Oto, co robi adres Bitcoin (i dlaczego zdecydowanie nie powinieneś go używać ponownie)

17.02.2021
Category: Istnieje Kilka

Adresy są przeznaczone do odbierania, a nie do przechowywania

Opowieść autorstwaDavid CanellisWitamy w Hard Fork Basics, zbiorze wskazówek, trików, przewodników i porad, dzięki którym będziesz na bieżąco ze światem kryptowalut i blockchain.

Korzystanie z adresu Bitcoin BTC po raz pierwszy jest zdecydowanie fajne, ale jest też trochę zagmatwane. Czy to portfel? Czy to nazwa użytkownika? Cóż, nie jest.

Adresy Bitcoin nie są aż tak skomplikowane, ale są trochę dziwne. Wyjaśnijmy całą sprawę, wyjaśniając, co tak naprawdę dzieje się, gdy wchodzisz w interakcję z adresami Bitcoin.

( Wskazówka: nie przechowujesz Bitcoinów w adresie!)

Adres Bitcoin jest miejscem docelowym

Adres Bitcoin to ciąg liter i cyfr, który reprezentuje miejsce docelowe w sieci Bitcoin, nic więcej.

Istnieje kilka różnych rodzajów adresów Bitcoin i wszystkie robią to samo: wskaż, gdzie Bitcoin ma zostać wysłany.

Adresy Bitcoin są tak naprawdę używane tylko podczas otrzymywania Bitcoin. W przeciwieństwie do naszych adresów w świecie rzeczywistym są przeznaczone do użycia tylko raz. Pomysł polega na tym, że dla każdej transakcji Bitcoin odbiorcy będą generować unikalny, jednorazowy adres, aby zapewnić nadawcom.

O wiele lepiej jest myśleć o adresie jako o metodzie kierowania Bitcoinów podczas transakcji, niż o miejscu, w którym je przechowujesz. Przejdźmy przez przykład.

Chcę wysłać trochę Bitcoinów do Matta, który ma zainstalowaną na swoim telefonie renomowaną aplikację portfela Bitcoin. Poprosił, abym zapłacił mu trochę Bitcoinów, które jestem winien.

Matt używa aplikacji portfela Bitcoin do wygenerowania nowego, unikalnego adresu. Ta funkcja jest dostępna w prawie każdym dobrym portfelu Bitcoin . Pamiętaj, że jest to specjalnie na tę okazję. Adresy Bitcoin są jednorazowe.

Matt powinien czuć się swobodnie, udostępniając swój nowo wygenerowany adres Bitcoin, ponieważ w rzeczywistości nie zawiera on żadnych poufnych informacji (o ile generujesz nowy dla każdej transakcji).

Teraz, gdy mam zupełnie nowy, jednorazowy adres Bitcoin Matta, po prostu podłączam go do własnego portfela Bitcoin, gdy zostaniesz o to poproszony podczas procesu wysyłania. Warto skopiować i wkleić adres – musi być dokładny, ponieważ transakcji nie można cofnąć!

Et voila! To wszystko, Twoja transakcja została wysłana do potwierdzenia, a cykl życia adresu Bitcoin jest zakończony.

Nie możesz wrócić do nadawcy

Ciekawym aspektem Bitcoin jest to, że w rzeczywistości nie śledzi, skąd są wysyłane transakcje.

W przeciwieństwie do typowego listu, który zawiera adres zwrotny, transakcje Bitcoin tego nie robią.

W przypadku Bitcoin najbliższą wartością adresu nadawcy jest ostatni adres, na który Bitcoin został wysłany. Ale to nie zawsze wskazuje na właściwą osobę.

Jest to decyzja projektowa podjęta przez Satoshi Nakamoto, mająca na celu ochronę prywatności użytkowników Bitcoin poprzez usunięcie możliwości łączenia ze sobą transakcji.

Aby wyjaśnić, wróćmy do przykładu. Tydzień po pierwotnej transakcji zauważam, że przypadkowo wysłałem Mattowi za dużo Bitcoinów. Teraz jest mi winien trochę Bitcoinów.

Gdyby Matt po prostu zwrócił Bitcoin na poprzedni adres, na który został wysłany (przed nim), wierząc, że faktycznie doprowadziłoby to z powrotem do mojego portfela Bitcoin, Matt oparłby się na niebezpiecznych założeniach, szczególnie jeśli chodzi o to, czy nadal używam tego adresu Bitcoin .

Na przykład mogłem zgubić telefon lub zostać skradziony. W tym przypadku ostatni adres wysłany na Bitcoin nie należy już do mnie, ale do złodzieja telefonu.

Właśnie dlatego konieczne jest wygenerowanie zupełnie nowego adresu Bitcoin dla każdej transakcji – eliminuje to niebezpieczne założenia i chroni Bitcoin przed zagubieniem w cyberprzestrzeni (pamiętaj, transakcji Bitcoin nie można cofnąć!).

Mądrą rzeczą byłoby utworzenie własnego unikalnego adresu Bitcoin, tylko na tę okazję, i dostarczenie go Mattowi do bezpiecznego, jednorazowego użytku i nigdy więcej.

Pamiętaj: aby transakcje Bitcoin były solidnie bezpieczne i nie polegały na założeniach, musisz poprosić o nowy, unikalny adres Bitcoin dla każdej transakcji – szczególnie w przypadku powtarzających się odbiorców!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy