Jak napady na banki wpływają na Ciebie i Twoje pieniądze

17.02.2021

Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne sposoby szybkiego wzbogacenia się, być może łatwo jest przeoczyć klasyczny napad na bank. W końcu widzimy je cały czas w telewizji, ale zazwyczaj jest to scena rozgrywająca się w latach dwudziestych XX wieku lub konfiguracja obejmuje jakiegoś hiperkompetentnego głównego bohatera. Z pewnością napady na banki są obecnie rzadkością? Banki mają systemy bezpieczeństwa, które sązbytzaawansowane, aby ktokolwiek mógł zaryzykować. Przynajmniej tak myślimy, dopóki nie pojawią się wiadomości. W 2015 r. Miało miejsce nieco ponad 4000 napadów na banki, około jedenastu dziennie. Jest więc niewielka szansa, że ​​coś takiego wydarzy się w Twoim banku, ale na pewno nadal się zdarza.

Czy więc powinieneś się martwić napadami na banki? Absolutnie nie. A oto dlaczego:

A co z moimi pieniędzmi?

Po pierwsze, przeciętny złodziej bankowy ma tylko około 4000 dolarów, co nie jest okaleczające. Są jednak sposoby na zwiększenie tej kwoty. Wymachiwanie bronią, składanie drużyny i atakowanie banku na początku tygodnia to cechy bardziej skutecznych rabusiów na banki. Więc z pewnością mogą zarobić więcej, ale są szanse, że jakakolwiek kwota, którą wezmą, będzie nieistotna dla twojego banku. W rzeczywistości większość banków nawet nie zawraca sobie głowy inwestowaniem w środki bezpieczeństwa, jeśli kosztują one więcej niż kilka tysięcy dolarów; tańsze jest dla nich podjęcie ryzyka.

Ale załóżmy tylko, że w jakiś sposób bank nie miał dość pieniędzy, aby pokryć Twoje konto. Co by się stało z twoimi ciężko zarobionymi oszczędnościami? Cóż, Twoje pieniądze są ubezpieczone przez FDIC do 250 000 USD, niezależnie od tego, czy przechowujesz pieniądze w banku, czy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Nawet zakładając, że złodziejom uszło wystarczająco dużo, aby zagrozić Twojemu kontu (niezwykle nieprawdopodobna okoliczność), Twoje konto pozostanie nietknięte.

Co więcej, twój lokalny bank prawdopodobnie nie ma nawet tak dużej gotówki w budynku. Podobnie jak w przypadku osobistego portfela, wszystko staje się cyfrowe. Depozyty bankowe z pewnością przekroczą pensje większości ludzi, ale nie na tyle, aby obniżyć ich wartość netto. Większość instytucji ma jeszcze mniej z przodu z kasjerami. Dla każdego przestępcy przeprowadzającego analizę kosztów i korzyści napad na bank po prostu nie ma już sensu.

A co z Little Old Me?

A jeśli jesteś w banku podczas napadu? Czasami ktoś zostaje zraniony podczas tych bójek, ale tylko trzy procent wszystkich napadów na banki ma charakter brutalny. Najprawdopodobniej nawet nie zauważysz, że ma miejsce napad. Większość napadów jest cicha, a przestępca przesuwa list do kasjera po cierpliwym czekaniu w kolejce.

Jeśli nie masz szans, że staniesz się ofiarą bardziej głośnego rabusia, zastosuj się do tego, co on lub ona powie. Jeśli zakup kilku tysięcy dolarów sprzętu ochronnego nie jest wart pieniędzy banku, to na pewno nie jest to warte twojego zdrowia fizycznego. Zwłaszcza jeśli początkujący złodziej rzeczywiście ujawni broń, najlepszą radą jest po prostu nie wychylać głowy i postępować zgodnie z tym, czego chcą.

Ale jest bardzo mała szansa, że ​​kiedykolwiek będziesz w takich okolicznościach. Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby martwić się o to. W rzeczywistości z biegiem czasu szansa jest jeszcze mniejsza. Liczba napadów na banki spada, ponieważ przestępcy koncentrują się na samochodach bezpieczeństwa lub wirtualnej przestępczości. O wiele bardziej powinieneś się przejmować tym, gdzie są twoje pieniądze w świecie wirtualnym niż w świecie fizycznym. Nie tylko ryzyko jest dużo niższe dla wirtualnych złodziei, ale nagrody są dużo, dużo wyższe.

Więc następnym razem, gdy wejdziesz do banku, nie martw się o to, jak solidny jest skarbiec z tyłu lub jak dobrze wygląda strażnik. Zamiast tego wyciągnij telefon i przeczytaj politykę bezpieczeństwa swojego banku, zanim zaczniesz korzystać z aplikacji bankowości elektronicznej. Nie musisz rozumieć żargonu internetowego, aby wiedzieć, czy Twój bank jest podatny na ataki. Postępuj zgodnie z wytycznymi FDIC dotyczącymi bezpiecznej bankowości internetowej. Kradzież pieniędzy może nie mieć takiego samego noir jak klasyczne napady na banki, ale nie potrzebują klasy, jeśli mają miliony.

Dayton jest chroniczną uzależnioną od Wikipedii, co jest szkodliwe dla jej życia towarzyskiego, ale znakomicie nadaje się do pisania. Mieszka w Boise, ID, otoczona własnymi szalonymi zarysami, podświetlonymi encyklopediami i ziemniakami. Ten ostatni nie był z wyboru.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy