Krótki przewodnik po Bitcoin Forks

17.02.2021
Category: Jeśli Jednak
Amy Castor
Krótki przewodnik po Bitcoin Forks

Jeśli ostatnio zwracałeś uwagę na bitcoin, być może zauważyłeś, że dużo się mówi o „forkach.

W przeciwieństwie do tych, które można znaleźć na stole, na blockchainie, widelec jest wydarzeniem technicznym, które ma miejsce, ponieważ różni uczestnicy muszą uzgodnić wspólne zasady.

W najbardziej podstawowym ujęciu rozwidlenie jest tym, co dzieje się, gdy łańcuch bloków rozchodzi się na dwie potencjalne ścieżki naprzód – albo w odniesieniu do historii transakcji sieci, albo nowej zasady decydującej o tym, co sprawia, że ​​transakcja jest ważna.

W rezultacie ci, którzy używają blockchain, muszą okazać poparcie dla jednego wyboru nad drugim.

Jednak istnieje wiele różnych typów wideł, a nauka ich badania jest wciąż nowa. Jak dotąd wiemy, że niektóre rozwidlenia rozwiązują się same, ale inne, napędzane głębokimi szczelinami w społeczności, mogą spowodować trwałe rozerwanie sieci, tworząc dwie historie blockchain – i dwie oddzielne waluty.

Oprócz tego pojawiło się również zamieszanie dotyczące różnych typów wideł, sposobu ich aktywacji i związanego z nimi ryzyka.

Aby to wyjaśnić, zebraliśmy krótkie podsumowanie działania różnych widelców.

Podstawy

Zanim przejdziemy do klasyfikacji, warto zauważyć, że forki bitcoinów pojawiają się już dość regularnie.

Produkt uboczny rozproszonego konsensusu, rozwidlenia zdarzają się za każdym razem, gdy dwóch górników znajduje blok prawie w tym samym czasie. Niejednoznaczność zostaje rozwiązana, gdy kolejne bloki są dodawane do jednego, co czyni go najdłuższym łańcuchem, podczas gdy drugi blok zostaje „osierocony (lub porzucony) przez sieć.

Ale widelce też można chętnie wprowadzać do sieci. Dzieje się tak, gdy programiści próbują zmienić reguły używane przez oprogramowanie do decydowania, czy transakcja jest ważna, czy nie.

Kiedy blok zawiera nieprawidłowe transakcje, ten blok jest ignorowany przez sieć, a górnik, który znalazł ten blok, traci nagrodę za blok. W związku z tym górnicy na ogół chcą wydobywać tylko prawidłowe bloki i budować na najdłuższym łańcuchu.

Poniżej przedstawiono niektóre z bardziej powszechnych widelców i ich cechy.

Twardy widelec

Co to jest? Hard fork to aktualizacja oprogramowania, która wprowadza nową regułę do sieci, która nie jest kompatybilna ze starszym oprogramowaniem. Możesz myśleć o hard forku jako rozszerzeniu zasad. (Nowa reguła, która zezwala na blokowanie rozmiaru 2 MB zamiast 1 MB, wymagałaby hard fork).

Co się dzieje? Węzły, na których nadal działa stara wersja oprogramowania, zobaczą nowe transakcje jako nieprawidłowe. Tak więc, aby przełączyć się na nowy łańcuch i kontynuować wydobywanie prawidłowych bloków, wszystkie węzły w sieci muszą zostać zaktualizowane do nowych reguł.

Co może pójść źle? Problem pojawia się, gdy pojawia się jakiś polityczny impas, a część społeczności decyduje się trzymać starych zasad bez względu na wszystko. Szybkość mieszania, czyli moc obliczeniowa sieci, stojąca za starym łańcuchem nie ma znaczenia. Liczy się to, że jego dane (i zestaw reguł) są nadal postrzegane jako wartościowe, co oznacza, że ​​górnicy nadal chcą wydobywać łańcuch, a programiści nadal chcą go wspierać.

Hard fork ethereum DAO był doskonałym studium przypadku, w jaki sposób społeczność może podzielić zasady. Teraz mamy dwa łańcuchy bloków korzystające z innego wariantu oprogramowania – ethereum i ethereum classic, z których oba mają inny etos i inną walutę.

Miękki widelec

Co to jest? Natomiast miękki widelec to każda zmiana, która jest wstecznie kompatybilna. Powiedzmy, że zamiast bloków 1MB nowa reguła może zezwalać tylko na bloki 500K.

Co się dzieje? Węzły niezaktualizowane nadal będą widzieć nowe transakcje jako prawidłowe (w tym przykładzie 500 KB to mniej niż 1 MB). Jeśli jednak niezaktualizowane węzły nadal będą wydobywać bloki, kopane przez nie bloki zostaną odrzucone przez uaktualnione węzły. Dlatego soft forki potrzebują większości mocy obliczeniowej w sieci.

Co może pójść źle? Gdy soft fork jest obsługiwany tylko przez mniejszość mocy mieszającej w sieci, może stać się najkrótszym łańcuchem i zostać osieroconym przez sieć. Lub może działać jak twardy widelec, a jeden łańcuch może się odłamać.

Do tej pory najczęściej stosowaną opcją ulepszenia łańcucha bloków bitcoin były miękkie widelce, ponieważ twierdzi się, że stwarzają one mniejsze ryzyko podziału sieci. Wcześniejsze przykłady udanych soft forków obejmują aktualizacje oprogramowania, takie jak BIP 66 (który zajmował się walidacją podpisów) i P2SH (który zmienił formatowanie adresu bitcoina).

Aktywowany przez użytkownika miękki widelec

Co to jest? Aktywowany przez użytkownika soft fork (UASF) to kontrowersyjny pomysł, który bada, w jaki sposób łańcuch bloków może dodać aktualizację, która nie jest bezpośrednio obsługiwana przez tych, którzy zapewniają moc mieszającą sieci.

Idea UASF polega na tym, że zamiast czekać na próg wsparcia ze strony pul wydobywczych, moc do aktywacji miękkiego rozwidlenia trafia do giełd, portfeli i firm, które obsługują pełne węzły. (W bitcoinie pełny węzeł, nawet jeśli nie jest węzłem wydobywczym, nadal jest odpowiedzialny za sprawdzanie poprawności bloków).

Co się dzieje? Większość głównych giełd musiałaby publicznie wspierać zmianę, zanim mogłaby zostać zapisana w nowej wersji kodu. Następnie nowe oprogramowanie (które będzie miało punkt aktywacji w przyszłości) zostanie zainstalowane na węzłach, które chcą uczestniczyć w soft fork.

Co może pójść źle? Ta metoda wymaga znacznie dłuższego czasu realizacji niż miękki widelec wyzwalany mocą mieszania. W rzeczywistości uważa się, że napisanie kodu i przygotowanie wszystkich może zająć nawet rok lub dłużej.

Co więcej, jeśli większość górników nie znajdzie się w szeregu i nie aktywuje nowych reguł, mogą wykorzystać swoją przytłaczającą moc obliczeniową do podzielenia sieci.

Obecnie ten pomysł jest teoretyczny i nie został wdrożony.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy