Możesz teraz otrzymywać bezpłatne cotygodniowe raporty kredytowe – oto jak z nich korzystać

17.02.2021

Uważne śledzenie raportów pomaga uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia wyników kredytowych.

Wiele lub wszystkie przedstawione tutaj produkty pochodzą od naszych partnerów, którzy nam wynagradzają. Może to mieć wpływ na to, o jakich produktach piszemy oraz gdzie i jak produkt pojawia się na stronie. Nie ma to jednak wpływu na nasze oceny. Nasze opinie są naszymi własnymi.

Trzy główne agencje kredytowe ogłosiły w poniedziałek, że konsumenci mogą otrzymywać bezpłatne cotygodniowe raporty kredytowe od teraz do kwietnia 2021 r.

To bardzo ważna sprawa dla Amerykanów, którzy martwią się, jakie skutki gospodarcze pandemii koronawirusa wywrą na ich korzyść. I to w przeciwieństwie do podstawowego dostępu raz w roku przyznanego wcześniej przez Experian, Equifax i TransUnion.

„W tej chwili prawo daje nam prawo do jednego na 12 miesięcy – powiedział ekspert kredytowy John Ulzheimer, który pochwalił ten ruch.

„To mogło mieć sens w 2003 roku, kiedy to weszło w życie, ale tak naprawdę nie ma sensu w 2020 – powiedział w e-mailu. „To posunięcie biur kredytowych to świetny pomysł, ponieważ naprawdę powinniśmy sprawdzać nasze raporty kredytowe raz w każdym cyklu wyciągów, czyli w zasadzie raz w miesiącu.

Co otrzymujesz – i kilka wskazówek

Gratisy to nie oceny kredytowe, ale raczej raporty kredytowe. Twoje raporty kredytowe zawierają dane, które firmy oceniające FICO i VantageScore wykorzystują do tworzenia ocen kredytowych. Raporty przedstawiają elementy składowe składające się na Twoje wyniki, co zapewnia więcej informacji niż zwykłe wyświetlanie liczby.

Aby otrzymać raporty, przejdź na stronę AnnualCreditReport.com. Wpisz swoje imię i nazwisko, adres, numer ubezpieczenia społecznego i datę urodzenia. Strona została zaktualizowana, aby odzwierciedlić nowe raporty tygodniowe, ale użytkownicy mogą napotkać problemy z powodu dużej liczby wyświetleń. Jeśli masz problemy, użyj linku „skontaktuj się z nami na stronie, aby je zgłosić.

Możesz również poprosić o raporty pocztą, korzystając z formularza dostępnego na stronie; kliknij „Wszystko o raportach kredytowych i „Pobieranie raportów kredytowych. Lub zadzwoń pod numer 877-322-8228.

Przygotuj się, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące swoich finansów, aby zweryfikować swoją tożsamość. Możesz chcieć mieć pod ręką dokumenty, takie jak wyciągi bankowe i wyciągi z kart kredytowych.

Wiedz, że interfejs i raport każdego biura informacji kredytowej będą wyglądać inaczej niż pozostałe.

Przygotuj się na dodatkową sprzedaż. Te trzy biura oferują dostęp do twoich ocen kredytowych, zwykle za pośrednictwem płatnej subskrypcji. Swoje wyniki kredytowe można jednak uzyskać bezpłatnie na wielu stronach internetowych poświęconych finansom osobistym, a także w niektórych bankach i wydawcach kart kredytowych.

Należy pamiętać, że wydrukowanie pełnego raportu kredytowego spowoduje zużycie dużej ilości papieru. Poszukaj opcji pobrania i zapisania go w formacie PDF.

Aby zobaczyć następny raport, kliknij „Pobierz następny raport lub zakończ. Od poniedziałku w południe ostatnia wiadomość na ekranie i inne odniesienia nadal wspominają o jednym bezpłatnym raporcie co 12 miesięcy; to powinno wkrótce zostać zaktualizowane, ale pamiętaj, że dostęp jest teraz cotygodniowy.

Jak korzystać z raportów kredytowych

Przeczytaj swoje raporty, szukając potencjalnych problemów. Należy pamiętać, że niektóre konta mogą nie pojawiać się we wszystkich trzech raportach; zależy to od sposobu przekazywania danych przez wierzycieli.

Oto na co zwrócić uwagę:

Konta ze zmianami płatności: upewnij się, że wszelkie zakwaterowanie są zgłaszane zgodnie z ustaleniami. Jeśli Twoje konto miało dobrą opinię przed przystąpieniem do umowy, a Ty wstrzymujesz się z końcem, Twoje konta nadal powinny być zgłaszane jako „aktualne.

Oznaki oszustwa lub kradzieży tożsamości: błędy sugerujące kradzież tożsamości obejmują adresy, pod którymi nigdy nie mieszkałeś lub konta, których nigdy nie otwierałeś.

Błędy, które mogą obniżyć wynik: potencjalne błędy obniżające wynik byłyby podobne do zgłaszania konta z opóźnieniem, gdy nie było, lub nieprawidłowego raportowania salda konta. Inne mogą nie wpływać na Twój wynik, na przykład błąd ortograficzny.

Ulzheimer, który pracował w firmie zajmującej się oceną zdolności kredytowej FICO i biurze kredytowym Equifax, twierdzi, że szuka błędów niezależnie od ich wielkości. „Wszystkie błędy są warte podważenia – mówi. „Niektóre są kosmetyczne, więc nie dają lepszej oceny, ale podoba mi się pomysł posiadania w pełni dokładnych raportów kredytowych, nawet jeśli oznacza to poprawienie adresu lub pisowni poprzedniego nazwiska.

Jeśli widzisz problem

Cotygodniowe raporty oznaczają, że możesz złapać błąd prawie natychmiast po jego popełnieniu i zakwestionować go, aby Twój raport kredytowy został poprawiony. Biura kredytowe mają zwykle 30 dni na zbadanie sprawy, ale ostatnio Biuro Ochrony Konsumentów wydało wskazówki, dając im 45 dni.

Jeśli zauważysz błąd w sposobie zgłaszania konta, zgłoś spór do każdego biura, które to pokazuje.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy