Absolutny rekord. Ten sektor ma polski do zaoferowania najwięcej miejsc pracy w Polsce

🕓 06.07.2019
📂 Finanse
👁 207
🗨
Centra usług dla biznesu na terytorium polski a rynek pracy

Centra propozycji dla biznesu zatrudniają dużej liczby specjalistów z najróżniejszych sfer. Zajęcia znajdują w tych propozycji absolwenci zarówno kierunków precyzyjnych, jak i humanistycznych. Zaś będzie ich potrzeba raz za razem więcej. Żaden inny sektor nie planuje w tym roku przyjąć do robocie tylu nowych osób, jak nowoczesne usługi biznesowe.

ABSL opublikowało najnowszy meldunek o sektorze nowoczesnych ofert biznesowych na terytorium polski. Wynika wraz z niego, że w naszym kraju w I trymestrze 2017 r. działało w tej chwili 1078 centrów tego rodzaju. Łącznie zatrudniały 244 tys. osób.

Szacuje się, biorąc pod uwagę tempo rozwoju gałęzi, że do 2020 r. w sektorze będzie pracować 300 tys. osób.

- Z badania "Plany Pracodawców" przeprowadzonego przez Randstad wśród 1 tys. przedsiębiorstw w Polsce wynika, że przeciętny inny sektor nie dzierży tak dużych planów co do zatrudnienia w 2017 r. - mówi Michał Tarnowski, dyrektor regionalny w Randstad Professionals.

Czym są centra usług biznesowych?

Centra usług biznesowych wyrastają z idei outsourcingu, czyli przekazywaniu zadań niebędących istotą działalności danego przedsiębiorstwa po ręce innej firmy. Pomysł, by powstawały miejsca, które będą zbierać osoby czy podmioty specjalizujące się oczywiście w załatwianiu tego, czegoż firmy nie potrafią, odrzucić chcą lub nie mogą mieć czasu zrobić same, wyraził się strzałem w dziesiątkę.

W obrębie tejże szerokiej grupy, jaką są centra usług biznesowych, wytworzyło się kilka podziałów. Outsourcować można tak różne zagadnienia, że zaistniała potrzeba powstawania centrów obsługujących tylko konkretne dziedziny czy sektory.

Według najprostszego podziału, proponowanego m. in. przez ABSL, możemy wyróżnić: centra outsourcingu procesów biznesowych (BPO), centra usług wspólnych (SSC), centra IT oraz centra badawczo-rozwojowe (R&D).

Polska w europie centrum sektora usług dla biznesu

Mówi się, że Nasze państwo wyrasta na europejskie centrum sektora usług dla biznesu. Są dwie przyczyny. W pierwszej kolejności, jak zauważają twórcy raportu ABSL, przedsiębiorstwa planujące wyraźnie swojego pierwszego lub kolejnego centrum usług w Naszym narodzie mają do wyboru wiele lokalizacji. Różnorodność geograficzna centrów stanowi źródło przewagi konkurencyjnej kraju na tle innych państw regionu.

Największymi polskimi ośrodkami usług na rzecz biznesu są: Kraków, Stolica polski, Wrocław, Trójmiasto, Aglomeracja Katowicka, Łódź i Poznań. Zdecydowanym liderem pod względem zatrudnienia po sektorze pozostaje Kraków, przy którym w centrach ofert pracuje już 55, 8 tys. osób. Natomiast pod względem liczby centrów ofert, pierwsze miejsce w Polsce absorbuje Warszawa (167 ośrodków).

Drugą przyczyną są bardzo wysoko oceniane kwalifikacje polskich kadr. Zagraniczni pracodawcy doceniają szczególnie umiejętności technologiczne Polaków.

Centra ofert biznesowych to atrakcyjne obszaru pracy

Charakterystyczną cechą struktury propozycji dla biznesu świadczonych po centrach w Polsce wydaje się być jej duże zróżnicowanie. Wiktor Doktór, prezes fundacji Pro Progressio i specjalista od momentu tematyki BPO/SSC uważa, że to okazja dla naszego rynku pracy.

Różnorodność procesów, jakie są obsługiwane przez sektor BPO/SSC czyni, że pracę mogą po nim znaleźć zarówno absolwenci kierunków filologicznych, finansowych, instytucji bankowych, zarządzania, a także IT, sądowych czy humanistycznych.

Przy tym, jak podaje ABSL, największą część zatrudnienia przy sektorze (35 proc. ) przypada na centra usług wspólnych (SSC). Kolejne będą: centra IT (30 proc. ), centra outsourcingowe (21 proc. ) oraz centra R&D (14 proc. ).

Piotr Mazurkiewicz wraz z HRK uważa, że oczywiście w centrach usług gwoli biznesu jest ciągły niedobór, a więc i nieustanne zapotrzebowanie na specjalistów. Najcenniejsi są znawcy nowoczesnych technik. Jak podsumowują autorzy papieru ABSL:

Zestawienie doświadczeń aktualnych pracowników sektora wraz z oczekiwaniami osób, które mogłyby uzyskać w niej najęcie pokazuje, że tego czegoż poszukuje się u szefowie można uzyskać właśnie przy pracy w branży współczesnych usług biznesowych. Wyzwaniem, spośród którym będą się wymierzać pracodawcy sektora jest odpowiednia komunikacja tych wartości na zewnątrz organizacji.

Autor: Pug_WD
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
CBOS - jak Polacy analizują politykę rządu PiS
Rząd PiS zbiera największa liczba ludzi pochlebnych ocen za politykę prorodzinną, zwalczanie przestępczości oraz obronność. Najgorsze oceny badani wystawiają za politykę zdrowotną, rolną i zagraniczną - wynika z październikowego sondażu przeprowadzonego…...
Campus Warsaw - pierwsze urodziny i nowy budynek
Wytwórnia Wódek „Koneser” – budynek z czerwonej cegły na warszawskiej Pradze z końca XIX wieku był jedną spośród pierwszych zelektryfikowanych stołecznych fabryk. W swoim czasie był jednym spośród najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów…...
Będzie nowy samolot dla VIP-ów. To Gulfstream G-550
"Został wybrany aeroplan dla VIP-ów. W ewentualnym roku będzie można w tej chwili latać tym samolotem, zostanie dostarczony" – ogłosił kierownik MON Antoni Macierewicz przy okazji porannej wizyty przy TVP 1. Amerykański…...
Byle do pierwszego, czyli w co wydajemy pieniądze
Ponad 90 proc. podstawowych i najczęstszych wydatków Polacy pokrywają z comiesięcznych dochodów. Tylko co piąty Polak finansuje wakacje, odnowienie, zakup sprzętu domowego lub naprawę samochodu z gospodarności lub pieniędzy otrzymanych…...
Budżet 2015 r. Będą pieniążki na obietnice Tuska, lub czeka nas podwyżka podatków?  Informacje
Dodatkowe posiedzenie Sejmu dzięki propozycje PiS. "Nie chcemy robić tego w środek nerwowy" Posłowie chcą ustanowić kolejne państwowe święto. Wydaje się być propozycja Nowe święto państwowe. Jest decyzja posłów…...
Brytyjski komisarz ustępuje ze posady po Brexicie  Wraz z świata
May przejmuje kontrolę nad negocjacjami w sytuacji brexitu Premier May do odwiedzenia obywateli Unii: możecie pozostać i chcemy, żebyście zostali Londyn zamieni Europę dzięki Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa…...
Bruksela rozdaje darmowe bilety w podróże po Europie  Ze świata
Do 26 czerwca młodzi ludzie pozostaną mogli ubiegać się na temat darmowe bilety, które umożliwią im zwiedzanie Europy. Aby otrzymać vouchery, kandydaci muszą do 1 lipca dysponować ukończone 18 lat a…...
Brexit. UODO: twardy brexit nowsze obowiązki dla firm  Dla firm
W wypadku nazywanego twardego brexitu polskie firmy i podmioty publiczne będą miały nowe obowiązki związane z ochroną informacji osobowych, przestrzega Urząd Gwarancji Danych Osobowych. Urząd podaje pomoc i wyjaśnienia gwoli administratorów…...
Nie znaleziono