Temat: Ukraina

🕓 14.09.2019
👁 229
🗨
Jaceniuk będzie rozmawiać z Komisją Europejską o pomocy gospodarki polski dla Ukrainy  Informacje

  • Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana
  • Fala zarobkowej migracji do odwiedzenia Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega
  • Polak będzie zarządzał ukraińską spółką
  • Odciski palców jak i również fotografie cyfrowe. Zmiany dzięki ukraińskich granicach
  • Są młodociani i płacą gotówką. Ukraińcy chętnie kupują mieszkania morzem Wisłą

Pomoc gospodarcza dla Ukrainy będzie głównym tematem wtorkowego spotkania przedstawienie premierowe Ukrainy Arsenija Jaceniuka i jego rządu z Komisją Europejską w Brukseli. Unia obiecała Ukrainie wsparcie na temat wartości co najmniej jedenaście mld euro przez kilka lat.

Jesteśmy zdecydowani pomóc Ukrainie, aby miała wsparcie, którego potrzebuje w dłuższą i krótką metę dla wdrożenia politycznych i gospodarczych reform, potrzebnych wstecz państwu - mówiła rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen, zapowiadając spotkanie.

W ubiegłym tygodniu szef MSZ Radosław Sikorski przedstawiając po Sejmie priorytety polskiej dyplomacji przypomniał, że Unia Europejska obiecała Ukrainie pakiet pomocy o łącznej wartości 11 mld euro na parę lat. UE zapowiedziała również otwarcie swego rynku dzięki eksport z Ukrainy, by pomóc ustabilizować trudną kondycję gospodarczą oraz polityczną.

Jaceniuk podarował antyterrorystom 4 BTR-y

Elementem tegoż porozumienia ma być 365 mln euro wsparcia dzięki wdrażanie reform dotyczących batalii z korupcją, administracji ogólnej, prawa wyborczego i wymiaru sprawiedliwości. 10 mln euro z tej puli dzierży zostać przeznaczone na funkcjonowania służące wzmocnieniu społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie, promowaniu demokratycznych reform i rozwojowi społeczno-gospodarczemu.

Pomoc ta będzie udzielona z unijnego budżetu w ramach specjalnego mechanizmu, przeznaczonego dla krajów, które przechodzą transformację.

Preferencje celne

Także w zakresie tego programu Komisja Europejska jak i również władze Ukrainy podpisały u dołu koniec kwietnia memorandum o przyznaniu temu państwu pobocznego miliarda euro unijnej pomocy na stabilizację sytuacji gospodarki kraju i finansowej. Decyzja, zatwierdzona 14 kwietnia przez ministrów spraw zagranicznych państw UE, oznacza zwiększenie tzw. obsługi makrofinansowej dla Ukrainy pod postacią pożyczek z unijnego budżetu do 1, 6 mld euro.

Ukraina być może też sprzedawać swoje produkty rolne z preferencjami celnymi. Unijne wsparcie z tytułu obniżki i zniesienia ceł ma przynieść ukraińskiej gospodarce krajowej 487 mln euro rocznie, z czego 380 mln euro będzie pochodziło z sektora rolnego.

Jesteśmy zdecydowani pomóc Ukrainie, żeby miała wsparcie, którego potrzebuje na dłuższą i krótką metę dla wdrożenia politycznych i gospodarczych reform, potrzebnych temu państwu

Pia Ahrenkilde Hansen, rzeczniczka Komisji Europejskiej

Decyzja o wprowadzeniu jednostronnych preferencji handlowych dla Ukrainy, które przewidują czasowe obniżenie lub zniesienie przez UE łącznie ok. 98 proc. ceł na towary spośród tego kraju, została zatwierdzona w połowie kwietnia przez szefów dyplomacji państw UE w Luksemburgu. Otwarcie unijnego rynku dla Ukrainy także jest częścią pakietu wsparcia UE dla tego państwa.

Częścią szerszego internacjonalnego wsparcia finansowego dla Ukrainy jest pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

30 kwietnia MFW podjął rezolucję w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy finansowej. Porozumienie prognozuje udzielenie Kijowowi w przeciągu dwóch lat kredytów stand-by w łącznej kwocie 17 mld dolarów. Program tenże ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej państwa i przyrostu gospodarczego. Uruchomienie każdej dodatkowej transzy będzie uzależnione od momentu oceny stanu ukraińskiej produkcji dokonywanej co dwa miesiące.

Drugie podejście MFW

Pierwszą transzę pomocy kredytowej w wysokości 3, dwóch mld dolarów Ukraina otrzymała 6 maja. Według rzecznika Narodowego Banku Ukrainy (NBU), który jest bankiem centralnym kraju, ponad 1 mld dolarów z tej kwoty włączono do rezerw dewizowych banku centralnego, zaś resztkę przejął budżet państwa na cele finansowania własnego deficytu.

Premier Ukrainy: W 10 dni spłacimy Rosji długi. Pod warunkiem

MFW zastrzegł, że system pomocy może zostać zrewidowany, jeśli rząd centralny po Kijowie "utraci efektywną inspekcję nad wschodem kraju".

Program pomocowy MFW wydaje się być efektem misji ekspertów Funduszu, którzy przyjechali do Kijowa na początku marca, aby ocenić sytuację gospodarczą państwa. Poprzedni program pomocy na rzecz Ukrainy został przerwany w roku 2011, ponieważ ówczesne władze odmówiły zlikwidowania subwencji na gaz. Od owego czasu na Ukrainę trafiały różne misje MFW, jednak wszystkie poniosły fiasko.

Ponadto w połowie 04 ministrowie finansów USA i Ukrainy podpisali porozumienie na temat udzieleniu Kijowowi gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów.

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Irańska ropa za rosyjskie produkty i sprzęt. Iran: Malutkie szanse, Rosja to własny rywal  Informacje
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto tworzenie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują oryginalne narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...
InterviewME - kreator CV jak i również listów motywacyjnych polskiego startupu
Wszyscy wiemy, że CV to ważny element pozyskiwaniu. Ale zwykle tak równo koncentrujemy się na tym, co powiemy rekruterowi, kiedy już nas zaprosi w rozmowę, że CV traktujemy pobieżnie.…...
Interaktywne seriale na Netflix a mianowicie sam wybierz fabułę
Gdy Netflix odezwał się do Dreamworks Animation w celu stworzenia serialu, przy którym widzowie wybierają dalsze losy bohatera, scenarzysta jak i również producent Doug Langdale nie zastanawiał się długo ponad odpowiedzią.…...
Inna instytucja o znaczeniu systemowym
Największe handlowe banki w Polsce publikowały ostatnio podobnie brzmiące biuletyny o postępowaniu, które może zmierzać uznania ich za pośrednictwem Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) za „inną instytucję na temat znaczeniu systemowym”. Z miejsca…...
Import węgla kamiennego do Naszego kraju. Dane ME za 2018 rok
W przeszłym roku import węgla kamiennego do Polski wyniósł 19, 68 miliona ton – poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Tym danym pobity został rekord z…...
Ile wydają przedstawiciele ministerstw za pomocą służbowych kart
Blisko 1, iii miliona złotych - tak wiele w ciągu 1, 5 roku wydali przy użytkowaniu kart płatniczych i kredytowych przedstawiciele Ministerstwa Środowiska. Wówczas zdecydowanie najwięcej spośród każdego resortów, które udzieliły riposty…...
Ile można oszczędzić na autogazie?  Moto
Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach w prawo jazdy. Jest oferta ministerstwa GDDKiA zrywa porozumienia z Włochami. Mieli konstruować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za zawracanie…...
Ile będzie kosztowało expose Kopacz? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat  Informacje
12 zł za godzinę pracy czy kontrakty likwidujące umowy śmieciowe? Starcie Wydobywający - Szydło Powstanie Nasze państwo Grupa Promowa. "Szansa dzięki wspólny sukces branży" Kopacz otwiera gazoport. "Będziemy po 100…...
Nie znaleziono