Jak kod kategorii sprzedawcy (MCK) wpływa na stawki za przetwarzanie karty kredytowej

17.02.2021
Category: Karta Kredytowa

Jeśli zastanawiasz się nie tylko, czym jest kod kategorii sprzedawcy (MCK), ale także co oznacza dla Twojej firmy, jesteś we właściwym miejscu. Przetwarzanie kart kredytowych może być mylącym i przytłaczającym tematem, ale kiedy zapoznasz się z podstawowymi terminami, wszystko stanie się łatwiejsze do zrozumienia. A kiedy zrozumiesz, jak kody MCK wpisują się w szerszy krajobraz przetwarzania płatności, możesz także podejmować lepsze decyzje dla swojej firmy!

Aby wyjaśnić, jaki jest Twój kod MCK i jaki ma wpływ na Twój biznes, czytaj dalej.

Spis treści

Co to jest kod MCK?

Kupiec Kategoria kod lub MCC , to czterocyfrowy numer, który wskazuje linię działalności oraz rodzaje towarów lub usług, które zapewniają swoim klientom.

Pierwotnie opracowany w celu uproszczenia księgowania w raportach podatkowych na koniec roku 1099, kod MCC jest teraz kluczowym elementem w krajobrazie płatności. Podczas gdy Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) ustala kody i znaczenia MCC, obecnie podmioty przetwarzające karty kredytowe przypisują kody handlowcom. Kody te są następnie używane przez banki przejmujące i dostawców usług płatniczych do ustalania opłat, oceny ryzyka i nie tylko. Należy pamiętać, że każda sieć kart – czyli Visa, Mastercard, Discover i American Express – ma własne listy MCK i chociaż są one w dużej mierze podobne, mogą występować pewne szczególne różnice w przypadku niektórych rodzajów działalności.

Jak znaleźć kod kategorii sprzedawcyTwój kod MCK to coś, co zwykle istnieje po cichu za kulisami, gdy Twoja firma zaczyna działać. Prawdopodobnie nie znajdziesz tego na wyciągu handlowym, a jeśli nie zaczniesz szukać, możesz nawet nie wiedzieć, co to jest!

Oto cytat Trace Wendell, wiceprezesa ds. Sprzedaży i operacji w Dharma Merchant Services, który najlepiej podsumowuje to:

Należy pamiętać, że kod MCC jest wybierany przez procesor podczas procesu aplikacji. Kupiec nie może go wybrać. Z pewnością niektórzy sprzedawcy mogą zażądać określonego MCK. Ale dostaną to tylko wtedy, gdy się do tego kwalifikują.

Składając wniosek o konto sprzedawcy, z pewnością warto wiedzieć, jakie typy MCK mogą mieć zastosowanie w Twojej firmie. Istnieją jednak określone kryteria kwalifikujące do tych MCK. Niektórzy sprzedawcy mogą zacierać granicę między kategoriami, ale nie do końca docierają do niższych stawek interchange określonego kodu kategorii sprzedawcy ze względu na szczegóły ich codziennej działalności i to jest w porządku.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest Twój konkretny kod, zalecamy skontaktowanie się z procesorem i poproszenie go o sprawdzenie, jaki kod MCK został przypisany Twojej firmie.

Gdzie można znaleźć listę kodów kategorii handlowców?Każda sieć kart posiada własną listę MCK. Najlepiej jest zawsze od razu przejść do sieci, aby znaleźć ich listy; Niektórzy dostawcy kont handlowych lub inne organizacje finansowe również publikują listy MCK.

Doskonałym źródłem informacji o kategoriach handlowców oraz powiązanych zasadach i wytycznych jest podręcznik Visa Merchant Data Standards Manual. Tutaj widać, że nawet pod ogólnym schematem (np. W warsztatach naprawczych) kody stają się dużo bardziej szczegółowe w zależności od produktów i usług oferowanych przez sprzedawcę.

Jak kody MCC wpływają na przetwarzanie płatności?

Ponieważ Twój kod MCK reprezentuje „dominującą działalność handlową sprzedawcy, może wpływać na przetwarzanie płatności na kilka różnych sposobów:

 • Kody MCC pomagają określić stawki interchange: marki kart, takie jak Mastercard i Visa, wykorzystują MCC do ustalania stawek interchange, czyli ceny hurtowej, jaką zapłacisz podczas przetwarzania kart kredytowych. Twój kurs wymiany może się nieznacznie różnić między markami. W przypadku niektórych typów organizacji przetwarzających płatności kod MCC może oznaczać niższe stawki interchange. I odwrotnie, w branżach o podwyższonym ryzyku i branżach, w których stawki obciążenia zwrotnego są wyższe niż zwykle, kod MCC oznacza wyższe opłaty interchange od każdej transakcji.
 • Zidentyfikuj branże wysokiego ryzyka: agent rozliczeniowy wykorzystuje kod MCK do identyfikacji zabronionych rodzajów działalności, a także do pomiaru ryzyka przed zarejestrowaniem sprzedawcy w celu świadczenia usług. Określ ochronę przed obciążeniem zwrotnym: niektóre typy MCK, takie jak marketing bezpośredni, zakłady i przekazy pieniężne, nie mają takich samych zabezpieczeń przed oszustwami w handlu elektronicznym w transakcjach bez karty. Ponadto, jeśli firmie został przypisany kod wysokiego ryzyka, prawdopodobnie poniesiesz wyższe opłaty za każde otrzymane indywidualne obciążenie zwrotne. Obliczenia nagrody dla karty kredytowej: chociaż myślimy o nagrodach przyznawanych klientowi, który dokonuje zakupów od sprzedawcy, może być konieczne, aby sprzedawca zrozumiał, że różne odgałęzienia Twojej firmy, takie jak restauracja połączona ze sklepem wielobranżowym, mogą wymagać nowego uwzględnienia w MCK . Twoi klienci mogą być bardziej skłonni do kupowania od Ciebie towarów lub usług, jeśli kwalifikuje ich to do uzyskania punktów. Aplikacja u dostawcy usług płatniczych : Niektórzy dostawcy usług płatniczych po prostu nie akceptują pewnych kategorii sprzedawców, ale nie zniechęcaj się zbytnio, jeśli jesteś jednym z nich. Istnieją firmy, które specjalizują się w kupcach o podwyższonym ryzyku. Sprawdź Potrzebujesz konta handlowca wysokiego ryzyka? Oto 6 najlepszych procesorów płatności do współpracy. Możliwość naliczania opłat manipulacyjnych : Nie wszystkie rodzaje działalności mogą naliczać i pobierać opłatę manipulacyjną przy płatnościach kartą kredytową. Twój kod MCK jest częścią tego, co oznacza, że ​​możesz to zrobić. Przeczytaj artykuł Co to jest opłata manipulacyjna? aby dowiedzieć się więcej o tym, czym jest ta opłata i czy możesz (i jak) zacząć pobierać ją od swoich klientów.Czy wybranie odpowiedniego MCK może naprawdę obniżyć koszty przetwarzania?Tak, w przypadku niektórych typów organizacji. Jak wspomniano powyżej, dostawcy kont handlowców używają kodu MCK do identyfikacji rodzaju prowadzonej działalności w celu określenia kursów wymiany. Organizacje non-profit, opieka zdrowotna, edukacja i biznesy B2B generalnie korzystają z niższych stawek interchange niż inne rodzaje firm.

  Visa i Mastercard oferują niższe stawki interchange dla „rynków wschodzących – czyli firm, które w przeszłości nie akceptowały kart kredytowych jako dominującej formy płatności. Obejmuje to opiekę zdrowotną i edukację, a także organizacje rządowe, media, a nawet sprzedaż ubezpieczeń.

  Oczywiście, aby zakwalifikować się do tych kodów MCC, obowiązują szczególne wymagania. Dzieje się tak, ponieważ ostatecznie możesz poprosić o sprawdzenie niektórych kodów, ale procesor karty kredytowej przypisuje je na podstawie określonych kryteriów.

  Jak kody MCC mogą prowadzić do odrzucenia transakcjiNie przejmuj się zbytnio, ponieważ spadki spowodowane kodem MCK nie są zbyt częste. Jednym z głównych powodów odrzucenia karty ze względu na kod MCK jest ograniczenie MCK dotyczące typu karty kredytowej, którą przekazuje Ci klient.

  Niektóre typy kart mają ograniczenia dotyczące miejsc, w których można ich używać. Na przykład, Twój klient mógł wyciągnąć swoją kartę medyczną HSA i próbował kupić lunch. Jeśli kod ograniczający MCK pojawia się z innego ciekawego powodu, poproś klienta, aby zadzwonił pod numer znajdujący się na odwrocie karty kredytowej i dotarł do jej końca.

  Ostatnie słowo na temat kodów MCC

  Kody MCC są krytycznym elementem każdej firmy, jeśli chodzi o akceptację kart kredytowych. Decydują o nich podmioty przetwarzające karty kredytowe na początku procesu składania wniosku i wskazują, jaki rodzaj działalności prowadzisz oraz jakie produkty lub usługi oferujesz.

  Zrozumienie wpływu tego kodu na Ciebie może pomóc w podjęciu decyzji, na przykład o tym, czy zarejestrować się jako organizacja non-profit lub zażądać, aby dodatkowe kody MCK miały zastosowanie do rozwijającej się części Twojej firmy. Jednak poza skontaktowaniem się z podmiotem obsługującym karty kredytowe właściciel firmy niewiele może zrobić, aby podjąć ostateczną decyzję dotyczącą kodu MCK, ponieważ opiera się on na określonych kryteriach określonych przez firmę obsługującą karty kredytowe w momencie podanie.

  Potrzebujesz więcej informacji na temat przetwarzania kart kredytowych? Czeka na Ciebie cały świat zasobów. Zacznij od zapoznania się z 5 najlepszymi firmami obsługującymi karty kredytowe dla małych firm, aby zobaczyć kilka najlepszych ofert, ale także dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy