Kto wynalazł karty kredytowe?

17.02.2021
Category: Numer Konta

Rejestracja w celu korzystania z kart kredytowych za pośrednictwem linków partnerskich zapewnia nam prowizję. Warunki mają zastosowanie do ofert wymienionych na tej stronie. Oto nasze pełne zasady reklamowe.

Definicja słowa „kredyt to „wiarygodność. Każda pożyczka z zamiarem spłaty może być uznana za kredyt – ktoś ufa Ci, że go spłacisz.

Idea kredytu istnieje od dawna – ale dopiero pod koniec lat czterdziestych XX wieku pojawiła się koncepcja kart kredytowych z nagrodami w dzisiejszych czasach. Czy znasz historię?

Przeszliśmy długą drogę od czasu handlu muszlami kauri, futrami i wampumami. (Zdjęcie: Joseph Hostetler / Million Mile Secrets)

Kto wynalazł karty kredytowe?

Trudno sobie wyobrazić system wymiany towarów, takich jak przyprawy czy bydło, świat niezbyt odległy w naszym lusterku wstecznym.

Ironia polega na tym, że nawet gotówka wydaje się przestarzała dla tych z nas, którzy od lat zajmują się milami i punktami. Rzadko kiedy mam przy sobie gotówkę (co jest właściwie dość nieodpowiedzialne), ponieważ nie rozważałbym zapłacenia nią rachunku. Najbardziej satysfakcjonujący sposób robienia zakupów nie wymaga ŻADNEJ fizycznej wymiany. Po prostu przesuń podróżną kartę kredytową, weź co chcesz i zainwestuj w nadchodzące bezpłatne wakacje.

W XIX wieku zaprojektowano kilka gadżetów, które miały reprezentować kredyt. Za pierwszą szeroko rozpowszechnioną kartę kredytową uważa się kartę Diners Club, która pojawiła się w 1951 r. Jednak znacznie wcześniejsza niż ta karta, pierwszy podobieństwo do współczesnej karty kredytowej, o którym nigdy nie słyszałeś, został wprowadzony przez mężczyzna o nazwisku John Biggins w połowie lat czterdziestych.

Dlaczego wymyślono kartę kredytową?

John Biggins był bankierem z Brooklynu pracującym dla Flatbush National Bank. W 1946 roku przedstawił członkom lokalnej społeczności swój wynalazek, kartę bankową „Doładuj. Celem Bigginsa było przyciągnięcie większej liczby lojalnych klientów do swojego banku. Tylko osoby posiadające konta w Flatbush National Bank mogą korzystać z karty „Doładuj. Ponieważ było to eksperymentalne, mogli używać tej karty bankowej tylko w uczestniczących lokalnych sklepach.

Gdy klient użył karty do dokonania zakupu, sprzedawca dawał mu przedmioty bez płacenia na miejscu. Akceptant składał wtedy kwity sprzedaży w banku. Bank zwrócił pieniądze sprzedawcy, a następnie obciążył klienta, który użył karty.

Największe banki wkroczyły w ten miks około 1958 r., Kiedy American Express i Visa jako pierwsze wprowadziły własne karty kredytowe. Discover, JCB i MasterCard były tuż w tyle. Dopiero w latach 80. linie lotnicze stworzyły programy dla osób często podróżujących i zaczęły współpracować z bankami, aby zachęcić nas do korzystania z kart kredytowych dziesiątki lat później.

Jak popularne stały się karty kredytowe?

Wędrowni sprzedawcy byli docelowymi odbiorcami pierwszych powszechnych kart kredytowych. Początkowo sprzedawane jako wygoda w użytkowaniu w ruchu drogowym, klienci szybko poznali aspekt oszczędzania czasu kart, dzięki czemu ich popularność gwałtownie wzrosła. W rzeczywistości, zanim było to niezgodne z prawem, wydawcy kart wysyłali wstępnie aktywowane karty kredytowe do osób, które nawet nie złożyły wniosku, próbując zdobyć ich interes!

Jak zmieniały się karty kredytowe na przestrzeni lat?

W 1960 roku IBM ulepszył kartę kredytową, dodając pasek magnetyczny z tyłu, przechowujący poufne dane, takie jak imię i nazwisko, data ważności karty i numer konta.

Od tego czasu widzieliśmy wiele eksperymentów (z których wiele nie przetrwało), aby uczynić karty kredytowe bardziej zabawnymi, efektownymi, wygodnymi i prestiżowymi.

Capital One pozwala na umieszczenie niemal wszystkiego na awersie karty. (Zdjęcie: Joseph Hostetler / Million Mile Secrets)

Bardziej udane przykłady to:

 • Mini karty kredytowe przeznaczone do Twojego pęku kluczy
 • Możliwość dodania własnego zdjęcia na awers kartyKarty kredytowe RFID umożliwiające płatności zbliżenioweFunkcje Chip + PINCyfrowy numer karty do płatności za pośrednictwem aplikacji mobilnych, takich jak Samsung Pay i Apple PayWydawcy kart nieustannie dążą do poprawy bezpieczeństwa, a obecnie najlepszym rozwiązaniem jest dodanie chipów komputerowych EMV.

  Jedną z „ulepszeń, która nie robi żadnej różnicy poza dodaniem sprężystości do Twojego kroku, jest wprowadzenie kart kredytowych wytłoczonych z metalu, takich jak:

  Konkluzja

  Idea kredytu istnieje od dawna. Ale bankier z Brooklynu, John Biggins, wymyślił model naszych współczesnych kart kredytowych w 1946 roku. Dopiero w latach 80. XX wieku mogliśmy zdobyć nagrody w postaci podróży za wydatki na ich karty kredytowe. Ty i ja z pewnością urodziliśmy się we właściwej epoce!

  Zapisz się do naszego newsletteraabyuzyskać wskazówki i informacje dotyczące mil i punktów .

  Chase Sapphire Preferred® CardChase Sapphire Preferred® CardZdobądź 80 000 punktów bonusowych po wydaniu 4 000 USD na zakupy w ciągu pierwszych 3 miesięcy od otwarcia konta. To 1000 $ na podróż, jeśli wykorzystasz Chase Ultimate Rewards®.

  2 razy więcej punktów za podróże i posiłki w restauracjach na całym świecie, kwalifikujące się usługi dostawy, jedzenie na wynos i kolację poza domem oraz 1 punkt za każdego dolara wydanego na wszystkie inne zakupy.

  Uzyskaj 25% więcej wartości, wymieniając się na przeloty, hotele, wypożyczalnie samochodów i rejsy w ramach Chase Ultimate Rewards. Na przykład 80 000 punktów jest warte 1000 USD na podróż.

  Uzyskaj nieograniczone dostawy z opłatą za dostawę 0 USD i obniżonymi opłatami za obsługę przy zamówieniach powyżej 12 USD przez co najmniej jeden rok na kwalifikujące się zakupy żywności za pomocą DashPass, usługi subskrypcyjnej DoorDash. Aktywuj do 31.12.2021.

  Zdobądź 5X punktów za przejażdżki Lyft do marca 2022 r. To 3X punktów oprócz 2X punktów, które już zdobyłeś za podróże.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy