Potężne podwyżki w akcyzie na samochody. Ministerstwo spuszcza z tonu

🕓 17.06.2019
📂 Moto
👁 40
🗨
Akcyza. Ministerstwo finansów wprowadza wskaźnik deprecjacji  Moto

- Jeżeli dwa pojazdy mają taką samą kubatura silnika oraz taką samą normę emisji spalin, to mniejszą akcyzę powinien pokryć koszta właściciel starszego samochodu. To bardzo ważny element, który dostosowuje wysokość datku do możliwości podatników – powiedział wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Wyjaśnił, że ministerstwo finansów spotkało się wraz z zarzutami nieuwzględniania prawa unijnego, dlatego uzupełniło reformę akcyzy na samochody o suplementarny czynnik.

W zależności z pojawiającymi się zarzutami, że dotychczasowe propozycje odmian w akcyzie na samochody nie uwzględniają prawa unijnego, ministerstwo finansów uzupełniło hałasuje o tzw. współczynnik deprecjacji - poinformował wiceminister Jasiński. Propozycje zmian w akcyzie uzależniały kwotowe stawki podatku od pojemności silnika jak i również wieku pojazdu, tożsamego wraz z określoną normą emisji spalin.

Informacja w tejże sprawie została przekazana senatorom podczas wtorkowego posiedzenia powiązanych komisji: ustawodawczej, infrastruktury a także budżetu i finansów publicznych.

- Wypracowujemy bezustannie ostateczną propozycję zmian przy akcyzie na rejestrowane na raz pierwszy samochody – poinformował w czwartek Jasiński.

Zmiana przepisów

Wyjaśnił, że chodzi o wskaźnik obniżający akcyzę wraz wraz z wiekiem pojazdu, co uwzględnia utratę wartości samochodu z czasem.

Potężne podwyżki akcyzy. Morawiecki wyjaśnia, jaki zapłaci fortunę

- Jeśli dwa samochody mają tego rodzaju samą pojemność silnika a także taką samą normę emisji spalin, to mniejszą akcyzę powinien zapłacić właściciel starszego samochodu. To bardzo ważny element, który dopasowuje wysokość podatku do możliwości podatników – poinformował.

Rozwiązanie takie sprawdziło się na Węgrzech. Zaznaczył, że propozycja ta wynika również z analizy niekorzystnego na rzecz Polski orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE co do naszych przepisów akcyzowych od samochodów sprowadzanych z innych krajów Unii.

Propozycja stawek

Według niego ostatnio publikowane tabele nowego podatku akcyzowego odrzucić są ostateczne. Były robotniczymi materiałami, które m. in. miały wyjaśnić funkcjonowanie mechanizmu deprecjacji.

- Weryfikujemy wyliczenia z założeniem współczynnika deprecjacji. Może się zdarzyć, że przedstawimy kilka sugestii łącznie z taką, jaka nie jest związana wraz ze współczynnikiem deprecjacji, wtedy legislatorzy senaccy zdecydują, które rozwiązanie lepiej zaproponować – rzekł.

Zapewnił, że intencją jest wypracowanie rozwiązania, które pozwoli utrzymać poziom należności na najpopularniejsze samochody przy równoczesnym wyeliminowaniu nadużyć i podniesieniu bezpieczeństwa i uzyskaniu korzyści ekologicznych.

Używane będą droższe, ale odrzucić nowe lamborghini. Sześć sprawy o zmianach w akcyzie

- W wypadku malutkiego samochodu – o przepustowości 1, 2-1, 6 litra do 10 lat, ceny te będą bardzo zbliżone do obecnych. W poniektórych przypadkach te stawki mogą być nawet nieco niższe” – podkreślił.

Wpływy do budżetu

Jasiński mówił, że nowa konstrukcja podatku nie może doprowadzić do strat budżetu.

- Myślę, że może zyskać, ale sama zmiana nie ma absolutnie na celu zapewnienia budżetowi dodatkowego miliarda złotych, półtora, czy dwustu milionów. Nasza propozycja stanie się neutralna dla budżetu, chociaż zakładam, że jeśli podatnik będzie odgórnie wiedział jak dużo ma zapłacić akcyzy przestanie szukać szarej strefy. Wówczas uszczelni system – rzekł.

Poinformował, że skutki budżetowe dla poszczególnych wariantów zostaną wyliczone do periodu kolejnego posiedzenia senackiej komisji, która ma zająć się zmianami 29 listopada.

- Zarówno my, jakim sposobem i senatorowie myślimy o tym, jak niwelować szarą strefę związaną ze sprowadzaniem aut – podkreślił Jasiński.

Sprowadzanie aut

W środę w Sejmie wiceminister Jasiński mówił odpowiadając na pytania posłów, że uszczuplenia przy akcyzie od sprowadzanych samochodów o pojemności silnika powyżej 2 litrów mogą sięgać 400 mln zł rocznie. Zaznaczył, że nieprawidłowości dotyczą najczęściej takich właśnie samochodów.

Wskazał, że spośród analiz wynika, iż w przypadku pojazdów o pojemności silnika poniżej 2 litrów odrzucić odnotowano znaczących różnic pośród wartością rynkową aut, zaś wartością wskazywaną w deklaracjach.

Za używane samochód z zagranicy zapłacisz większą ilość wiadomości. Senat nie wyklucza odmian stawek

- Zaniżanie podstawy opodatkowania jest w szczególności częstym procederem w przypadku samochodów o pojemności silnika powyżej 2 litrów, ponieważ stawka akcyzy w naszym przypadku wynosi 18, 6 proc. wartości pojazdu - powiedział wiceminister. Dodał, że akcyzę na takie pojazdy podniósł rząd PO-PSL po 2009 r. z trzynaście, 6 proc.

Akcyza na samochody

Aby przedstawiać skalę nieprawidłowości Jasiński posłużył się przykładem audi A6 o pojemności silnika 3 litrów z 2004 r. (to średni wiek sprowadzanych przez Polaków samochodów). Na rzecz takiego samochodu przeciętna wartość wskazywana w deklaracjach akcyzowych wynosi 13, 9 tys. zł, a podatek w porządku. 2, 6 tys. zł. Tymczasem, jak mówił wiceminister, wartość rynkowa takiego pojazdu to 30, 7 tys. zł. Od takiego samochodu należałoby zapłacić podatek przy wysokości ok. 5, 7 tys. zł, czyli ok. dwa razy więcej niż zwykle się płaci.

Wiceminister zaznaczył, że po przypadku niektórych marek zakres zaniżania akcyzy jest nadal większa, ale średnio banderola płacona wynosi ok. pięćdziesięciu proc. należnej. Z informacji MF wynika, że dochody z tytułu rejestrowanych pojazdów w 2015 r. wyniosły ok. 1, 8 mld zł w 2015 r., a pojazdy po pojemności powyżej 2 l stanowią ok. 10 proc. cyfry wszystkich pojazdów, które będą nabywane wewnątrzwspólnotowo. Są aczkolwiek one odpowiedzialne za w porządku. 45 proc. dochodów akcyzowych z tego tytułu.

Zdaniem Jasińskiego zmiany po akcyzie powinny uwzględniać to, że Polska jest najwyższym importerem starych samochodów na starym kontynencie, co przekłada się na bezpieczeństwo na drogach i zanieczyszczenie środowiska.

- Chodzi o taką strukturę podatku akcyzowego, który zostanie uwzględniał inne czynniki, aniżeli te, które dotychczas istnieją uwzględniane. W tę stronę idzie senacki projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym od samochodów, by uwzględniony był na model tzw. czynnik ekologiczny, środowiskowy" - tłumaczył Jasiński. Wskazał na tzw. normy euro, co nierozerwalnie sprzęga się z wiekiem samochodu i pojemność silnika.

Autor: fadrianoc
Związane z
Moto
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ahmadineżad i Morales u Putina. Chcą utrzymać ceny gazu powiązane z ropą  Informacje
ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. 3 scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream dwa. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...
Agencja Fitch potwierdziła rating Naszego kraju z perspektywą stabilną
Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. To oznacza, że grudniowa ocena agencji nie uległa zmianie. Podwyższona została z kolei prognoza wzrostu PKB dzięki 2018 i…...
Afera KNF. Marek Chrzanowski zaproszony na rozmowę przez SGH
Marek Chrzanowski, były przewodniczący KNF, w ewentualnym tygodniu ma stawić się na rozmowę do Uczelni Głównej Handlowej, gdzie wykłada. Poproszony został o spotkanie z władzami Kolegium Administrowania i Finansów SGH a mianowicie…...
Adamczyk: podwykonawcom Astaldi wypłacono obecnie 25 milionów złotych
Podwykonawcom Astaldi PKP Polskie Linie Kolejowe wypłaciły już 25 mln zł, a po czwartek zostanie wypłaconych blisko 10 mln zł a mianowicie poinformował w czwartek redaktorów minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.…...
Abarth 695 Rivale - jakim sposobem producent motorówek wszedł do motoryzacji
W latach 50. jak i również 60. XX wieku dzięki włoskich drogach królowały Fiaty podrasowane przez Carlo Abartha, a szczytem elegancji jak i również luksusu poza lądem były łodzie zamówione u włoskiego…...
40 kilometrów autostrady budują od momentu trzech lat. Muszą poświadczyć, czy będą budować dalej  Informacje
Ekspresowo w okolicy Krakowa. Umowa w sprawie północnej obwodnicy podpisana Polska zmieni się w wielki plac wybudowania. Nowe odcinki autostrad i ekspresówek Przegląd prasy. Rządowi nie po drodze dzięki wschód.…...
13 tys. zł miesięcznie. Szwajcarzy zdecydują, czy chcą takiej płacy minimalnej  Informacje
W referendum 18 maja Szwajcarzy zdecydują, czy płaca minimalna przy ich kraju ma wynosić 22 franki szwajcarskie zbytnio godzinę, czyli ok. 4 tys. franków miesięcznie. Jak i również choć 90 proc.…...
11 marca - niedziela bez handlu. Lista otwartych galerii handlowych
Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są wyniki rządowej analizy zakazu handlu Rządowy raport o zakazie handlu będzie zrealizowany jesienią "Pogorszy się sprawa małych sklepów". Sejmowa rozkład propozycji zmian…...
Nie znaleziono