Wyjaśniono Bitcoin Gold, najnowszy fork Bitcoin

17.02.2021
Category: Tego Samego

Bitcoin jest zdominowany przez duże firmy wydobywcze. Bitcoin Gold chce to zmienić.

Timothy B. Lee – 13 listopada 2017 21:45 UTC

komentarze czytelnikówUdostępnij tę historię
 • Udostępnij na Facebooku
 • Podziel się na TwitterzeUdostępnij na ReddicieNowa kryptowaluta o nazwie Bitcoin Gold jest teraz dostępna w Internecie. Ma na celu naprawienie tego, co jego zwolennicy uważają za poważną wadę w projekcie oryginalnego Bitcoina.

  W Internecie są setki kryptowalut, a wiele z nich w taki czy inny sposób pochodzi z Bitcoina. Ale Bitcoin Gold – podobnie jak Bitcoin Cash, kolejny spinoff Bitcoin, który powstał w sierpniu – różni się pod dwoma istotnymi względami.

  Bitcoin Gold reklamuje się jako wersja Bitcoin, a nie tylko nowe platformy wywodzące się z kodu źródłowego Bitcoin. Postanowił również zachować historię transakcji Bitcoin, co oznacza, że ​​jeśli posiadałeś bitcoiny przed forkiem, teraz posiadasz równą ilość „złotych bitcoinów.

  Podczas gdy Bitcoin Cash został zaprojektowany, aby rozwiązać kryzys pojemności Bitcoin za pomocą większych bloków, Bitcoin Gold ma na celu wyeliminowanie innej dostrzeganej wady Bitcoin: rosnącej centralizacji branży wydobywczej, która weryfikuje i zabezpiecza transakcje Bitcoin.

  Oryginalna wizja Bitcoina była taka, że ​​każdy będzie mógł uczestniczyć w wydobywaniu bitcoinów za pomocą swoich osobistych komputerów, zarabiając trochę dodatkowej gotówki, pomagając w utrzymaniu sieci. Jednak gdy bitcoin stał się bardziej wartościowy, ludzie odkryli, że wydobywanie bitcoinów można wykonywać znacznie wydajniej dzięki niestandardowym układom scalonym przeznaczonym do konkretnych aplikacji (ASIC).

  W rezultacie wydobywanie bitcoinów stało się wyspecjalizowaną i wysoce skoncentrowaną branżą. Wiodące firmy z tej nowej branży mają nieproporcjonalną władzę nad siecią Bitcoin.

  Bitcoin Gold ma na celu zdetronizowanie tych firm wydobywczych poprzez wprowadzenie alternatywnego algorytmu wydobywczego, który jest znacznie mniej podatny na optymalizację opartą na ASIC. Teoretycznie pozwoli to zwykłym użytkownikom Bitcoin Gold zarobić dodatkową gotówkę dzięki wolnym cyklom obliczeniowym, tak jak ludzie mogli to zrobić we wczesnych dniach Bitcoin.

  Jak wydobywanie bitcoinów zostało scentralizowane

  Rdzeniem sieci Bitcoin jest blockchain, rozproszona księga rejestrująca każdą transakcję, która kiedykolwiek miała miejsce. Średnio co 10 minut jeden komputer w sieci peer-to-peer Bitcoina dodaje blok na końcu łańcucha blokowego i zbiera nagrodę w wysokości 12,5 bitcoinów – obecnie wartych około 75 000 USD.

  Górnicy walczą o przywilej dodania bloku do łańcucha blokowego, ścigając się, aby rozwiązać trudny problem matematyczny. Oto jak to działa: górnik pobiera listę transakcji i dodaje na końcu losowy ciąg zwany nonce. Następnie oblicza funkcję skrótu SHA-256 całego tego bloku.

  Dalsze czytanieFunkcja skrótu została zaprojektowana w celu wygenerowania zasadniczo losowego ciągu bitów, który w unikalny sposób reprezentuje zaszyfrowane dane. Górnik „wygrywa, jeśli te losowe bity zaczynają się od określonej liczby zer. W większości przypadków tak się nie dzieje, więc górnik wybiera kolejną liczbę jednorazową i powtarza obliczenia, aż pojawi się wygrywający blok.

  Górnik, który odkrywa wygrywający blok, ogłasza go reszcie sieci; wszyscy inni w sieci sprawdzają, czy spełnia ona wszystkie wymagania reguł Bitcoin, a następnie dodają blok do swoich kopii łańcucha bloków. Potem wyścig zaczyna się od nowa.

  Celem tego dość skomplikowanego procesu jest zapewnienie sieci możliwości osiągnięcia konsensusu bez centralnego organu do liczenia głosów. Jeśli dwa bloki zostaną ogłoszone mniej więcej w tym samym czasie, powodując spór co do tego, który z nich jest blokiem „oficjalnym, spór zostaje rozstrzygnięty poprzez przeprowadzenie kolejnej rundy wyścigu. Kto wygra następną rundę, może wybrać, który blok w poprzedniej rundzie staje się oficjalny.

  W praktyce oznacza to, że wpływ węzła na sieć jest proporcjonalny do wielkości posiadanej mocy obliczeniowej. We wczesnych latach Bitcoin nadawało to wydobywaniu Bitcoinów demokratyczny charakter. Prawie wszyscy członkowie społeczności mieli wolną moc obliczeniową siedząc na swoich biurkach, którą mogli poświęcić na wydobywanie bitcoinów, zarabiając przy tym wirtualną walutę. Było niewielu profesjonalnych kopaczy bitcoinów z dedykowanym sprzętem, ponieważ ktoś kupujący specjalny sprzęt nie mógł konkurować z grupą facetów korzystających z zapasowych cykli obliczeniowych, które już mieli.

  Ale to się zmieniło, gdy ludzie zaczęli tworzyć niestandardowe układy ASIC do wydobywania bitcoinów. Te chipy mogą obliczać skróty SHA-256 o wiele wydajniej niż komputery PC, że górnicy komputerów PC wkrótce nie byli w stanie wyprodukować nawet wystarczającej liczby bitcoinów, aby pokryć rachunki za prąd. Górnictwo stało się operacją obejmującą wyłącznie ASIC, silnie skoncentrowaną w miejscach o niskich kosztach energii elektrycznej.

  Bitcoin Gold ma nadzieję, że wydobycie stanie się znów demokratyczne

  Ta strategia wywierania wpływu na sieć proporcjonalnie do mocy obliczeniowej jest znana jako dowód pracy. Im więcej pracy wykonujesz – w tym przypadku obliczanie algorytmu SHA-256 miliardy razy – tym większe prawdopodobieństwo, że wygrasz szansę na dodanie bloku do łańcucha bloków.

  Bitcoin Gold jest pod wieloma względami identyczny z bitcoinem waniliowym, ale wykorzystuje alternatywny algorytm potwierdzający pracę o nazwie Equihash, który zdaniem zwolenników jest odporny na przyspieszenie za pomocą niestandardowego sprzętu. Z tego samego powodu Equihash został również przyjęty przez rywala Bitcoin o imieniu Zcash.

  Kluczową ideą stojącą za Equihash jest to, że algorytm jest bardziej ograniczony przez pamięć niż moc obliczeniową. Oto uproszczone podsumowanie działania Equihash (wszystkie krwawe szczegóły można znaleźć w białej księdze Equihash):

  1. Equihash zaczyna się od listy pseudolosowych ciągów bitów pochodzących z bloku, który górnik chce dodać do łańcucha bloków.
  2. Górnik próbuje znaleźć podzbiór n ciągów (spośród tych wygenerowanych w kroku 1), których XOR wynosi zero.Ciągi bitów wybrane w kroku 2 są łączone ze sobą i mieszane w celu (jak w oryginalnym Bitcoinie) znalezienia wartości poniżej pewnej wstępnie zdefiniowanej wartości.Krok 2 to najtrudniejsza część tego procesu – pierwszy i trzeci krok są stosunkowo trywialne. Najbardziej wydajny algorytm do wykonania kroku 2 wymaga dużo pamięci. Próba rozwiązania problemu przy mniejszej niż optymalna ilości pamięci powoduje drastyczne kary obliczeniowe. W jednym przykładzie przedstawionym w artykule Equihash, rozwiązanie problemu z 700 megabajtami zajęło około 15 sekund, podczas gdy rozwiązanie tego samego problemu z 250 megabajtami zajęło 1000 razy więcej czasu.

   Twórcy Equihash twierdzą, że powodem tego jest to, że optymalizacja algorytmów intensywnie korzystających z pamięci za pomocą niestandardowego krzemu jest niewykonalna w taki sposób, w jaki można zoptymalizować algorytmy wymagające dużej mocy obliczeniowej. Sprzęt do wydobywania bitcoinów jest niesamowicie szybki, ponieważ chip zaprojektowany specjalnie do obliczania skrótów SHA-256 może obliczać znacznie więcej hashów na sekundę niż konwencjonalny procesor z taką samą liczbą tranzystorów. Ale 1 GB pamięci zajmuje tyle samo miejsca na chipie, niezależnie od tego, czy jest używany do niestandardowego sprzętu górniczego, czy do komputera ogólnego przeznaczenia.

   W rezultacie, liczą zwolennicy, Bitcoin Gold będzie zawsze dostępny dla zwykłych użytkowników, którzy chcą wydobywać kryptowaluty na swoich komputerach. To może nadać Bitcoinowi bardziej demokratyczny charakter i zmniejszyć wpływ dużych pul wydobywczych, które są tak potężne w głównej sieci Bitcoin.

   Bitcoin Gold jest nadal kryptowalutą poboczną

   Wizja Bitcoin Gold dotycząca demokratyzacji wydobywania bitcoinów przemawia do wielu ludzi w głównym nurcie świata bitcoinów. Ale waluta wciąż spotyka się z tonem sceptycyzmu w szerszej społeczności Bitcoin.

   Krytycy sprzeciwiają się niezwykłemu sposobowi uruchomienia waluty przez Bitcoin Gold. Po rozwidleniu głównego łańcucha bloków Bitcoin kilka tygodni temu, zespół Bitcoin Gold zarządzał nową siecią prywatnie, pozwalając im wydobywać kilka „złotych bitcoinów bez konkurencji ze strony reszty świata Bitcoin. Krytycy twierdzą, że pozostawia to mniej bitcoinów dostępnych dla kogokolwiek innego.

   Dalsze czytanieJednak szerszym zarzutem jest to, że wielu bitcoinerów patrzy podejrzliwie na wszelkie próby podzielenia społeczności Bitcoin. Martwią się, że posiadanie wielu konkurencyjnych wersji Bitcoina wprowadzi w błąd opinię publiczną. Przeciwnicy twierdzą, że Bitcoin Gold nieuczciwie zarabia na nazwie Bitcoin.

   Ale zespół Bitcoin Gold podkreśla, że ​​ich projekt będzie dobry dla Bitcoin na dłuższą metę. Mówią, że ich ostatecznym celem jest udowodnienie żywotności Equihash jako alternatywnego algorytmu sprawdzającego pracę i ostatecznie przekonanie głównego nurtu sieci Bitcoin do wykonania podobnego ruchu. Wydaje się to jednak żmudną bitwą, biorąc pod uwagę miliony dolarów, które górnicy Bitcoin zainwestowali w swój istniejący sprzęt do haszowania.

   Rynek wycenia Bitcoin Gold znacznie mniej niż bitcoin waniliowy, a nawet Bitcoin Cash. W poniedziałek po południu jedna jednostka Bitcoin Gold była warta około 250 $, w porównaniu do 1400 $ za Bitcoin Cash i 6300 $ za zwykły Bitcoin. Mimo to, mając w obiegu ponad 16 milionów bitcoinów, powstanie Bitcoin Gold przyniosło 4 miliardy dolarów nowej wartości kryptowaluty – przynajmniej na papierze.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy