Jak przyznać uznanie utworowi chronionemu prawami autorskimi

Jak przyznać uznanie utworowi chronionemu prawami autorskimi
16.10.2020

Powiązane artykuły

 • Czy korporacja S ma prezesa?
 • Jak dodać informację o prawach autorskich do zdjęcia na Facebooku
 • Gdzie umieścić informacje o prawach autorskich w broszurze
 • Jak długo wygasają prawa autorskie dotyczące muzyki?
 • Jak cytować zgłoszenie patentowe
 • Jak napisać list do firmy muzycznej w celu uzyskania zgody na prawa autorskie
 • Udostępnij na Facebooku

Prawa autorskie gwarantują, że autor piosenek otrzyma wynagrodzenie za wykorzystanie utworu. Jednak pozwolenie na wykorzystanie utworu chronionego prawem autorskim jest potrzebne tylko przy pierwszym nagraniu i dystrybucji. Następnie możesz używać utworu chronionego prawem autorskim bez pytania o pozwolenie, o ile za niego zapłacisz. US Copyright Act nie wymaga od Ciebie podawania informacji o utworach chronionych prawem autorskim. Jednak wiele osób grzecznościowo podaje właścicielowi praw autorskich. Jeśli właściciel praw autorskich nie jest autorem, możesz podać informacje o autorze.

Krok 1

Wyszukaj wszystkie informacje o autorze i prawach autorskich. Informacje te można znaleźć na stronach internetowych Broadcast Music Incorporated (BMI), Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP) lub Stowarzyszenia Europejskich Autorów i Kompozytorów Scenicznych (SESAC). Te organizacje praw autorskich mają interaktywne witryny internetowe, które umożliwiają wyszukiwanie utworów w ich katalogach, dzięki czemu można zobaczyć właściwy tytuł (można wyszukiwać za pomocą wierszy z utworu), właściciela praw autorskich (np. Wydawca), autora i data napisania lub opublikowania piosenki. Możesz również wyszukiwać online w Bibliotece Kongresu.

Krok 2

Napisz tytuł piosenki. Upewnij się, że używasz oficjalnego tytułu, a nie wiersza, który wydaje się, że powinien być tytułem. Wiele piosenek ma nietypowe nazwy, a niektóre tytuły nigdy nie są wymieniane w tekście.

Krok 3

Wpisz słowo „Prawa autorskie” lub umieść symbol praw autorskich (literę „c” z okręgiem) po tytule. Ta uwaga informuje wszystkich czytelników, że utwór podlega ochronie prawnej. Powiadomienie informuje również słuchaczy, że szanujesz prawa autorskie, ponieważ otwarcie je prezentujesz.

Krok 4

Wpisz rok, w którym piosenka była chroniona prawami autorskimi. Może to być rok, w którym został napisany lub rok, w którym został opublikowany. Nie musisz znać różnicy. Wystarczy podać rok wymieniony w jednej z organizacji praw autorskich lub w Bibliotece Kongresu.

Krok 5

Podaj nazwisko właściciela praw autorskich. To zwykle nie jest autor. Wydawca zazwyczaj jest właścicielem praw autorskich do nagranej piosenki. Czasami wytwórnia płytowa może posiadać prawa autorskie. Wiele utworów ma wielu właścicieli praw autorskich, więc wymień je wszystkie. Możesz je wymienić w dowolnej kolejności, oddzielając je przecinkami między nazwiskami właścicieli praw autorskich.

Krok 6

Wpisz nazwisko autora lub autorów. Ta informacja nie jest częścią informacji o prawach autorskich, ale możesz ją dołączyć, jeśli chcesz uhonorować autorów. Nazwiska autorów można poprzedzać wyrażeniami „napisane przez” lub „słowa i muzyka przez”.

 • PDInfo.com: Prawo autorskie USA do utworów
 • Copyright.gov: Co to jest informacja o prawach autorskich?
 • Copyright.gov: Prawa autorskie i zezwolenia
 • SmallBusinessFindlaw.com: Wskazówki dla autorów piosenek dotyczące praw autorskich, kredytów i tantiem

Kevin Johnston pisze dla Ameriprise Financial, programu MBA Rutgers University i Evana Carmichaela. Pisał o biznesie, marketingu, finansach, sprzedaży i inwestowaniu dla takich publikacji jak „The New York Daily News”, „Business Age” i „Nation’s Business”. Jest projektantem instruktażowym z kredytami dla firm takich jak ADP, Standard and Poor’s oraz Bank of America.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy