, podobnie jakim sposobem wszystkich poprzednich banknotów wraz z tej serii…...
Bank Szwajcarii wprowadza ujemne mieszaniny procentowe. Co z kredytami we franku?  Ze świata
Ostatnia aktualizacja: Co to oznacza? Marek Wołos, członek zarządu TMS Brokers uważa, że decyzja banku centralnego Szwajcarii spowoduje wyczerpanie waluty tego kraju, a zatem minimalne obniżenie rat kredytowych…...
Baltic LNG bez Shella. Rosja walczy o dominachę w dziedzinie LNG
Brytyjsko-holenderski Shell wypadł z projektu budowy największego na Morzu Bałtyckim gazoportu LNG. Baltic LNG mógłby zaszkodzić pozycji polskiego gazoporty w Świnoujściu. Shell wycofał się, bo Rosjanie kompletnie zmienili plany budowy gazoportu…...
Awaria bankowości internetowej w Alior Bank
Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą bezpłatne, ale będą też ograniczenia Kolejny pula ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych banków w Polsce…...
Auta elektryczne w Poczcie Polskie - trwają testy
Już jesienią 2019 roku kilkadziesiąt aut elektrycznych o ładowności do 800 kg zostanie przewozić paczki klientów Korespondencji Polskiej. To efekt testów z 2018 roku. Pocztowcy testują obecnie grupę kolosalnych aut.…...
Nie znaleziono