Kiedy szef docenia twoją pracę

17.02.2021
Category: Ważne Jest

Na moim ostatnim blogu przedstawiłem wskazówki, co robić „Kiedy współpracownik docenia twoją pracę. Ale co, jeśli złodziej kredytów nie jest współpracownikiem? A co jeśli nieetyczna osoba jest Twoim szefem? Pamiętasz film z 1988 roku „Pracująca dziewczyna, w którym Melanie Griffith gra sekretarkę, której pomysł został skradziony przez jej szefa? Jedną z moich ulubionych części w tym filmie jest scena z windą, w której Tess udowadnia, że ​​fuzja była jej pomysłem, a potem jej szef zostaje dramatycznie zwolniony.

Jednak nie wszystkie sytuacje kradzieży kredytów szefa można rozwiązać tak łatwo lub teatralnie, jak w filmach z Hollywood. Dla ofiar jest to trudna sytuacja – ponieważ równowaga sił jest przechylona na korzyść szefa, ponieważ menedżerowie często kontrolują los podwładnych poprzez oceny pracy, przydziały pracy i możliwości awansu. Podobnie jak moje wskazówki dotyczące radzenia sobie ze współpracownikiem kradnącym kredyty, radzenie sobie z szefem kradnącym kredyty zależy również od tego, jak skandaliczne było odebranie kredytu.

Niektórzy uważają, że jeśli twój szef docenia twoją pracę, powinieneś iść dalej i pozwolić im. Ich rozumowanie jest takie, że powinieneś być tam, aby wspierać swojego szefa, bez względu na to, co robi. Nie zgadzam się, zwłaszcza gdy poziom kradzieży kredytów jest rażący. Menedżer etyczny nie musi kraść kredytu swoim podwładnym; są na tyle pewni swoich umiejętności i doświadczenia, aby stworzyć atmosferę pracy zespołowej oraz zachęcać i motywować pracowników, udzielając kredytów tam, gdzie zasługują na uznanie.

Oto dwa rodzaje sytuacji, w których szef próbuje przypisać zasługę za twoją pracę. Pierwszy przykład zawiera wskazówki dotyczące radzenia sobie z „mało istotnymi sytuacjami, a drugi przykład zawiera wskazówki, jak radzić sobie z poważniejszymi problemami kradzieży kredytów.

Donald Trump pozytywnie ocenia COVID – a amerykańskie samoloty nuklearnego końca świata wywołują kontrowersjeOprócz sprawdzania bodźców, oto, ile można uzyskać z pakietu bodźców do domuKimberly Guilfoyle podobno oskarżona o molestowanie seksualne asystenta w Fox News Sytuacja szefa / niskiego klucza

Kiedy pojawiają się sytuacje o „niższym kluczu, zauważyłem, że najczęściej szef jest albo nowy w zarządzaniu ludźmi i nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest obdarzanie innych zasługami, albo tak bardzo martwi się, że dobre wrażenie na przełożonych, że zaczynają przypisywać sobie pracę innych, starając się wyglądać dobrze. Oto moje zalecenia:

 • Porozmawiaj bezpośrednio ze swoim szefem: Natychmiast usiądź ze swoim przełożonym, aby omówić sytuację.
 • Dowiedz się, co się stało: Poinformuj swojego szefa, że ​​byłeś zaskoczony, że nie wymienił Twojego imienia i nazwiska jako osoby, która wniosła wkład w projekt / przydział pracy / program / promocję itp., A następnie poproś ich, aby pomogli Ci zrozumieć, dlaczego nie otrzymałeś uznanie za twój pomysł lub pracę. Ponownie potwierdź swoje wsparcie i przedstaw swoje oczekiwania: powiedz szefowi, że zawsze będziesz robić wszystko, co w jego mocy, aby go wesprzeć, ale oczekujesz, że w przyszłości przyznają zasługi innym, którym należy się zasługa. Powiedz to z uspokajającym uśmiechem na twarzy; nie pozwólcie, aby stało się to zagrożeniem.Jeśli działania twojego szefa były tylko przeoczeniem, twoja dyskusja powinna zapobiec wystąpieniu tej sytuacji w przyszłości. Jednakże, jeśli twój szef naprawdę był próbuje wziąć kredyt (ewentualnie zaimponować wyższe-upy), to trzeba będzie po prostu grzecznie położyć mu / jej na ogłoszeniu, że wiesz, co oni do.

  Zawsze staraj się najpierw rozwiązać problem bezpośrednio z szefem. Jeśli nie jesteś w stanie rozwiązać tej sytuacji, innym działaniem, które możesz podjąć, jest poufna rozmowa z przedstawicielem działu kadr (HR) w celu uzyskania porady / zaleceń, jak sobie z tym poradzić, gdyby miało to miejsce w przyszłości. Ten krok ma również na celu zwrócenie uwagi działu HR, że istnieje aktualny problem z Twoim przełożonym, który może potencjalnie nasilić się w przyszłości. W trudnych sytuacjach kradzieży kredytów radzę nie chodzić do szefa z jego / jej przełożonym.

  Szef / większy problem

  Jeśli szefowi przypisuje się coś, co uważasz za poważną sprawę, masz kilka możliwości rozwiązania tej sytuacji. Możesz porozmawiać bezpośrednio ze swoim szefem, udać się do menedżera swojego szefa, porozmawiać z kimś z działu HR, porozmawiać z wewnętrznym mentorem lub kombinacją tych elementów. Najczęściej, gdy natknąłem się na tę sytuację osobiście lub podczas coachingu innych, szef wiedział dokładnie, co robią (kradną kredyt innym) i miał nadzieję, że pracownik albo się tego nie dowie, albo będzie zbyt potulny, aby spróbować cokolwiek na ten temat. Moje zalecenia to:

  • Udokumentuj sytuację i dowód kradzieży kredytów: Poświęć trochę czasu na udokumentowanie sytuacji i uzyskaj wszelkie możliwe dowody dotyczące kradzieży kredytów dokonanych przez twojego szefa. Zrób kilka kopii i umieść je w bezpiecznym miejscu.
  • Porozmawiaj bezpośrednio ze swoim szefem: Usiądź ze swoim przełożonym, aby omówić sytuację. Dowiedz się, co się stało: zachowaj spokój i staraj się zrozumieć ich działania, zadając pytania typu: „Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że wykorzystałeś moją prezentację, a jeszcze bardziej zaskoczony, że usunąłeś moje nazwisko jako autora. Pozwalasz również uczestnikom spotkania myśleć, że to ty wpadłeś na nowe pomysły i analizy dotyczące produktów. Pomóż mi zrozumieć, dlaczego nie przypisałeś mi uznania za moją pracę . Następnie przestań mówić i posłuchaj, co mają do powiedzenia, nie przerywając im. Potwierdź swoje wsparcie i przedstaw swoje oczekiwania: powiedz swojemu szefowi, że zawsze będziesz robić wszystko, co w jego mocy, aby go wesprzeć, ale także podziel się z nim, że nie doceniałeś jego zachowania i oczekujesz, że udzielą kredytu tam, gdzie jest on należny. To pozwala im wiedzieć, że nie będziesz tolerować ich zachowania w przyszłości i pokazuje, że nie jesteś kimś, po kim mogą „chodzić. W razie potrzeby udaj się do działu HR : Jeśli po rozmowie z szefem nie czujesz się komfortowo, zaprzestanie kradzieży kredytów, udaj się do działu HR. Przeprowadź poufną dyskusję, aby wyjaśnić, co się stało, i przynieś jak najwięcej dowodów, które potwierdzają, że jesteś osobą, która stworzyła pomysł lub wykonała pracę. Podczas spotkania z działem HR podziel się rozmową ze swoim szefem i poproś o wskazówki, jak poradzić sobie w tej sytuacji – ponieważ wydaje się, że Twój szef będzie najprawdopodobniej kontynuował to etycznie nieodpowiednie zachowanie (co najprawdopodobniej narusza zasady etyki biznesowej firmy). Poszukaj swojego mentora: Jeśli masz mentora, który jest wyżej w firmie, radzę również klientom, aby poufnie porozmawiali z tą osobą o tym, co się stało. Wyżsi mentorzy prawie zawsze rozumieją politykę firmy i mogą już być świadomi złego zachowania twojego szefa z przeszłości. Twój mentor to osoba, która może pełnić rolę Twojego sponsora, gwarantując HR za Twoją pracę i etykę podczas wewnętrznego dochodzenia. Twój mentor może mieć również dodatkowe zalecenia.Radzenie sobie z szefem kradnącym kredyty jest zwykle znacznie bardziej wyczerpujące emocjonalnie niż zajmowanie się kradzieżą kredytu współpracownika. Chociaż kobiety nie powinny cofać się przed rozwiązywaniem tego typu problemów ze swoim szefem, pamiętaj, aby przez cały czas postępować w sposób spokojny, logiczny, pozbawiony emocji i wysoce profesjonalny. Równowaga sił zawsze będzie sprzyjać menedżerowi, więc zanim cokolwiek zrobisz, dokładnie przemyśl swoją strategię i ustal plan działania.

   Jeśli Twoim wyborem nie jest poradzenie sobie z sytuacją, bądź przygotowany, ponieważ sytuacja kradzieży kredytów u twojego szefa zwykle tylko się pogarsza z czasem. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​stare powiedzenie „Gdzie jest dym, tam jest ogień, sprawdza się. Kiedy menedżer jest tak nieetyczny, że rażąco kradnie kredyt za pracę innych, zwykle ma miejsce również wiele innych nieetycznych zachowań. Kradzież kredytów to często tylko wierzchołek góry lodowej (by użyć innego starego cytatu).

   Więc pamiętajcie, panie… nieważne, jakie to trudne, stańcie w obronie tego, co słuszne (dając kredyt tam, gdzie jest on należny) i chrońcie swoją pracę i pomysły.

   Jeśli udało ci się poradzić sobie z szefem kradnącym kredyty, przedstaw swoją taktykę w sekcji „Komentarze poniżej.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy