Ceny w lipcu rosły nieco szybciej od prognoz

🕓 09.07.2019
👁 195
🗨
Ceny w czerwcu rosły nieco szybciej od prognoz  Informacje

Ceny artykułów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu br. o 0, 3 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z uprzednim miesiącem ceny pozostały z brakiem zmian. Największy wpływ dzięki wartość wskaźnika inflacji miał wzrost cen usług telekomunikacyjnych - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w czerwcu o 0, 2 proc. rdr, a mdm spadły o 0, 1 proc.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2014 r., utrzymały się przeciętnie dzięki poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W pojedynczych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen" - wskazano w komunikacie GUS.

Ceny wyższe, bo

Nowy tydzień. Ceny, wynagrodzenia i produkcja przemysłowa

Dodano, że największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w lipcu wyższe ceny w toku łączności (o 2, 4 proc. ) oraz rekreacji i kultury (o 0, 5 proc. ), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0, 13 pkt. proc. i 0, 03 pkt. proc.

"Niższe ceny pokarmu i napojów bezalkoholowych (o 0, 3 proc. ), a także odzieży jak i również obuwia (o 0, 8 proc. ) obniżyły ów wskaźnik odpowiednio o 0, 08 pkt. proc. i 0, 04 pkt. proc. " - dodano.

Z danych GUS powstaje, że ceny żywności zredukowały się w czerwcu br. w porównaniu z majem o 0, 3 proc. "Najbardziej potaniał cukier (o 3, 7 proc. ), owoce (o 2, dziewięć proc. ), tłuszcze zwierzęce (o 1, 6 proc. ) a także ryż (o 1, 1 proc. )" - napisano.

Tańsze niż w kwietniu br. było też wypiek, jogurty, śmietana, napoje jak i również desery mleczne oraz ryby i owoce morza. Odnotowano także nieznaczny spadek wartości jaj.

GUS poinformował, że więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso - przeciętnie o 0, 4 proc.

Taniej za alkohol

Bazy przewidują stabilizację inflacji w Polsce

Napoje bezalkoholowe potaniały natomiast przeciętnie o 0, 1 proc., a ceny kawy oraz wód mineralnych lub źródlanych pozostały w poziomie obserwowanym przed miesiącem. Wzrosły ceny soków owocowych i warzywnych (o 0, 3 proc. ) a także herbaty (o 0, 2 proc. ). Za produkty tytoniowe należało zapłacić na temat 0, 2 proc., a za napoje alkoholowe o 0, 1 proc. większą ilość niż w maju.

W czerwcu br. koszta obuwia wzrosły o 0, 3 proc., natomiast koszta odzieży ukształtowały się w stopniu o 1, 4 proc. niższym niż w maju br.

Ceny przedmiotów i usług związanych wraz z mieszkaniem obniżyły się po czerwcu br. o 0, 1 proc. Z transportu opłaty związane ze zdrowiem pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem.

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w kwietniu br. o 0, jednej proc. Natomiast opłaty połączone z łącznością podwyższono przy czerwcu br. o 2, 4 proc. "Nowe oferty wprowadzone przez operatorów internecie komórkowych wpłynęły na wzrost cen usług telekomunikacyjnych (o 2, 5 proc. ). Odnotowano natomiast spadek cen usług pocztowych (o czterech, 1 proc. ) jak i również sprzętu telekomunikacyjnego (o 1, 6 proc. )" - czytamy w komunikacie.

Więcej za kulturę

Z informacji wynika, że ceny przedmiotów i usług związanych spośród rekreacją i kulturą wzrosły w czerwcu o 0, 5 proc. Wzrosły również - o 0, 1-wszą proc. opłaty związane wraz z edukacją. W tej samej skali podrożały ceny w restauracjach i hotelach.

Budżetówka hojniejsza niźli prywatne firmy

"Spośród pozostałych towarów i usług, po czerwcu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0, 7 proc. ). Potaniały także ubezpieczenia (o 0, 1 proc. ). Podwyższono natomiast ceny w ramach usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych oraz opieki społecznej (po 0, 1 proc. )" - podał GUS.

W porównaniu wraz z czerwcem 2013 r. postęp cen towarów i ofert konsumpcyjnych wyniósł 0, 3 proc. i utrzymał się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego konkretnego przez Radę Polityki Pieniężnej (2, 5 proc. +/- 1 pkt. proc. ) - wskazał GUS.

Jak wynika z informacji GUS, największy wpływ dzięki ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym miał wzrost w ostatnich 12 miesiącach opłat związanych wraz z mieszkaniem (o 1, 6 proc. ), a także podwyżki cen napojów alkoholowych jak i również wyrobów tytoniowych (o 4 proc. ), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0, 41 pkt proc. i 0, 26 pkt. proc.

Niższe koszty odzieży i obuwia (o 4, 7 proc. ), żywności i napojów bezalkoholowych (o 0, 9 proc. ), a także obniżki opłat związanych z edukacją (o 6 proc. ) obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0, 24 pkt proc., 0, 21 pkt. proc. jak i również o 0, 07 pkt proc. " - podał Urząd.

"Bez zaskoczenia"

Według Piotra Rogowieckiego, dyrektora biura Polskiego Związku Kasy Pożyczkowych, "czerwcowy wskaźnik inflacji nie jest zaskoczeniem". a mianowicie Wzrost cen w ujęciu rocznym jest minimalnie ogromniejszy, niż w maju. Jednak nadal nie jest wykluczone to, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli styczność z incydentalnym odczytem deflacyjnym - stwierdził.

Eurostat: spadek sprzedaży szczegółowej w Polsce, w eurostrefie bez zmian

Podobną renomę wyraził ekonomista Banku Pekao Wojciech Matysiak. - Oceniamy, że w lipcu inflacja spadnie poniżej zera. Zostanie to wynikiem wysokiej ubiegłorocznej bazy związanej z podwyżką opłat za wywóz nieczystości. Deflacja może być kontynuowana również w kolejnych miesiącach. Uważamy jednak, że nie będzie ona długotrwałym zjawiskiem. Silniejszego wzrostu cen spodziewamy się pod koniec tego r. - w listopadzie i grudniu - oceni ekonomista.

- Niemniej jednakże inflacja nadal będzie pozostawała wyraźnie poniżej dolnego zastrzeżenia przedziału dopuszczalnych odchyleń od czasu celu inflacyjnego NBP (2, 5 proc. +/- jednej pkt. proc. - red. ) - dodał.

Deflacji w miesiącach letnich spodziewa się też podstawowy ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski. - Zgodnie z naszą krótkoterminową prognozą w lipcu br. inflacja spadnie niżej zera, do czego przyczynią się m. in. ustąpienie efektu wysokiej ubiegłorocznej bazy związanego ze zmianą metodologii obliczania cen ziemniaków i podwyżką opłat za wywóz nieczystości. Prognozujemy, że niewielki spadek cen w ujęciu rocznym utrzyma się prawdopodobnie do września, a w następnej kolejności inflacja stopniowo wzrośnie osiągając w grudniu br. stopień 0, 5 proc. rdr - wskazał.

Borowski prognozuje, że oczekiwana deflacja w miesiącach letnich, skłoni Radę Polityki Pieniężnej do odwiedzenia obniżki stóp procentowych o 25 pkt. bazowych. we wrześniu br.

Autor: Stellabear07
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny ropy naftowej na świecie
Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje 6 centów, ale przedtem w tygodniu surowiec zwyciężył 2, 6 proc. Była to reakcja na zamach stanu polityczny w Arabii Saudyjskiej. Baryłka…...
Ceny paliw po połączeniu PKN Orlen i Lotosu
PKN Orlen przejmie co najmniej 53 proc. udziałów w Lotosie. Koncern paliwowy podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny w tej sprawie. Jak powiązanie dwóch największych graczy dzięki polskim rynku paliw ma możliwość…...
Ceny mieszkań mogą spadać prędzej  Informacje
Do kupienia wydaje się być wiele mieszkań, a deweloperzy wciąż budują nowe. Być może to spowodować szybszy spadek cen oraz problemy sektora budowlanego - wynika spośród raportu Instytutu Ekonomicznego NBP. Analitycy przekonują…...
Centra usług dla biznesu na terytorium polski a rynek pracy
Centra propozycji dla biznesu zatrudniają dużej liczby specjalistów z najróżniejszych sfer. Zajęcia znajdują w tych propozycji absolwenci zarówno kierunków precyzyjnych, jak i humanistycznych. Zaś będzie ich potrzeba raz za razem więcej.…...
CBOS - jak Polacy analizują politykę rządu PiS
Rząd PiS zbiera największa liczba ludzi pochlebnych ocen za politykę prorodzinną, zwalczanie przestępczości oraz obronność. Najgorsze oceny badani wystawiają za politykę zdrowotną, rolną i zagraniczną - wynika z październikowego sondażu przeprowadzonego…...
Campus Warsaw - pierwsze urodziny i nowy budynek
Wytwórnia Wódek „Koneser” – budynek z czerwonej cegły na warszawskiej Pradze z końca XIX wieku był jedną spośród pierwszych zelektryfikowanych stołecznych fabryk. W swoim czasie był jednym spośród najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów…...
Będzie nowy samolot dla VIP-ów. To Gulfstream G-550
"Został wybrany aeroplan dla VIP-ów. W ewentualnym roku będzie można w tej chwili latać tym samolotem, zostanie dostarczony" – ogłosił kierownik MON Antoni Macierewicz przy okazji porannej wizyty przy TVP 1. Amerykański…...
Byle do pierwszego, czyli w co wydajemy pieniądze
Ponad 90 proc. podstawowych i najczęstszych wydatków Polacy pokrywają z comiesięcznych dochodów. Tylko co piąty Polak finansuje wakacje, odnowienie, zakup sprzętu domowego lub naprawę samochodu z gospodarności lub pieniędzy otrzymanych…...
Nie znaleziono