Rosyjski węgiel zalewa Polskę. Rekordowy przywóz towarów surowca

🕓 04.09.2019
📂 Z kraju
👁 40
🗨
Import węgla kamiennego do Naszego kraju. Dane ME za 2018 rok

W przeszłym roku import węgla kamiennego do Polski wyniósł 19, 68 miliona ton – poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Tym danym pobity został rekord z 2011 roku, kiedy do Polski trafiło niemal piętnasty milionów ton surowca spośród zagranicy.

"Import węgla kamiennego do Polski po 2018 r. wyniósł 19, 68 mln ton. Przy zeszłym roku węgiel importowano głównie z Rosji (13, 47 mln ton)" – poinformował wiceminister.

Na kolejnych miejscach w zestawieniu źródeł importu znalazły się Stany Zjednoczone (1, 53 mln ton), Australia (1, 47 mln ton), Kolumbia (1, 46 mln ton), Mozambik (0, 55 mln ton), Kazachstan (0, pięćdziesięciu mln ton) i Republika czeska (0, 36). Na pozostałe państwa przypadło ok 0, 3 mln ton.

Dotychczas rekordowy pod w stosunku do importu węgla był rok 2011. Sprowadzono wówczas 14, 99 mln ton. Przy 2017 roku do Polski trafiło 8, 7 mln ton węgla z Rosji.

Źródło:. pl Import węgla kamiennego do Lokalny

Historyczny wynik w 2018 roku posiadał miejsce mimo wcześniejszych zapowiedzi, że napływ surowca spośród Rosji ma być ograniczony.

Rząd chciał do tego wykorzystać zmiany przy ustawie o systemie śledzenia i kontrolowania jakości materiałów. - Zapisy w aktualnym brzmieniu, a w szczególnie artykuł 3a, który powiada o klauzuli wzajemności, utrudniają zablokowanie wzrostu importu węgla rosyjskiego. Dlatego opracowaliśmy rozwiązanie, które ten import ograniczy – przekonywał pod koniec 2016 roku, cytowany w komunikacie resortu energii, wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Nowelizacja wiąże od kilku miesięcy, dzięki dane z 2018 r. nie miała jednak wielkiego wpływu. Na dodatek minister Krzysztof Tchórzewski dostrzegł zalety sprowadzania węgla z zagranicy i przekonywał, że wspiera stabilizować ceny w państwie i utrzymywać je w realnym poziomie. Dodawał jednocześnie, że w jego wycenie wysoki poziom importu jest przejściowy, bo inwestycje w nowe ściany wydobywcze nie zostały jeszcze zakończone.

Skokowy wzrost importu węgla do Polski. NBP: wyprzedziliśmy Francję, Włochy i Hiszpanię

Prognozowany spadek

Zwrócił na to uwagę w odpowiedzi na interpelację także wiceminister Grzegorz Tobiszowski, pytany o operowania na rzecz ograniczenia importu.

"Rząd podjął potrzebne działania związane zarówno z restrukturyzacją (górniczych - red. ) przedsiębiorstw jak i zmianami legislacyjnym" – zapewnił w dokumencie.

Jak dodał, "cykl inwestycyjny w górnictwie węgla kamiennego wynosi około 3 lat, zatem pełne efekty działań inwestycyjnych realizowanych przez obecne zarządy spółek węglowych widoczne są dopiero w 2019/20 r.. "

"Wówczas prognozuje się wzrost wydobycia i zmniejszenie importu" – dodał.

Węgiel w Polsce

W odpowiedzi na inną interpelacje poselską Grzegorz Tobiszowski podał, że "wydobycie węgla kamiennego przez spółki podległe Ministerstwu Energii wyniosło w 2018 r. 61, 20 mln ton, a plan wydobycia na 2018 r pozostał zrealizowany w 95 proc. ".

Wcześniej katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu informował, że od stycznia do listopada krajowe wydobycie węgla spadło o trzech proc., z niespełna sześcdziesięciu, 5 mln ton po ciągu 11 miesięcy 2017 roku do ponad 58, 6 mln ton po porównywalnym okresie roku 2018. Oznaczało to spadek wytwórczości o prawie 1, dziewięć mln ton.

Sprzedaż węgla zmniejszyła się przy tym okresie o 5, 1 proc., z prawie 60, 9 mln dźwięk w 2017 roku aż do ponad 57, 7 mln ton w 11 miesiącach roku 2018 r. Skalę sprzedaży - odwrotnie niźli w 2017 roku a mianowicie była niższa od skali wydobycia.

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ile wydają przedstawiciele ministerstw za pomocą służbowych kart
Blisko 1, iii miliona złotych - tak wiele w ciągu 1, 5 roku wydali przy użytkowaniu kart płatniczych i kredytowych przedstawiciele Ministerstwa Środowiska. Wówczas zdecydowanie najwięcej spośród każdego resortów, które udzieliły riposty…...
Ile można oszczędzić na autogazie?  Moto
Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach w prawo jazdy. Jest oferta ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli konstruować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za zawracanie…...
Ile będzie kosztowało expose Kopacz? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat  Informacje
12 zł za godzinę pracy czy kontrakty likwidujące umowy śmieciowe? Starcie Wydobywający - Szydło Powstanie Nasze państwo Grupa Promowa. "Szansa dzięki wspólny sukces branży" Kopacz otwiera gazoport. "Będziemy po 100…...
Ikea chce zainwestować w Naszym kraju miliard euro rocznie  Informacje
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
III filar. IKE, IKZE jak i również PPE  Pieniądze
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
IBM World of Watson Las Vegas
Na konferencji IBM w Las Vegas słowo “kognitywny” padało dosłownie na każdym etapie. Watson, a więc superkomputer IBM, który przez lata będzie jej główną biznesową siłą napędową, taki naturalnie jest.…...
Holding PKP - koncepcja jak i również założenia
W pierwszym tygodniu po świętach wielkanocnych PKP przedstawi koncepcję utworzenia holdingu PKP, wtedy odbędzie się spotkanie zarządów wszelkich spółek kolejowych. Założenia są już gotowe – poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.…...
Hiszpania. Stolica Majorki zakazała wynajmu domów turystom  Ze świata
Słony rachunek za alkohol. Świeże przepisy na popularnej wyspie Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Gwiazda może posiadać duże problemy Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii Transseksualistka…...
Nie znaleziono