Jeden z najtęższych chińskich umysłów ostrzega poprzednio drugą połową 2017 r.

🕓 11.07.2019
📂 Finanse
👁 20
🗨
Co nas czeka w 2017 r.? Chiński analityk ostrzega

W styczniu wszyscy analitycy na świecie publikują własne prognozy na temat tegoż, co światu przyniesie oryginalny rok. Nie wszystkie jednak cieszą się takim zaciekawieniem jak analizy Charlene Chu z Autonomous Research, największej skarbnicy wiedzy odnośnie tematu Chin i zadłużenia Państwa Środka.

Chu przedstawiła swe prognozy na nadchodzący rok kalendarzowy w notatce zatytułowanej „Walka o przepływy finansowe”. Na pierwszy plan wysuwają się dwie sprawy:

 1. Chińska wojna na temat strumienie finansowe wypływające spośród kraju jest prowadzona tuż przy pomocy rezerw walutowych jak i również kontroli kapitałowej – natomiast taki stan nie może trwać wiecznie.
 2. Przyszłość Chin zależy od jednego jokera – Stanów Zjednoczonych i dolara.

Chiny idą na zwarcie

Chu pisze, że "aby zmierzyć się z problemem, władze Chin, zamiast poważnych zmian w polityce kursowej, wybrały chociaż na razie, podjęcie twardych działań przeciwko odpływowi kapitałów". Według niej to może się sprawdzać przez kilka kwartałów, jednak w dłuższej perspektywie polityka zamkniętych drzwi nie zda egzaminu przy kraju, który jest najogromniejszą potęgą handlową świata, wraz z sektorem bankowym wartym 33 biliony dolarów.

Oczekujemy, że wraz z odczuwaniem skutków słabnących impulsów finansowych, w II kwartale 2017 roku wzrost zacznie spowalniać.

To jednak, przy porównaniu z odpływem środków i problemów z walutą, ma drugorzędne znaczenie.

Chiny chcą chronić prywatny dom

W grudniu Chiny zauważały odpływ środków w wysokości 82 mld dolarów, jakie możliwości było kontynuacją niepokojącego trendu zbijającego wartość krajowej waluty, juana. Rząd, aby ujarzmić ten strumień, wprowadził inspekcję przepływów kapitałowych osób prywatnych i przedsiębiorstw.

Problem w tym, że kroki te, negatywnie wpływając na nastroje przedsiębiorców, wcześniej czy później odbiją się w chińskiej gospodarce. Na wzór bezpośrednie inwestycje zagraniczne, mówi Chu, „już poważnie spadły – widać mniej inwestycji zagranicznych w kraju, a więcej fuzji i akwizycji dokonywanych przez chińskie przedsiębiorstwa za granicą”.

Poza tym państwo, aby sztucznie utrzymywać wartość juana, na serio uszczupla warte 3 biliony dolarów rezerwy walutowe.

Chu szacuje, że w 2016 roku – roku przyspieszonego tempa wzrostu oszczędnego i boomu na sektorze nieruchomości - Ludowy Bank Chin zmniejszył rezerwy na temat 800 mld dolarów. Chu jest przekonana, że bitwa z wypływem kapitału ma możliwość w ciągu kolejnych kilkunastu lat zjeść połowę rezerw walutowych Chin.

Foto: Autonomous Research Erozja całkowitych zasobów walutowych znacznie wykracza spadek oficjalnych rezerw

Co więcej, wygląda na wówczas, że kontrola kapitałowa powoduje sporą nerwowość chińskich gospodarstw domowych:

Do niedawna większość środków wypływała wraz z kraju za pośrednictwem kanałów korporacyjnych. Natomiast od jakichś 3-4 miesięcy, czyli ponownego wprowadzenia ograniczeń zakupowych, uświadamiamy sobie, że przeciętni mieszkańcy chińskich miast coraz bardziej ciekawią się sposobami przeniesienia swych środków za granicę.

O ile w ubiegłym roku Chiny, przy ograniczonym udziale ze strony gospodarstw domowych, straciły 800 mld dol., to w 2017 roku presja będzie dużo większa.

Oznacza wówczas, że wcześniej czy następnie chińskie władze będą musiały dokonać wyboru: lub zrezygnować z kontrolowania juana i stóp procentowych, bądź położyć kres swobodnemu przepływowi kapitału z i do kraju.

Chu wypatruje także, że w przeciągu najbliższego roku Ludowy Bank Chin, aby zatrzymać pieniążki w polsce i/lub przyciągnąć do niego inwestorów, podniesie mieszaniny procentowe oraz że będzie bardzo restrykcyjny wobec banków i poważnie zadłużonych firm.

Co nas oczekuje w 2017 r.? Zdecyduje Joker, czyli Trump

Chu specyficzny nacisk kładzie na stosunki Chin ze Stanami Zjednoczonymi. Wojna handlowa może wywołać „nerwowość rynków”, a to z kolei może przełożyć się na wzrost skali odpływu środków.

Z punkciku widzenia nadchodzących zmian przy Stanach Zjednoczonych, naszą największą obawę budzi raczej skłonność chińskiej gospodarki na nerwowość rynków, zintensyfikowanie odpływów kapitałowych i presję walutową, natomiast nie zakres, w którym może to uderzyć po tempo wzrostu PKB.

Chiny już mają wstępny plan postępowania wobec amerykańskich firm na wypadek, o ile administracja Trumpa zdecyduje się rozpocząć wojnę handlową – kroki te obejmują lepsze podatki i skrupulatne kontrole.

Niektórzy analitycy będą przekonani, że tego wariantu działania rykoszetem uderzą przy Chiny.

- Podczas gdy dochodzi do potyczki między krajem z dużym deficytem handlowym i krajem z dużą nadwyżką, zazwyczaj zwycięża ten z dużym deficytem - powiedział agencji Bloomberg Michael Every, szef zespołu analityków rynków finansowych przy Rabobank Group w Hongkongu. „Kraj z nadwyżką przegrywa. Zawsze. ”

Jeśli Chu ma rację, to Chiny nie będą w dzieje spokojnie przyjąć takiej porażki.

Tagi: Chiny świat PKB gospodarka Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: Влирий
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ciosek: sankcje nie przyniosły wyników Opinie i komentarze
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur w rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom Moskwa chce…...
Chiński producent aut kolejny raz zawiesza sprzedaż samochodów Informacje
Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...
Chiny: system rozpoznawania twarzy wyłapał przestępcę w tłumie
Chiński system rozpoznawania twarzy wykrył przestępcę przy 60-tysięcznym tłumie. Dzięki technik policja zatrzymała 31-letniego mężczyznę na koncercie tamtejszej gwiazdy pop Jacky’ego Cheunga przy mieście Nanchang w prowincji Jiangxi. Kankan Wiadomość…...
Chiny. Kolejne problemy z Samsungiem Galaxy Note 7 Tech
Kolejne problemy z Galaxy Note 7. Tym wraz w Chinach, gdzie nowy produkt koreańskiego producenta zapalił się podczas ładowania a mianowicie informuje CNN Money, powołując się na rozmowę z właścicielem urządzenia.…...
CGM - urządzenia do sprawdzania glikemii stają się popularne
Paul Benigeri, główny inżynier po startupie Nootrobox zajmującym się tworzeniem suplementów wspierających procedury poznawcze, napina nerwowo triceps. Tagi: startupy AMERYCE zdrowie medycyna Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi…...
Ceny w czerwcu rosły nieco szybciej od prognoz Informacje
Ceny artykułów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu br. o 0, 3 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z uprzednim miesiącem ceny pozostały z brakiem zmian. Największy wpływ dzięki wartość…...
Ceny ropy naftowej na świecie
Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje 6 centów, ale przedtem w tygodniu surowiec zwyciężył 2, 6 proc. Była to reakcja na zamach stanu polityczny w Arabii Saudyjskiej. Baryłka…...
Ceny paliw po połączeniu PKN Orlen i Lotosu
PKN Orlen przejmie co najmniej 53 proc. udziałów w Lotosie. Koncern paliwowy podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny w tej sprawie. Jak powiązanie dwóch największych graczy dzięki polskim rynku paliw ma możliwość…...
Nie znaleziono