Temat: Motoryzacja

🕓 02.08.2019
📂 Moto
👁 199
🗨
GDDKiA: A1 Piotrków-Częstochowa będzie posiadała po trzy pasy  Moto

  • Następcy Włochów poszukiwani. Oryginalny odcinek A1 ma okazać się gotowy "na Sylwestra"
  • Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Na wstępie samochody pojechały nową trasą
  • Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest oferta ministerstwa
  • GDDKiA zrywa dokumenty urzędowe z Włochami. Mieli konstruować fragmenty A1 i S3

Skierowana ostatnio do realizacji autostrada A1 Tuszyn-Częstochowa, między Piotrkowem Trybunalskim zaś Częstochową będzie miała na trzy pasy ruchu - wynika z informacji GDDKiA.

O skierowaniu tej liczącej 81 km części autostrady A1 do realizacji poinformował 20 października br. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Po oddaniu powstającego już fragmentu Częstochowa - Pyrzowice (planowo ok. połowy 2019 r. ) będzie to ostatni brakujący fragment A1, przebiegający po tzw. śladzie istniejących odcinków trasy nr 1 oraz autostrady A1.

Realizacja projektu

Połączy Pomorze wraz z Śląskiem. Autostrada A1 dzięki ostatniej prostej

Minister Adamczyk oszacował, że przy przypuszczeniach - roku na procedury przetargowe oraz podobnych terminów budowy, jak dla powstających odcinków A1 od Częstochowy do Pyrzowic, autostrada pomiędzy Tuszynem i Częstochowa mogłaby być gotowa ok. 2020 r. Podał też, że Generalna Dyrekcja Dróg Lokalnych i Autostrad ma oznajmiać przetargi na budowę pięciu brakujących odcinków jeszcze przy tym roku.

Odcinki te mają oznaczenia: A, B, C, D w woj. łódzkim oraz E - w woj. śląskim (obecnie powstają tam odcinki F, G, H oraz I - od Częstochowy do Pyrzowic). Wszystkie posiadają być budowane w technik betonu cementowego.

Odcinek A obejmuje 15, 8 km trasy od węzła Tuszyn (bez węzła) do węzła Piotrków Trybunalski Południe - z węzłem. Przebiega w całości śladem zbudowanej w latach 80 ub. wieku autostrady A1.

Źródło: tvn24 Autostrada A1. jpg

Trzypasmowy odcinek

Jak poinformował rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA Maciej Zalewski, odcinek ten między węzłami Tuszyn oraz Piotrków Zachód będzie miał tak, jak na przykład teraz, po dwa pasy ruchu w każdą stronę internetową, z zachowaniem rezerwy pod spodem poszerzenie do trzech pasów. Rezerwę dla trzeciego pasa przewidziano też na otwartym 1 lipca br. danym odcinku A1 Tuszyn - Stryków.

Między węzłami Piotrków Zachód i Piotrków Południe zachowany zostanie obecny przekrój dwóch jezdni po 4 pasy ruchu. Dodatkowo supeł Piotrków Zachód ma pozostać rozbudowany o relacje Łódź - Warszawa i Stolica polski - Łódź.

Odcinki B (24, 21 kilometrów od węzła Piotrków Południe do węzła Kamieńsk; wraz z węzłem), C (16, 52 km od węzła Kamieńsk do węzła do Radomsko; z węzłem) oraz D (7, 02 km od czasu węzła Radomsko do granicy z woj. śląskim) były zaprojektowane i mają powstać od razu jako trzypasowe.

Zalewski zaznaczył, hdy wszystkie te odcinki mają ważne decyzje środowiskowe. Odcinki B, C oraz D mają też projekty umożliwiające ogłoszenie przetargów w formule "buduj". Zaprojektowany w całości został też odcinek A, jednak wobec późniejszej wyborów o szacowanej na dwadzieścia mln zł brutto budowie brakujących relacji na węźle Piotrków Zachód ten ugoda planowany jest w formule "projektuj i buduj".

Optymalizacja robót

Prawo przejażdżki mogą zabrać? Wyrok się "zagubił". Sprawdzamy, co robi policja

W w związku z tym trybie realizowany ma być wydział E w woj. śląskim (16, 8 km od czasu węzła Radomsko do węzła Częstochowa Północ; bez węzła). Jak przekazał PAP rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA Marek Prusak, nie musi symbolizować to dłuższego terminu realizacji. Przygotowanie przez wykonawcę projektu wykonawczego, umożliwia mu albowiem m. in. optymalizację robót.

Ogółem na pełnym przebiegu A1 między węzłami Tuszyn i Częstochowa Północ zaplanowano budowę pięciu węzłów drogowych (Piotrków Zachód, Piotrków Południe, Kamieńsk, Radomsko oraz Mykanów), 85 obiektów inżynierskich (m. in. cztery przejścia dla dużych zwierząt). Powstaną też m. in. sieć utrzymania autostrady (przy węźle Kamieńsk), miejsca obsługi podróżnych, drogi dojazdowe, zabezpieczenia przeciwko hałasowi, przejścia dla umiarkowanych i małych zwierząt, akwaria dla płazów i części odwodnienia.

Pytany na temat planowaną organizację ruchu dzięki drodze krajowej nr jednej podczas budowy autostrady Prusak powiedział, że GDDKiA zostanie chciała utrzymać co najmniej trzy pasy ruchu - prawdopodobnie przemiennie dwa pasy w jedną stronę jak i również jeden w drugą. Przy późniejszych etapach budowy realne powinno zostać zapewnienie dwóch pasów ruchu w każdą stronę.

"Nie możemy czekać"

Przygotowania do budowy fragmentu autostrady A1 Częstochowa a mianowicie Tuszyn trwały od lat - według różnych koncepcji finansowania. Łódzki oddział GDDKiA miał decyzje środowiskowe na rzecz swoich odcinków w 2013 r. i 2014. Względem likwidacji wcześniej planowanych stacji poboru opłat ostateczne decyzje zamienne dla odcinków A, B i C uzyskano w 2015 i 2016 r. (w sierpniu br. zamówiono tzw. koncepcją programową i uzyskanie decyzji gwoli rozbudowy węzła Piotrków Zachód - z terminem do 18 sierpnia 2017 r. ).

Również katowicki oddział GDDKiA uzyskał rezolucję środowiskową dla odcinka E w 2014 r., jaka stała się ostateczna w 2015 r.

W ostatnich latach zapowiadano budowę A1 Tuszyn - Częstochowa w systemie tzw. Na drodze Spółek Specjalnego Przeznaczenia (DSSP). 20 października minister Adamczyk mówił jednak, że przygotowanie tej formuły zajęłoby ok. dwóch lat. - Autostrada A1 to jeden spośród najważniejszych szlaków komunikacyjnych. (... ) Zdecydowaliśmy, że odrzucić możemy czekać - zaznaczył.

W efekcie poniższa część A1 zostanie dokonana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, w ramach limitu wydatków w Programie Budowy Dróg Krajowych na okres 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r. ). Wedle danych ministra infrastruktury szacunkowy koszt realizacji tej lokaty po cenach z 2015 r. to kwota trzech, 28 mld zł.

Przedstawiciele GDDKiA zwracają uwagę, że będą mogli przedsięwziąć do przygotowania i przeprowadzenia postępowań przetargowych po zdobyciu formalnych decyzji od ministerstwa. Wcześniej zapewne rząd zostanie wprowadzał zmiany do obecnego Programu Budowy Dróg Krajowych, gdzie ten fragment A1 nadal przewidziany jest do odwiedzenia realizacji w ramach DSSP.

Autor: kiwi1342
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Gazprom nie rozbuduje Gazociągu Północnego. «Obecna przepustowość wystarczająca»  Ze świata
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują świeże narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
GamePlanet - serwis z grami Onetu
GamePlanet to nowy serwis stajnie Onet-RAS Polska, w którym znaleźć będzie można także gry online, jak jak i również treści dziennikarskie o grach. Serwis ma być dostępny nie tylko w Naszym narodzie.…...
Fundusz Black Pearls VC ulokował w Insly
Gdański fundusz Black Pearls VC zainwestował 2, 94 mln zł w Insly, estoński startup, który stworzył autorskie narzędzie dla agentów aktuarialnych i brokerów, ułatwiające sprzedaż i obsługę polis. Inwestycja ma charakter międzynarodowy…...
Frank uderza w portfele klientów. Płacą raty, a zadłużenie wciąż rośnie  Waluty
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać spośród bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po warsztacie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...
Francja. Sąd: Kerviel niesłusznie zwolniony z Societe Generale  Ze świata
Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków z wielkiej płyty. Domu jak luksusowe apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwiczki. Wyjątkowa praca Banksy'ego skradziona…...
FOR ocenia podnoszenie podatków za pośrednictwem rząd PiS
Rząd szuka pieniędzy na "piątkę Kaczyńskiego". Zmiany zaproponowane przez Zjednoczoną Prawicę wraz z wcześniejszymi zapowiedziami, jak matczyne emerytury, czy dopłaty powiązane z PPK w 2020 r. mają według ekonomistów Forum Obywatelskiego…...
Fiskus jeszcze szczelniejszy. Rząd zajmie się systemem kas online
Na czwartkowym posiedzeniu, rząd zajmie się zapoczątkowaniem systemu kas fiskalnych internetowego. Przesyłane dane nabywcy pozostaną w pełni anonimowe. Stare kasy fiskalne będą powoli wycofywane w rynku. Przygotowany przez resort zasobów…...
Finansowanie wyborów samorządowych w 2018 r.
Jesienne wybory samorządowe pod znakiem pustej kieszeni. Państwowa Komitet Wyborcza ostrzega, że w budżecie zaplanowano na nie za mało pieniędzy. Obok wersji optymistycznej dziura stanie się wielkości 142 mln złotych. Przyczyną…...
Nie znaleziono