Bonus 10 tys. złotych dla emerytów? "Nie oczekujmy cudów. Szkód reformy PiS nic nie zrekompensuje"

🕓 28.06.2019
👁 213
🗨
Bonus 10 tys. zł gwoli emerytów - opinia Pracodawców RP

Najnowszy pomysł wypłaty bonusów za późniejsze przejście na emeryturę jest najlepszym spośród tych, które do tej pory zostały zaproponowane przez kręgi rządowe - sprawdzają Pracodawcy RP. Ale nie pozostawiają złudzeń. Nawet najlepiej obmyślane działanie nie zrekompensuje szkód spowodowanych obniżaniem stulecia emerytalnego wbrew nieubłaganym tendencjom demograficznym.

- Nie zaakceptować oczekujmy cudów – tego typu rozwiązanie może wpłynąć dzięki zmianę decyzji stosunkowo nieznacznego odsetka ubezpieczonych, a część pieniędzy trafi do tych, którzy i tak pracowaliby dłużej - ocenia Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP.

10 000 zł dla emeryta

Przypomnijmy: premia 10 tys. zł zbyt niekorzystanie przez dwa okres z obniżonego wieku emerytalnego to kolejny pomysł na naprawienie szkód, jakie polskiej gospodarce wyrządzi odwrócenie reformy emerytalnej.

- Plan premii jest jednym wraz z rozważanych przez rząd wariantów rozwiązań zachęcających do późniejszego przechodzenia na emeryturę – potwierdziła Premier Beata Szydło.

Rząd już od momentu dawna zastanawia się, jakim sposobem zapobiec korzystaniu przez mieszkańcówrezydentów z prawa do przejścia na emeryturę w stuleciu 60 lat w przypadku kobiet i 65 latek w przypadku mężczyzn. A takie możliwości pojawią się już 1 października – kiedy zacznie obowiązywać oryginalne prawo.

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP przypomina, że straty, które to poniosą polska gospodarka jak i również sami emeryci w istocie odwrócenia reformy emerytalnej (wprowadzanej powoli od 2013 r. ) – są poważne.

- W wyniku ludzi zmian do końca bieżącej dekady liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się dodatkowo o nieco przeszło 1 mln, jak nie pozostanie bez wpływu na potencjalne tempo przyrostu gospodarczego oraz sytuację zasobów publicznych. Jak wynika spośród szacunków ZUS, w dalekiej perspektywie przeciętna wysokość emerytury mężczyzn obniży się z powodu samego skrócenia wieku emerytalnego o ok. 10 proc., a kobiet o ponad 40 proc. - wylicza Łukasz Kozłowski.

Emeryci ważni dla sektora zatrudnienia i... gospodarki

Dlatego też gorączkowo są poszukiwane rozwiązania, które mają ograniczyć skutki zbyt wczesnego – w stosunku do coraz dłuższego trwania egzystencji oraz zmian struktury demograficznej – przechodzenia na emeryturę.

W rządowym przeglądzie systemu emerytalnego oraz Białawej Księdze ZUS rekomendowano sugestie ograniczenia możliwości łączenia emerytury z pracą zarobkową. Po przypadku przekroczenia określonej kwoty świadczenie byłoby obniżane albo całkowicie zawieszane - powiada Łukasz Kozłowski. I daje:

Sprytnym zabiegiem, który to zasugerowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, byłoby określenie tego limitu w charakterze stałej kwoty niepodlegającej waloryzacji. Oznaczałoby to, iż w przyszłości jedynie bardzo skromnie zarabiający emeryci uniknęliby zawieszenia wypłaty świadczenia.

Inną gorzką zachętą do dłuższego pozostawania na rynku robocie miałoby być przeliczanie wysokości emerytury tylko raz przy życiu. Płacone po późniejszym okresie składki nie miałyby żadnego wpływu dzięki kwotę otrzymywanego świadczenia – czyli stałyby się na prostu kolejnym podatkiem.

- Źródłem pieniędzy w zasypanie powiększanej na własne życzenie luki finansowej przy systemie miałoby być także oskładkowanie umów o dzieło sztuki, wszelkich zbiegów tytułów do ubezpieczenia społecznego, a także skromnych zarobków uczniów i studentów - mówi Łukasz Kozłowski. I wyjaśnia:

Tego rodzaju propozycje z oczywistych aspektów nie spotkały się wraz z życzliwym przyjęciem opinii ogólnej, na skutek czego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Strategii Społecznej zaczęło się wraz z nich rakiem wycofywać, zdecydowanie dystansując się od projektów przedstawianych we własnych oficjalnych dokumentach.

Jego w mniemaniu najnowszy pomysł "premii zbytnio wytrwałość" nie jest świetny, ale należy docenić to, iż sposób myślenia przy kwestii zachęt do dłuższego pozostawania na rynku roboty ewoluuje we właściwym kierunku.

Tagi: emerytura PiS Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Autor: eventerbabe_2006
Twoje pieniadze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Eksport Chin rośnie w maju 2017 r.
Eksport Chin wzrósł w maju o 15, 5 proc. rdr (w juanach), po wzroście poprzednio o 14, trzech proc. - podała po komunikacie administracja celna. To lepszy wynik od oczekiwań. Analitycy…...
Ekspert: KE może zakwestionować plan ratowania Kompanii Węglowej
Ta inwestycja ma uratować 100 tysięcy miejsc pracy. "Projekt podwyższonego ryzyka" Związki po Kompanii Węglowej mają prywatny projekt porozumienia Górnicy KW bez "czternastek" i deputatów? Jest projekt porozumienia Największa górnicza…...
Dług Skarbu Państwa zbliża się do 1 biliona złotych
Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września 2016 r. wyniosło ponad 900 mld zł – wzrosło o 3, pięć mld zł. Powoli zespala się zatem do jednej biliona zł. W tv zawrzało. Padały…...
Człowiek w epoce czwartej rewolucji przemysłowej
20 czerwca w warszawskiej siedzibie Colliers International odbyła się konferencja Human Centered Places, która zgromadziła szerokie gremium specjalistów z różnych sektorów rynku. Głównym tematem spotkania były przemiany na szeroko pojętym rynku pracy…...
Cyberprzestępcy oszukują na RODO. Nadają SMS-y  Tech
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Uwaga na oszukańcze "bony" do Biedronki. Oszuści wyłudzają dane Brytyjski dziennik: Kaspersky kontrolowany przez rosyjskie służby Brytyjski rząd bez rosyjskiego antywirusa. "Nieważne, jakie możliwości…...
Ceny ropy naftowej na świecie
Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje 6 centów, ale przedtem w tygodniu surowiec zwyciężył 2, 6 proc. Była to reakcja na zamach stanu polityczny w Arabii Saudyjskiej. Baryłka…...
CBOS - jak Polacy analizują politykę rządu PiS
Rząd PiS zbiera największa liczba ludzi pochlebnych ocen za politykę prorodzinną, zwalczanie przestępczości oraz obronność. Najgorsze oceny badani wystawiają za politykę zdrowotną, rolną i zagraniczną - wynika z październikowego sondażu przeprowadzonego…...
Byle do pierwszego, czyli w co wydajemy pieniądze
Ponad 90 proc. podstawowych i najczęstszych wydatków Polacy pokrywają z comiesięcznych dochodów. Tylko co piąty Polak finansuje wakacje, odnowienie, zakup sprzętu domowego lub naprawę samochodu z gospodarności lub pieniędzy otrzymanych…...
Nie znaleziono