Założenia dla holdingu PKP będą gotowe, szczegóły mamy poznać po świętach

🕓 29.08.2019
📂 Wiadomosci
👁 127
🗨
Holding PKP - koncepcja jak i również założenia

W pierwszym tygodniu po świętach wielkanocnych PKP przedstawi koncepcję utworzenia holdingu PKP, wtedy odbędzie się spotkanie zarządów wszelkich spółek kolejowych. Założenia są już gotowe – poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

Według faceta nowa struktura nie odbiera samodzielności spółkom, an użyte zostaną możliwości współdziałania, poczynając od ustalania wspólnej procedury zarządzania, przez wszystkie inne działania, które są frakcją wspólną spółek kolejowych.

Na początku do holdingu zostaną zaproszone główne spółki z grupy, a po następnym kroku ich firmy zależne, takie jak dzięki przykład AWT, która wydaje się spółką zależną PKP Obciążenie.

PKP holding a mianowicie jak mają współpracować spółki

Na wspomnianym spotkaniu będą reprezentowane zarządy wszystkich spółek, które mają wejść w skład holdingu. Obecni mają również być przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury z ministrem Andrzejem Adamczykiem i wiceministrem Andrzejem Bittelem.

Prezes Mamiński rzekł, że choć w Polsce nie ma typowego prawa holdingowego, to stworzenie takiego organizmu jest możliwe, a modelem tego są takie grupy jak KGHM, PGNiG, PKN Orlen czy Tauron.

"Możemy wspólnie zarządzać personelem, finansami, możemy wspólnie wykonywać szkolenia, robić zakupy. Ponadto możemy mieć wspólną politykę informacyjną, czy skoordynowaną załogę prawną" - powiedział Mamiński.

Prezes dodał, hdy dzięki wprowadzeniu struktury holdingowej pojawią się w grupie oszczędności.

Mamiński przypomniał, że silne i duże koleje europejskie są zorganizowane właśnie w strukturach holdingowych.

"Tak jest spośród niemieckimi kolejami DB, które w roku 2012 wygrały sprawę przed Trybunałem W europie. Trybunał stwierdził, że struktura holdingowa przedsiębiorstwa kolejowego wydaje się dopuszczalna. Również francuska szereg SNCF weszła w 2015 r. w strukturę holdingową. Aktualnie koleje włoskie i austriackie zmierzają ku naszej strukturze" - powiedział prezes PKP.

Prezes PKP o holdingu

"Skoro mówimy o otwartym rynku i konkurencji, i z jednej strony widzimy silne dobrze organizowane spójne podmioty, to moja osoba również chciałbym, żeby Polska kolej była podobnie wyprawiona i w tej konkurencji na równych prawach startowała" - dodał.

Zapewnił, że w strukturze holdingowej będzie wyraźnie rozdzielona cząstka odpowiedzialna za infrastrukturę kolejową. "Ustalanie stawek dostępu, określanie rozkładu jazdy, będzie klarownie wydzieloną czynnością zarządcy infrastruktury w ramach holdingu, ponieważ tak stanowi prawo europejskie" - powiedział.

Podkreślił też, że tworzenie holdingu nie będzie się wiązało ze zmianami w akcjonariatach poszczególnych podmiotów, które raczą do holdingu przystąpić.

"Dokumentem regulującym prawa i obowiązki wszystkich podmiotów w tej strukturze będzie Karta Grupy PKP. Poza tym zawierane będą indywidualne dwustronne umowy definiujące zasady kooperacyj. W pakiecie własnościowym odrzucić będziemy niczego zmieniać" a mianowicie dodał.

Według Mamińskiego proces tworzenia pierwszej fazy holdingu, czyli jeszcze wyjąwszy spółek zależnych głównych podmiotów tworzących holding, potrwałby odrzucić dłużej niż pół roku kalendarzowego.

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Hiszpania. Stolica Majorki zakazała wynajmu domów turystom  Ze świata
Słony rachunek za alkohol. Świeże przepisy na popularnej wyspie Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Gwiazda może posiadać duże problemy Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii Transseksualistka…...
Historia lokalizacji Google - jak wyłączyć funkcję
Szybki quiz: pamiętasz, gdzie jadłeś obiad 9 września 2016 r.? Ile zajęła ci podróż do pracy dwudziestu siedmiu lutego 2017 r.? A może wiesz, jak spędziłeś popołudnie 9 marca 2015 r.?…...
HemPoland podpisało umowę z The Green Organic Dutchman
Polska firma przetwarzająca konopie HemPoland została przejęta przez kanadyjskiego potentata The Green Organic Dutchman za 100 mln złotych. - Połączenie sił wraz z notowaną na giełdzie w Toronto spółką pozwoli naszej firmie na jeszcze…...
Harley-Davidson LiveWire - elektryczny motor - cena i osiągi
Harley-Davidson ogłosił nowe szczegóły dotyczące pierwszego elektrycznego motocykla firmy. LiveWire, ponieważ tak nazywa się samochód, kosztować ma 29 799 dolarów. Niebawem rozpocząć ma się przyjmowanie zamówień, a motocykl powinien pojawić się na rynku…...
Hammond: ministrowie sfrustrowani negocjacjami ws. Brexitu  Ze świata
Brytyjski minister finansów Philip Hammond powiedział, że czołowi ministrowie w rządzie Theresy May są "sfrustrowani powolnym postępem w negocjacjach z Unią Europejską". Hammond udzielił serii porannych wywiadów zanim zaplanowanym na popołudnie…...
GUS - realny wzrost PKB w III kwartale 2016
Po trzech kwartałach 2016 roku wzrost PKB wynosi 2, 9. GUS podał najnowsze dane. W trzecim kwartale owego roku PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych obok roku odniesienia…...
Gry komputerowe ułatwią rekrutację? «Powiedzą więcej niż CV»  Informacje
Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie wie, dlaczego "Wygrałeś bilety na olimpiadę". Uważaj na nowe oszustwo „Wiedźmin 3” najbardziej wyczekiwaną grą na świecie. Przedstawienie premierowe 19 maja Polscy wytwórce gier…...
Gref: Brexit byłby złą wiadomością dla gospodarki Rosji  Ze świata
Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...
Nie znaleziono