Bonus 10 tys. złotych dla emerytów? "Nie oczekujmy cudów. Szkód reformy PiS nic nie zrekompensuje"

🕓 28.06.2019
👁 123
🗨
Bonus 10 tys. zł gwoli emerytów - opinia Pracodawców RP

Najnowszy pomysł wypłaty bonusów za późniejsze przejście na emeryturę jest najlepszym spośród tych, które do tej pory zostały zaproponowane przez kręgi rządowe - sprawdzają Pracodawcy RP. Ale nie pozostawiają złudzeń. Nawet najlepiej obmyślane działanie nie zrekompensuje szkód spowodowanych obniżaniem stulecia emerytalnego wbrew nieubłaganym tendencjom demograficznym.

- Nie zaakceptować oczekujmy cudów – tego typu rozwiązanie może wpłynąć dzięki zmianę decyzji stosunkowo nieznacznego odsetka ubezpieczonych, a część pieniędzy trafi do tych, którzy i tak pracowaliby dłużej - ocenia Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP.

10 000 zł dla emeryta

Przypomnijmy: premia 10 tys. zł zbyt niekorzystanie przez dwa okres z obniżonego wieku emerytalnego to kolejny pomysł na naprawienie szkód, jakie polskiej gospodarce wyrządzi odwrócenie reformy emerytalnej.

- Plan premii jest jednym wraz z rozważanych przez rząd wariantów rozwiązań zachęcających do późniejszego przechodzenia na emeryturę – potwierdziła Premier Beata Szydło.

Rząd już od momentu dawna zastanawia się, jakim sposobem zapobiec korzystaniu przez mieszkańcówrezydentów z prawa do przejścia na emeryturę w stuleciu 60 lat w przypadku kobiet i 65 latek w przypadku mężczyzn. A takie możliwości pojawią się już 1 października – kiedy zacznie obowiązywać oryginalne prawo.

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP przypomina, że straty, które to poniosą polska gospodarka jak i również sami emeryci w istocie odwrócenia reformy emerytalnej (wprowadzanej powoli od 2013 r. ) – są poważne.

- W wyniku ludzi zmian do końca bieżącej dekady liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się dodatkowo o nieco przeszło 1 mln, jak nie pozostanie bez wpływu na potencjalne tempo przyrostu gospodarczego oraz sytuację zasobów publicznych. Jak wynika spośród szacunków ZUS, w dalekiej perspektywie przeciętna wysokość emerytury mężczyzn obniży się z powodu samego skrócenia wieku emerytalnego o ok. 10 proc., a kobiet o ponad 40 proc. - wylicza Łukasz Kozłowski.

Emeryci ważni dla sektora zatrudnienia i... gospodarki

Dlatego też gorączkowo są poszukiwane rozwiązania, które mają ograniczyć skutki zbyt wczesnego – w stosunku do coraz dłuższego trwania egzystencji oraz zmian struktury demograficznej – przechodzenia na emeryturę.

W rządowym przeglądzie systemu emerytalnego oraz Białawej Księdze ZUS rekomendowano sugestie ograniczenia możliwości łączenia emerytury z pracą zarobkową. Po przypadku przekroczenia określonej kwoty świadczenie byłoby obniżane albo całkowicie zawieszane - powiada Łukasz Kozłowski. I daje:

Sprytnym zabiegiem, który to zasugerowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, byłoby określenie tego limitu w charakterze stałej kwoty niepodlegającej waloryzacji. Oznaczałoby to, iż w przyszłości jedynie bardzo skromnie zarabiający emeryci uniknęliby zawieszenia wypłaty świadczenia.

Inną gorzką zachętą do dłuższego pozostawania na rynku robocie miałoby być przeliczanie wysokości emerytury tylko raz przy życiu. Płacone po późniejszym okresie składki nie miałyby żadnego wpływu dzięki kwotę otrzymywanego świadczenia – czyli stałyby się na prostu kolejnym podatkiem.

- Źródłem pieniędzy w zasypanie powiększanej na własne życzenie luki finansowej przy systemie miałoby być także oskładkowanie umów o dzieło sztuki, wszelkich zbiegów tytułów do ubezpieczenia społecznego, a także skromnych zarobków uczniów i studentów - mówi Łukasz Kozłowski. I wyjaśnia:

Tego rodzaju propozycje z oczywistych aspektów nie spotkały się wraz z życzliwym przyjęciem opinii ogólnej, na skutek czego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Strategii Społecznej zaczęło się wraz z nich rakiem wycofywać, zdecydowanie dystansując się od projektów przedstawianych we własnych oficjalnych dokumentach.

Jego w mniemaniu najnowszy pomysł "premii zbytnio wytrwałość" nie jest świetny, ale należy docenić to, iż sposób myślenia przy kwestii zachęt do dłuższego pozostawania na rynku roboty ewoluuje we właściwym kierunku.

Tagi: emerytura PiS Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Autor: eventerbabe_2006
Twoje pieniadze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
BMW wzywa do serwisów samochodu z serii 1, linii 3, Z4 i X1  Moto
Duży ruch w autosalonach. Ów marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawko. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...
«Biznesowe Oscary» rozdane. Zobacz całą galę
Laureat "biznesowego Oscara": pilnujemy, aby każdy był potraktowany sprawiedliwie "Przedsiębiorcy to trzon i siła napędowa krajowej gospodarki". "Biznesowe Oscary" rozdane Świat biznesu czeka w swoje Oscary. Dziś przedstawimy zwycięzców W poniedziałek…...
Billon i BIK łączą energii. Blockchain ułatwi życie odbiorcom banków
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wraz z przedsiębiorstwem Billon wprowadzają na zbyt "unikalne na światową miarę rozwiązanie blockchainowe opracowane poprzez polskich inżynierów". - Za pomocą technologii stworzonej przez Billon dwie polskie firmy dokonują "kopernikańskiego…...
BIG InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej o firmach meblarskich
Co szósta ogromna firma meblarska nie płaci terminowo zobowiązań - wypływa z danych BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowania. Na 150, 1 mln zł niesolidnie spłacanych długów - 78, 4 mln zł to zaległości…...
Białoruś rozważa import wieprzowiny z Kanady zamiast z UE  Informacje
Białoruś rozpatruje alternatywne możliwości importu wieprzowiny w związku z obecnością afrykańskiego pomoru świń przy państwach Unii Europejskiej – oświadczył we wtorek wiceminister rolnictwa Białorusi Wasil Siedzin. Bruksela pozwie…...
Bezrobocie w lipcu spadło do 8, 6 proc.
Bezrobocie w lipcu spadło do 8, 6 proc. - poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej. - Dane, które mamy obecnie za lipiec to wiadomości nieoficjalne, które…...
Belgia przymierza się do konstrukcji energetycznej wyspy na swoim wybrzeżu  Ze świata
Belgowie chcą wybudować sztuczną wyspę energetyczną, której obiektem będzie pozyskiwanie i gromadzenie energii z wiatru. Podług tamtejszych mediów rząd obecnie wkrótce wyda koncesję na tę inwestycję. Będzie wówczas jedna z pierwszych…...
Banknot o nominale 500 złotych - w obiegu od momentu 2017 roku
10 lutego do obiegu trafi nowy banknot o nominale 500 zł. Jest na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Jego producentem, podobnie jakim sposobem wszystkich poprzednich banknotów wraz z tej serii…...
Nie znaleziono