P0430 – Znaczenie, przyczyny, objawy i poprawki

17.02.2021

Kod P0430 Definicja

Wydajność układu katalizatora poniżej progu (Bank 2).

Co oznacza P0430?

Zadaniemkatalizatorajest rozkładanie szkodliwych zanieczyszczeń wytwarzanych przez pojazd podczas cyklu spalania i przekształcanie ich w mniej szkodliwe gazy. Kod P0430 wskazuje, że katalizator nie działa wydajnie, zwiększając tym samym wytwarzanie przez pojazd szkodliwych zanieczyszczeń.

Jakie są objawy kodu P0430?
 • Sprawdź, czy lampka silnika jest włączona
 • Brak mocy z silnikaZmniejszona oszczędność paliwaZgniłe jajko lub zapach siarkiJaka jest przyczyna kodu P0430?
  • Wadliwy czujnik tlenu
  • Wadliwy czujnik powietrza i paliwaZużyty lub wewnętrznie uszkodzony katalizator (najczęściej)Wyciek w układzie wydechowymPrzerwy zapłonu (główna przyczyna awarii konwertera)Bogaty lub ubogi stosunek powietrza do paliwa (główna przyczyna awarii konwertera)Benzyna ołowiowa (główna przyczyna awarii konwertera)Jaka jest waga kodu P0430? – Umiarkowany

   Chociaż P0430 nie stanowi zagrożenia dla kierowcy, może powodować problemy z właściwościami jezdnymi, takie jak brak mocy lub słabe przyspieszenie, jeśli nie zostanie naprawiony. Może również spowodować poważne uszkodzenie innych elementów pojazdu, jeśli nie zostanie rozwiązane w odpowiednim czasie. Zaleca się jak najszybsze zgłoszenie się do P0430, aby zminimalizować koszt naprawy.

   Kod P0430 Częste błędy diagnostyczne

   Często ten kod jest uważany za uszkodzony czujnik O2 lub czujnik A / F; Chociaż jest to możliwe, najczęstszym problemem jest uszkodzony katalizator. Nie przeocz innych kodów, które są sparowane wraz z P0420. Kody takie jak P0300, P0301, P0302, P0303, P0304, P0305, P0306, P0307 i P0308 to kody przerw zapłonu, które wymagają diagnostyki przerw zapłonu. Jeśli katalizator zostanie wymieniony bez naprawy przerwy zapłonu, nowy katalizator znowu się zepsuje. Upewnij się również, że nie masz kodów P0174, P0171, P0172 lub P0175, które mogą oznaczać, że silnik pracuje na ubogiej lub ubogiej zawartości, co może spowodować spalenie katalizatora. Jeśli te lub inne kody są obecne, należy je najpierw zaadresować.

   Narzędzia potrzebne do zdiagnozowania kodu P0430
   • FIXD
   • Cyfrowy multimetrJak zdiagnozować kod P0430

    Trudność diagnozy: 5 na 5

    1. Zeskanuj swój pojazd, aby sprawdzić, czy P0430 to jedyny obecny kod. Jeśli obecne są inne kody, należy je najpierw zaadresować.
    2. Sprawdź układ wydechowy pod kątem uszkodzeń i wycieków. Zwróć szczególną uwagę na kolektor wydechowy, uszczelki i rury wydechowe przed katalizatorem. Jeśli zostaną znalezione wycieki, napraw wyciek, wyczyść kod i wykonaj kilka cykli jazdy, aby sprawdzić, czy to naprawiono.Gdy samochód jest uruchomiony i ma normalną temperaturę pracy, użyj multimetru cyfrowego, aby sprawdzić odczyt napięcia czujnika O2 znajdującego się za wylotem. Czujnik O2 umieszczony za wylotem wytwarza względnie stały odczyt napięcia wynoszący około 0,45 V, jeśli katalizator działa prawidłowo. Jeśli napięcie czujnika O2 znajdującego się za wylotem stale przeskakuje między 0,1 V a 0,9 V, katalizator jest zużyty i należy wymienić katalizator.Szacowany koszt naprawy

     W przypadku kodu błędu P0430 do rozwiązania podstawowego problemu może być potrzebna jedna lub więcej z poniższych napraw. W przypadku każdej możliwej naprawy szacunkowy koszt naprawy obejmuje koszt odpowiednich części oraz koszt robocizny niezbędnej do wykonania naprawy.

     • Czujnik paliwa lub czujnik tlenu: 200-300 USD
     • Katalizator: 400-2400 USDWyciek w układzie wydechowym: 100-200 USD (jeśli zostanie przyspawany do naprawy)Ostateczny raport naprawy samochodu

      Niezależnie od tego, czy planujesz samodzielną naprawę, czy udasz się do pobliskiego mechanika, ten bezpłatny raport zawiera cenne informacje dla wszystkich kierowców. Pobierz raport Savvy Motorist, aby odkryć:

      ✅ 6-etapowa lista kontrolna, aby uzyskać najlepszą cenę za naprawy

      ✅ 8 mechanicznych oszustw i jak ich uniknąć

      ✅ Jak natychmiast zdiagnozować lampkę check engine na smartfonie

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy