Temat: PiS

🕓 31.08.2019
📂 Pieniadze
👁 50
🗨
III filar. IKE, IKZE jak i również PPE  Pieniądze

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Polski system emerytalny składa się z trzech filarów. 1-wszy, to obowiązkowe składki do odwiedzenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, II filar opiera się na temat kapitał zgromadzony w Otwartych Funduszach Emerytalnych, zaś trzeci element to zestaw przyrządów, dzięki którym dobrowolnie możemy odkładać dodatkowe środki na starość. Przypominamy, jak III filar funkcjonuje obecnie.

"Drugi skok na oszczędności z OFE". Pomysł prezesa PiS

1. Czym jest III wspornik? Powstał w istocie reformy emerytalnej w 1999 roku kalendarzowego. Założenie było takie, hdy oszczędzanie w nich stanie się dobrowolne, an emerytura wypłacana przez ZUS będzie uzupełniana oszczędnościami z III filara.

Składa się spośród następujących instrumentów: Indywidualnego Konta bankowego Emerytalnego, Indywidualnego Konta Zapewnienia Emerytalnego oraz Pracowniczych Narzędzi Emerytalnych. Wszystkie te zadania wspierane są licznymi ulgami podatkowymi. Mimo to III filar nie zawładnął sercem Polaków - oszczędzają tutaj nieliczni.

2. IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. Założyć może ja każdy, kto ukończył szesnascie lat. Na IKE możemy co roku wpłacić w najwyższym stopniu określoną rozporządzeniem kwotę. Przy tym roku to 12 165 zł.

Zgromadzone pieniądze można wypłacić po każdym momencie, ale jeżeli zrobimy to przed emeryturą, to zapłacimy tzw. podatek Belki w wysokości 19 proc.

Wypłata zasobów zgromadzonych na IKE zachodzi wyłącznie na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez jego 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55. roku życia. Dodatkowym warunkiem jest dokonywania wpłat na to konto jak najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych, ewentualnie przeprowadzenia ponad połowy wartości wpłat, ale nie później niźli na pięć lat zanim dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie należności.

Środki te podlegają dziedziczeniu w sytuacji właściciela konta.

IKE ma 859 tys. Polaków. Zgromadzono w nich 5, 7 mld zł.

Kupujesz ubezpieczenie? Sprawdź, co się zmieni w umowach

3. IKZE, czyli Poszczególne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. To młodsza siostra IKE wprowadzona w 2012 r.. Konto może założyć którykolwiek, kto ukończył 16 lat. Tu również każdego r. ogłaszany jest limit zaoszczędzone pieniądze. W 2016 roku wynosi on 4 866 zł.

Środki wpłacane po danym roku na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i pomniejszać płacony podatek.

Pieniądze zgromadzone w IKZE będziemy mogli wykorzystywać - w ratach lub w całości - po przejściu na emeryturę. Wypłaty z konta będą opodatkowane jedną, zryczałtowaną 10-proc. stawką podatku.

IKZE można jednak założyć wyjąwszy względu na to, czy posiada się już IKE i czy jest się uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego.

Wypłata w ratach następować będzie przez jak najmniej 10 lat, chyba że okres oszczędzania w ramach IKZE był krótszy (jednak nie mniej niźli 5 lat). Wobec tego wypłata środków będzie mogła być pobierana przez okres równy okresowi oszczędzania.

Za każdym razem oszczędzający być może też zwrócić się wraz z wnioskiem o zwrot środków zgromadzonych na koncie IKZE. Taki zwrot podlega aczkolwiek wyższemu opodatkowaniu podatkiem opłacającym się – stawki według skali podatkowej.

IKZE dzierży 598 tys. Polaków. Zgromadzono w nich 622 mln zł.

Firmy przygotowują się na przejęcie OFE. Tak uchodzą przed politykami PiS

4. PPE, czyli Pracownicze Aplikacje Emerytalne. Organizatorem tej formy oszczędzania jest firma, w której pracujemy. Składkę podstawową finansuje pracodawca, natomiast pracownik może zadeklarować wnoszenie składki dodatkowej, potrąconej z wynagrodzenia. Limit wpłat dzięki PPE w roku 2016 wynosi 18 247, pięćdziesiąt zł.

Środki wnoszone do programu są odprowadzane i zarządzane przez instytucję finansową. PPE mogą stanowić prowadzone w jednej wraz z czterech form: pracowniczego funduszu emerytalnego; umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego; grupowego ubezpieczenia na życie spośród ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym pracowników; w formie zarządzania zagranicznego.

Kiedy dostaniesz pieniądze:

- na twój wniosek uczestnika po osiągnięciu 60. roku życia,

- po przedstawieniu woli o przyznaniu prawa do odwiedzenia emerytury, po ukończeniu 55. roku życia,

- na wniosek osoby uprawnionej – w przypadku śmierci uczestnika,

- bez morału uczestnika w wypadku ukończenia przez niego 70 lat.

Zgromadzone przez uczestnika na jego rachunku środki mogą podlegać wypłacie, wypłacie transferowej (do innego PPE bądź na IKE) lub zwrotowi.

W PPE dzięki starość oszczędza 381 tys. Polaków. Zgromadzili w tych propozycji 13, 3 mld złotych.

Autor:
Pieniadze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
IBM World of Watson Las Vegas
Na konferencji IBM w Las Vegas słowo “kognitywny” padało dosłownie na każdym etapie. Watson, a więc superkomputer IBM, który przez lata będzie jej główną biznesową siłą napędową, taki naturalnie jest.…...
Holding PKP - koncepcja jak i również założenia
W pierwszym tygodniu po świętach wielkanocnych PKP przedstawi koncepcję utworzenia holdingu PKP, wtedy odbędzie się spotkanie zarządów wszelkich spółek kolejowych. Założenia są już gotowe – poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.…...
Hiszpania. Stolica Majorki zakazała wynajmu domów turystom  Ze świata
Słony rachunek za alkohol. Świeże przepisy na popularnej wyspie Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Gwiazda może posiadać duże problemy Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii Transseksualistka…...
Historia lokalizacji Google - jak wyłączyć funkcję
Szybki quiz: pamiętasz, gdzie jadłeś obiad 9 września 2016 r.? Ile zajęła ci podróż do pracy dwudziestu siedmiu lutego 2017 r.? A może wiesz, jak spędziłeś popołudnie 9 marca 2015 r.?…...
HemPoland podpisało umowę z The Green Organic Dutchman
Polska firma przetwarzająca konopie HemPoland została przejęta przez kanadyjskiego potentata The Green Organic Dutchman za 100 mln złotych. - Połączenie sił wraz z notowaną na giełdzie w Toronto spółką pozwoli naszej firmie na jeszcze…...
Harley-Davidson LiveWire - elektryczny motor - cena i osiągi
Harley-Davidson ogłosił nowe szczegóły dotyczące pierwszego elektrycznego motocykla firmy. LiveWire, ponieważ tak nazywa się samochód, kosztować ma 29 799 dolarów. Niebawem rozpocząć ma się przyjmowanie zamówień, a motocykl powinien pojawić się na rynku…...
Hammond: ministrowie sfrustrowani negocjacjami ws. Brexitu  Ze świata
Brytyjski minister finansów Philip Hammond powiedział, że czołowi ministrowie w rządzie Theresy May są "sfrustrowani powolnym postępem w negocjacjach z Unią Europejską". Hammond udzielił serii porannych wywiadów zanim zaplanowanym na popołudnie…...
GUS - realny wzrost PKB w III kwartale 2016
Po trzech kwartałach 2016 roku wzrost PKB wynosi 2, 9. GUS podał najnowsze dane. W trzecim kwartale owego roku PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych obok roku odniesienia…...
Nie znaleziono