13 tys. zł miesięcznie. Szwajcarzy zdecydują, czy chcą takiej pensji minimalnej

🕓 14.06.2019
👁 149
🗨
13 tys. zł miesięcznie. Szwajcarzy zdecydują, czy chcą takiej płacy minimalnej  Informacje

W referendum 18 maja Szwajcarzy zdecydują, czy płaca minimalna przy ich kraju ma wynosić 22 franki szwajcarskie zbytnio godzinę, czyli ok. 4 tys. franków miesięcznie. Jak i również choć 90 proc. podwładnych w Szwajcarii już teraz zarabia więcej, to szefowi ostrzegają, że podniesienie nieznacznego wynagrodzenia będzie miało oddziaływanie na całą gospodarkę. Jeżeli Szwajcarzy zdecydują się dzięki podwyższę, będą mieli najlepszą płacę minimalną na kuli ziemskiej.

To co porządne dla pracowników, może być zabójcze dla pracodawców. Niektórzy obecnie teraz, aby utrzymać się na powierzchni muszą warunkować zatrudnienie do części etatu.

Głównym orędownikiem podniesienia płacy minimalnej są najogromniejsze szwajcarskie związki zawodowe. Wskazują one, że poziom płac powinien odzwierciedlać ceny, które już teraz należą do odwiedzenia najwyższych na świecie.

Jak płacą?

Płaca minimalna w Niemczech - podrożeją szparagi, fuchę stracą robotnicy sezonowi

Obecnie jedynie ok. 10 proc. pełnoetatowych pracowników w Szwajcarii otrzymuje wynagrodzenie przed opodatkowaniem mniejsze niż 4 tys. franków (ok. 13 tys. zł). Po uwzględnieniu energii nabywczej Szwajcaria proponuje honorarium 14, 01 dolarów zbyt godzinę. To więcej niż minimalne wynagrodzenie w Luksemburgu i Francji (10, sześć dolarów) oraz w Austrii (10, 2 dolarów).

Według OECD w rozwiniętych gospodarkach rośną nierówności dochodowe, a wysokość płacy minimalnej jest często podnoszoną sprawą. W Wielkiej Brytanii wzrosła pani do 6, 5 funtów za godzinę. W AMERYCE prezydent Barack Obama naciska na wzrost do stopnia 10, 10 dolarów zbyt godzinę. Następnie kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła naturalnie krajowe minimum na pułapie 8, 50 euro.

Szwajcarska demokracja

Referendum krajowe w Szwajcarii wydaje się kluczowym elementem systemu politycznego. Odbywają się one 4 razy w roku. W Szwajcarii mediana wynagrodzeń brutto wśród najsłabiej wykwalifikowanych zatrudnionych wynosiła w 2010 4267 franków miesięcznie. To jednak niewiele w kraju, dokąd średnie wydatki dwuosobowego domowników z tytułu podatków, zabezpieczeń społecznych i zdrowotnych to ponad 2, 6 tys. franków. Do tego czerpią średnie koszty pozostałych potrzeb w wysokości 5 tys. franków - wynika z danych urzędu statystycznego.

Rząd federalny sprzeciwia się krajowej płacy minimalnej twierdząc, że przyniesie to więcej szkody niż pożytku i zwiększy bezrobocie. W zeszłym roku wyniosło ono 4, jednej proc., w porównaniu wraz z 11, 9 proc. po strefie euro.

Autor: JPizzle1122
Związane z
Wiadomosci gospodarcze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
11 marca - niedziela bez handlu. Lista otwartych galerii handlowych
Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są wyniki rządowej analizy zakazu handlu Rządowy raport o zakazie handlu będzie zrealizowany jesienią "Pogorszy się sprawa małych sklepów". Sejmowa rozkład propozycji zmian…...
Nie znaleziono