SaveYourDollars.com

17.02.2021

Wskazówki i porady, aby zaoszczędzić swoje dolary

Strona główna »Inwestuj» Czym jest Bitcoin w terminach laika? Zrozumieć Bitcoin

Czym jest Bitcoin w terminach laika? Zrozumieć Bitcoin

Ponad dekadę od powstania bitcoin pozostaje popularnym tematem wyszukiwania. Większość ludzi ma pojęcie, co to jest, ale szczegóły są trudniejsze do uchwycenia.

Czym więc jest bitcoin w kategoriach laika? Przede wszystkim ważne jest, aby odróżnić Bitcoin od Bitcoin. Pierwsza to nazwa systemu, druga to nazwa rzeczywistej jednostki waluty.

Inną rzeczą dotyczącą bitcoina jest to, że jest to wirtualna waluta. Podobnie jak dolary czy euro, możesz wydawać bitcoiny na zakup towarów i usług. Główną różnicą jest to, że bitcoiny składają się z kilku zer i jedynek przechowywanych na wielu komputerach na całym świecie.

Jak działa Bitcoin? Aby dojść do sedna tego, musimy przyjrzeć się koncepcjom decentralizacji, wydobycia i blockchain. Oto prosty przewodnik, który Ci pomoże.

Decentralizacja

Aby zrozumieć Bitcoin, musisz zrozumieć decentralizację. W końcu jest to jedna z głównych propozycji wartości tego systemu.

Kiedy wydajesz tradycyjne pieniądze, Twoja transakcja jest gdzieś rejestrowana. Dzięki temu banki i firmy obsługujące karty kredytowe mogą śledzić, kiedy i co wydajesz. Ta informacja trafia do miejsca znanego jako księga.

Teraz legalność księgi jest tak samo ważna, jak to, co jest w niej zapisane. Użyjemy analogii, aby zilustrować, dlaczego jest to ważna sprawa.

Powiedzmy, że masz konkurs pisowni pszczół. Jest jeden sędzia, dwóch finalistów (Jack i Emma) oraz 999 osób. Finaliści otrzymują punkt za poprawną pisownię, wynik to 25-25, a wszystkie informacje znajdują się w księdze sędziowskiej.

W tym scenariuszu jest kilka rzeczy, które stwarzają potencjalne szkody. Na przykład sędzia może sfałszować wyniki lub dodać arbitralne zasady. Ktoś inny może wejść, gdy sędzia jest nieobecny i dodać kilka punktów do wyniku Jacka lub Emmy.

W przypadku decentralizacji nie stanowi to problemu, ponieważ każdy może otrzymać kopię księgi głównej. Poza sędzią, cała publiczność również zachowa wynik. Zapiszą, kto zdobył punkt, kiedy to zrobił i jakiego słowa użyli.

Możesz zobaczyć, jak to przeciwdziała każdemu z potencjalnych problemów, które opisaliśmy powyżej. Nawet jeśli sędzia lub osoba trzecia spróbuje zmienić wynik, nie mogą zaktualizować ksiąg widowni. Nie mogą też zmieniać reguł bez zgody publiczności.

Górnictwo

Dzięki Bitcoin członkowie widowni z naszego przykładu pełnią rolę górników.

W sumie istnieje tylko 21 milionów bitcoinów, które mogą kiedykolwiek istnieć. Obecnie w obiegu jest ponad 18 milionów bitcoinów. Dokładna liczba zmienia się co 10 minut, gdy górnicy wydobywają niektóre z pozostałych bloków.

Co to jest wydobycie, pytasz? Mówiąc najprościej, wydobywanie odnosi się do pisania bloku transakcji i transmitowania go do innych górników. Ponieważ ciągle pojawiają się nowe transakcje, ważne jest, aby zakończyć je jak najszybciej.

Jak więc górnicy potrafią rozpowszechniać te informacje w rozsądnych ramach czasowych? Robią to, instalując określone oprogramowanie na swoich komputerach. To oprogramowanie pozwala im rozmawiać z innymi osobami w ich sieci (łańcuchu), więc nazywa się je blockchain.

Blockchain

Teraz załóżmy, że jesteś pierwszym, który rozgłasza nowy blok transakcji. Zanim każdy umieści to w swoich księgach, przechodzisz przez proces weryfikacji.

Ten proces polega na tym, że inni górnicy przeglądają swoje księgi i porównują je z twoimi. Jeśli coś wydaje się nie tak, twoja księga nie zostanie zweryfikowana, a blockchain będzie czekał na następnego górnika. Jeśli wszystko jest w porządku, zgodzą się użyć Twojej księgi.

W naszej analogii każdy blok transakcji mógłby być zbiorem 5 punktów. Jeden blok powiedziałby: „Jack ma 3 punkty, Emma ma 2, a oto rachunki za każdy punkt. W innym bloku byłoby napisane: „Jack dostał 1 punkt, Emma 4, oto rachunki itp.

Za każdym razem, gdy członek publiczności pierwszy kończy blok, krzyczał: „Spójrz na mój rejestr! Następnie wszyscy pozostali członkowie sprawdziliby, czy ma rację. Jeśli tak, zaktualizują swoje księgi o nowy blok i przygotują się na następny zestaw wyników.

Zostanie górnikiem jest tak proste, jak zostanie członkiem widowni. Prawdziwym wyzwaniem jest zaktualizowanie księgi przed wszystkimi innymi. Jeśli jako pierwszy wypchniesz nowy blok, otrzymasz 12,5 bitcoinów za swoje kłopoty.

Ta zachęta do szybkości jest powodem, dla którego ludzie kupują komputery o wysokiej wydajności. Im mocniejszy komputer, tym większe szanse na dotarcie do mety jako pierwszy.

Wartość i przepisy

Bitcoiny nie mają nieodłącznej wartości, więc ich wartość jest taka, jaką ktoś jest skłonny za nie zapłacić. W tej chwili kosztują 6594 USD.

Podobnie jak inne waluty i akcje, na giełdzie możesz handlować bitcoinami. Na przykład platforma handlowa RoundBlock jest dobrym miejscem do rozpoczęcia. Specjalizują się w kontraktach terminowych na bitcoiny i opcjach.

Oczywiście fakt, że bitcoiny nie mają nieodłącznej wartości, wymaga regulacji. To powiedziawszy, świat może wiele zyskać i stracić na kryptowalutach. Jest to prawdopodobnie powód, dla którego wielu prawodawców nie zauważyło jeszcze tego rosnącego trendu.

Chociaż status prawny waluty nie jest ustalony, wszystkie stany mają własne przepisy. Niektóre stany zabraniają używania bitcoinów, ale większość albo je ogranicza, albo legalizuje. W Stanach Zjednoczonych Bitcoin jest legalny i często traktowany jako własność do celów podatkowych.

Więcej o tym, czym jest Bitcoin w terminach laika

Jak widać, Bitcoin nie jest aż tak skomplikowany. Ten artykuł nie uczyni Cię ekspertem, ale mamy nadzieję, że dzięki temu zrozumiesz koncepcję.

Czy powinieneś inwestować w bitcoin? To skomplikowane pytanie, ale większość ekspertów wydaje się zgadzać, że waluta będzie tylko rosła. To powiedziawszy, Bitcoin jest wciąż nowy i ważne jest, aby zrozumieć, jak to działa, przed zainwestowaniem.

Wciąż zmagam się z pytaniem „Czym jest Bitcoin w kategoriach laika? Szukasz więcej informacji na temat inwestowania w bitcoiny lub inne kryptowaluty? Sprawdź naszą sekcję „Przewodniki finansowe!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy