Arabia Saudyjska potwierdza prace nad atomem. Po celach pokojowych, ale "będzie rozwijać broń, jeśli wyrządzi to Iran"

🕓 21.06.2019
📂 Wiadomosci
👁 164
🗨
Arabia Saudyjska może pracować ponad bombą atomową

Arabia Saudyjska potwierdziła plany prac nad elektrownią atomową, pierwszy raz od kiedy delegacja saudyjska dyskutowała nad projektem wraz z przedstawicielami USA na początku marca 2018 r. Jak poinformował minister informacji jak i również kultury Arabii Saudyjskiej w oświadczeniu dla amerykańskiego Business Insidera, "wszelka aktywność atomowa będzie ograniczona do celów pokojowych".

Podkreślił tuż przy tym, że prace Arabii Saudyjskiej nad atomem "będa mieścić się w ramach określonych przez prawo międzynarodowe, traktaty i konwencje".

Atom w Arabii Saudyjskiej w celach pokojowych, jednak możliwe prace nad bronią

W oświadczeniu dodano też, że Saudyjczycy będą stosować się do zobowiązań wynikających z zasad transparentności regulacyjnych i operacyjnych oraz zasad jak i również standardów bezpieczeństwa prac morzem atomem.

Jednocześnie jednak książę Mohammed bin Salman, prawdopodobny następca tronu kraju, który od miesięcy umacnia swoją władzę, zapowiedział, że państwo to "będzie rozkręcać bombę atomową, jeśli wyrządzi to Iran". Podkreślił przy tym, że "Arabia Saudyjska nie chce posiadać bomby atomowej" - cytuje księcia angielska wersja portalu Al Arabiya.

Pierwotnie plan prac na energią atomową został zaakceptowany przez rząd Saudyjczyków w lipcu 2017 roku, choć wciąż nie ujawniono, ile miałoby w efekcie powstać bloków atomowych ani kto stanie się partnerem przy ich budowie.

Opisane wyżej oznajmienie to pierwszy raz, kiedy Arabia Saudyjska oficjalnie przyznała się do planów rozwijania programu atomowego od zebrania z oficjelami z USA w tej sprawie, które odbyło się w Londynie w marcu 2018 roku kalendarzowego. Uczestniczył w nim m. in. Rick Perry, sekretarz USA ds. energii.

Według Bloomberga ewentualna porozumienie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Arabią Saudyjską mogłaby obejmować budowę 16 reaktorów dzięki przestrzeni 25 lat, tuż przy koszcie ok. 80 mln dolarów.

Nie nie ulega kwestii jednak, czy umowa dojdzie do skutku, gdyż Saudyjczycy poprzednio odmawiali kompletnego wyeliminowania perspektywy wzbogacania uranu przy celach budowy broni atomowej - właśnie w przypadku aplikacji nuklearnego Iranu. Tymczasem podpisanie umowy z USA wymagałoby uwzględnienia tzw. "123 Agreement", które gwarantuje zgodę państwa na nierozprzestrzenianie broni atomowej.

Autor: ostapprushlyak?feature=chclk
Związane z
Wiadomosci
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ekspert: KE może zakwestionować plan ratowania Kompanii Węglowej
Ta inwestycja ma uratować 100 tysięcy miejsc pracy. "Projekt podwyższonego ryzyka" Związki po Kompanii Węglowej mają prywatny projekt porozumienia Górnicy KW bez "czternastek" i deputatów? Jest projekt porozumienia Największa górnicza…...
Cyberprzestępcy oszukują na RODO. Nadają SMS-y  Tech
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Uwaga na oszukańcze "bony" do Biedronki. Oszuści wyłudzają dane Brytyjski dziennik: Kaspersky kontrolowany przez rosyjskie służby Brytyjski rząd bez rosyjskiego antywirusa. "Nieważne, jakie możliwości…...
Ceny ropy naftowej na świecie
Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje 6 centów, ale przedtem w tygodniu surowiec zwyciężył 2, 6 proc. Była to reakcja na zamach stanu polityczny w Arabii Saudyjskiej. Baryłka…...
CBOS - jak Polacy analizują politykę rządu PiS
Rząd PiS zbiera największa liczba ludzi pochlebnych ocen za politykę prorodzinną, zwalczanie przestępczości oraz obronność. Najgorsze oceny badani wystawiają za politykę zdrowotną, rolną i zagraniczną - wynika z październikowego sondażu przeprowadzonego…...
Białoruś rozważa import wieprzowiny z Kanady zamiast z UE  Informacje
Białoruś rozpatruje alternatywne możliwości importu wieprzowiny w związku z obecnością afrykańskiego pomoru świń przy państwach Unii Europejskiej – oświadczył we wtorek wiceminister rolnictwa Białorusi Wasil Siedzin. Bruksela pozwie…...
Nie znaleziono