Jaka jest pierwsza zasada inwestowania? To nie jest to, czego można się spodziewać

17.02.2021
Category: Jeśli Nie Możesz

Kiedy rynki są w górę, wszyscy są podekscytowani inwestowaniem. Kiedy są na dole, nie tak bardzo.

Jako doświadczony inwestor (mówię o dziesięcioleciach) i student badań inwestycyjnych dowiedziałem się, że długoterminowe historyczne stopy zwrotu z rynku akcji wynoszą średnio około 9% rocznie. To wygląda kusząco, biorąc pod uwagę anemiczne zyski z gotówki. Inwestowanie w akcje okazało się doskonałym sposobem długoterminowego budowania bogactwa.

W krótkim okresie nie do końca.

Jaka jest więc pierwsza zasada inwestowania? Niektórzy mogą powiedzieć, że tak: zabierz swoje fundusze do lokalnego brokera dyskontowego i kup 100 akcji najlepszego gracza. Ale czy to naprawdę mądre?

Według stockpickr, najlepszym notowanym na giełdzie S&P 500 w 2012 r. Był Bank of America (NYSE: BAC) . Czy to oznacza, że ​​powinieneś spieszyć się, aby kupić akcje Bank of America? Zanim otworzysz laptopa, zdaj sobie sprawę, że BAC był jednym z najgorszych wyników w 2011 r. Czy jesteś pewien, że będzie kontynuował ruch w górę?

Wybieranie najlepszych wykonawców zeszłego roku nie jest receptą na sukces. Po pierwsze, jeśli akcje notowały świetne wyniki w zeszłym roku, prawdopodobnie będą miały spienioną wycenę. Bank of America ma stosunek ceny do zysku wynoszący 40. Czy naprawdę uważasz, że jeden dolar zarobków BAC jest wart 40 USD?

Kiedy akcje osiągają najlepsze wyniki w ciągu jednego roku, ich cena wzrasta do nieracjonalnych poziomów i staje się zawyżona. Wybór najlepszego gracza w zeszłym roku nie jest więc pierwszą zasadą inwestowania.

Jaka jest więc pierwsza zasada? Zanim ci powiem, zastanów się:

Biorąc pod uwagę niedawne zwyżki cen akcji, trzeba wejść i zacząć wybierać akcje lub fundusze. Twój umysł podpowiada ci, żebyś nie siedział z boku, bo stracisz szansę. Spójrzmy na bardzo realny scenariusz. W tym tygodniu bierzesz 5000 dolarów i umieszczasz je w zdywersyfikowanym funduszu indeksów giełdowych. Ponieważ rynki są niestabilne, po dużym wzroście, takim jak ten z ostatnich czterech i pół roku, normalne jest, że następuje korekta.

Przenieś się do końca 2013 r. I wyobraź sobie, że wartość twojego funduszu akcji spadła do 4000 USD przy 20% stracie. Czy będziesz tak zdenerwowany, że sprzedasz i przyjmiesz 20% stratę, aby uniknąć dalszego bólu? Czy będziesz się obawiać, że wartość Twojej inwestycji będzie dalej spadać? Czy wiesz, jak zareagujesz? Ponieważ to jest pierwsza zasada inwestowania: poznaj swoją tolerancję na ryzyko.

W ciągu jednego roku Twoje inwestycje mogą wzrosnąć od kilku procent do 30% – a czasami nawet więcej. To nie jest problem. Problem występuje, gdy zapasy spadają o tę samą kwotę w ciągu jednego roku. Jeśli nie możesz pozostać zainwestowany podczas wzlotów i upadków, Twoje zyski ucierpią. Badanie jest jasne: handluj częściej i uzyskuj niższe zyski.

Zanim zaczniesz inwestować, musisz znać swoją tolerancję na ryzyko. Jeśli stracisz sen i skoczysz do sprzedaży w przypadku jakichkolwiek oznak spadku na rynku, będziesz bardzo niechętny ryzyku. W takim przypadku posiadanie dużej części portfela inwestycyjnego w pojedyncze akcje lub fundusze giełdowe może nie być dla Ciebie.

Jak więc określić swoją tolerancję na ryzyko?

Dostępnych jest wiele quizów dotyczących ryzyka, które pomagają określić, jaki procent straty możesz tolerować w swoim portfelu bez pośpiechu ze sprzedażą. Zbadaj swoją wcześniejszą reakcję na spadki na rynku. Jeśli nie możesz spać, gdy twoje inwestycje spadają, nie chcesz, aby 80% twojego portfela inwestycyjnego dotyczyło akcji. Jeśli jesteś w stanie poradzić sobie tylko z niewielkim spadkiem, takim jak 5%, utwórz portfel ważony pod kątem inwestycji gotówkowych i obligacji oraz mniejszy dla akcji.

Jeśli jest dużo czasu, zanim będziesz potrzebować zainwestowanych aktywów i możesz przetrwać spadek o 15 do 20%, zmniejsz swoje inwestycje w gotówkę i obligacje oraz zwiększ ekspozycję na giełdy.

Ten umiarkowanie agresywny portfel ma dwie trzecie inwestycji w zdywersyfikowane fundusze akcyjne, a jedną trzecią w fundusz obligacji skarbowych zabezpieczony przed inflacją. Amerykański fundusz akcyjny i międzynarodowy fundusz akcyjny oferują dużą dywersyfikację, ale niewielką ochronę przed korektami na międzynarodowych rynkach akcji. W warunkach stabilnych stóp procentowych fundusz obligacji chroniony przed inflacją będzie zabezpieczał się przed niektórymi wahaniami rynku akcji. Ten portfel jest przeznaczony dla kogoś, kto ma mniejszą awersję do ryzyka.

Jeśli jesteś przygotowany i poinformowany o potencjalnych spadkach na rynku – i możesz nadal inwestować – jesteś na drodze do odniesienia sukcesu jako inwestor. Jeśli nie możesz tolerować okresowych strat lub zbliżasz się do emerytury, trzymaj się portfela ważonego w kierunku obligacji rządowych typu I, gotówki i konserwatywnych inwestycji w obligacje.

Odpowiedź dotycząca inwestowania: Przed zainwestowaniem centa (lub więcej) określ swoją tolerancję na ryzyko. Skorzystaj z wcześniejszego doświadczenia (Jak zareagowałeś, gdy wartość Twoich inwestycji spadła?) Lub zapoznaj się z tym quizem na temat ryzyka opracowanym przez dwóch profesorów finansów z Uniwersytetu Rutgers.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy