Żelazny Bank Braavos

17.02.2021
Category: Może Pomóc
 • Historia
 • Rozmowa (4)Żelazny Bank Braavos

  Pory roku)

  Pojawił się wWspomniany wStatusSymbolZnani członkowieŚrodekŻelazo Bank Braavosjest bankiem w Wolnym Mieście Braavos. Jest to prawdopodobnie najpotężniejsza instytucja finansowa w Znanym Świecie, z klientami w Essos i Westeros, w tym rządem Króla Andali i Pierwszymi Ludziami, którzy rządzą Siedmioma Królestwami.

  Tak jak powszechne powiedzenie o domu Lannisterów brzmi: „Lannister zawsze spłaca swoje długi, tak powszechne jest powiedzenie, że bank często przypomina swoim klientom, którzy nie spłacają swoich kredytów: „Żelazny Bank będzie miał należność.

  Symbol Żelaznego Banku przedstawia dwa złote trójkąty skrzyżowane na wzór klepsydry, z dwiema dłońmi rozciągającymi się z lewej i prawej strony miejsca, w którym spotykają się trójkąty, z dłońmi skierowanymi do góry.

  Znani członkowie i przedstawiciele
  • Tycho NestorisHistoria

   tło

   Żelazny Bank został założony na długo przed Zagładą Valyrii, kiedy Braavos był jeszcze „tajnym miastem, ukrytym przed Valyriańską Wolnością. Został utworzony przez odnoszących sukcesy kupców i rzemieślników. Jego nazwa pochodzi od opuszczonej kopalni żelaza, w której założyciele banku ulokowali wszystkie swoje fundusze. Kopalnia miała jedno wejście, które uszczelniono ciężkimi bramami i żelaznymi kratami i chronili strażnicy zatrudnieni wspólnie przez wszystkich członków. Od tego dnia Żelazny Bank przeniósł się do nowych, wspanialszych dzielnic, ale kopalnia nadal pełni funkcję depozytu, a także jest historycznym miejscem miasta.

   Sezon 1Kiedy Eddard Stark uczestniczy w swoim pierwszym małym posiedzeniu rady w King’s Landing, jest zszokowany, gdy dowiaduje się, że Żelazny Tron to zdumiewające 6 milionów złotych smoków zadłużonych, z czego połowa jest winna Lannisterom (chociaż Żelazny Bank nie jest w tym czasie t wymienione z nazwy).

   Sezon 3Po przejęciu roli Mistrza Monety od Petyra Baelisha, Tyrion odkrywa (tak jak przed nim Eddard), że Baelish finansuje budżet Żelaznego Tronu, pożyczając ogromne kwoty pieniędzy z kilku źródeł, w tym z Żelaznego Banku Braavos, któremu korona jest winna milionom Złotych Smoków. Tyrion jest zaniepokojony, ponieważ Żelazny Bank ma tradycję finansowania wrogów władców, którzy nie spłacają swoich długów.

   Sezon 4Na weselu Joffreya Tywin zwraca się do Olenny Tyrell o koszt uroczystości, mimo że Dom Tyrell płaci połowę kosztów. Olenna kpiąco mówi, że jest zadowolona, ​​że ​​może pomóc, ale spodziewa się, że Lannisterowie wkrótce będą potrzebować ich wsparcia finansowego: wojny są drogie, a nawet po pokonaniu Starków Wojna Pięciu Królów zwiększyła i tak już ogromne długi Żelaznego Tronu. banki zagraniczne. Zauważa, że ​​istnieje powszechne powiedzenie „Żelazny Bank będzie miał swoje zobowiązania, o czym bank przypomina swoim klientom niemal równie często, jak rodzina Tywina przypomina swoim wrogom, że „Lannister zawsze spłaca swoje długi. Tywin próbuje to odrzucić, mówiąc, że nie boi się Żelaznego Banku, ale Olenna beszta go, że kłamie, ponieważ oboje wiedzą, że on.jest wystarczająco sprytny, by zdać sobie sprawę, żepowinienstrach wpadł w konflikt z Żelaznym Brzegiem Braavos.

   Reagując na wiadomość o śmierci Joffreya na jego własnym ślubie, Stannis nadal jest zniechęcony, ponieważ nie ma wystarczającej liczby pozostałych żołnierzy, aby skorzystać z tej okazji. Davos sugeruje, że mogliby spróbować zatrudnić kompanie najemników z Wolnych Miast, ale Stannis szydzi, że im też nie zostało złota. Później, czytając książkę o Braavos podarowaną mu przez Shireen, Davos zauważa jej, że był w Braavos za dawnych czasów jako przemytnik, ale prawie stracił życie z rąk Pierwszego Miecza Braavosa, gdy popadł w konflikt dobrze strzeżonych statków przewożących złoto wartości całego kraju dla Żelaznego Banku. Davos nagle uświadamia sobie, że nagle zaczyna dyktować Shireen list w imieniu Stannisa, prosząc o audiencję w Żelaznym Banku.

   Po koronacji Tommena, Tywin prywatnie wyjawia Cersei, że wojenne wydatki drastycznie zwiększyły ich i tak już znaczne długi w Żelaznym Banku do astronomicznego poziomu. Korona jest teraz winna Żelaznemu Bankowi „olbrzymią sumę pieniędzy i że kopalnie złota na Zachodnich Ziemiach wyschły trzy lata temu. Dlatego, chociaż Tywin przyznaje, że Lannisterowie nie mogą ufać nikomu poza sobą, potrzebują bogactwa i zasobów Tyrellów po swojej stronie. Cersei sugeruje zawarcie jakiegoś porozumienia z jednym ze swoich przedstawicieli, ale Tywin odrzuca ten pomysł, ponieważ Bank jest monolityczną strukturą, której nie można uniknąć, okłamać ani zmienić.

   Jakiś czas później Stannis i Davos jadą do Braavos i zostają przyjęci przez Tycho Nestorisa i dwóch jego kolegów. Kiedy proszą bank o finansowanie ich dalszej kampanii w Westeros, Nestoris zwraca uwagę na ich słabą pozycję i jest gotów ich zwolnić. Davos przemawia, opowiadając, w jaki sposób wszedł na służbę Stannisowi, jak ten ostatni jest sprawiedliwym człowiekiem, który dotrzymuje słowa i jak jest najlepszą szansą dla Żelaznego Banku, aby odzyskać pieniądze z chaosu, który miał nastąpić po śmierci starszy Tywin. Po odejściu Tywina (i aresztowaniu Tyriona, który wkrótce zostanie albo martwy, albo wydziedziczony) jedynymi przywódcami, z którymi pozostanie „Dom Lannisterów, są pogardzana Cersei, Jaime i chłopiec-król Tommen – żaden z nich nie ma wielkich umiejętności finansowe.To daje bankierom pewne wątpliwości co do tego, jakie sukcesy odniesie Lannisterowie w dłuższej perspektywie, i zgadzają się udzielić Stannisowi nowej pożyczki tymczasowej.

   Stannis wykorzystał pieniądze, aby uzupełnić zaopatrzenie dla swoich pozostałych żołnierzy i ponownie zatrudnić flotę Salladhora Saana, aby przetransportować je ze Smoczej Skały do ​​Muru, w samą porę, aby zdecydowanie interweniować w bitwie o Czarny Zamek.

   Sezon 5Zgodnie z przewidywaniami, po śmierci Tywina Żelazny Bank zaczyna tracić jeszcze więcej wiary w Lannisterów i ich marionetkowego Tommena na Żelaznym Tronie. Wkrótce bank postanawia wywrzeć na nich presję, spłacając jedną dziesiątą długów, jakie zawdzięcza mu Żelazny Tron. Nowo mianowany Master of Coin Mace Tyrell zauważa, że ​​fizycznie Żelazny Tron posiada tylko około połowę tej kwoty (lub około jednej dwudziestej całkowitej, ogromnej kwoty, którą są winni bankowi). Lord Mace proponuje, że Dom Tyrell może na razie przekazać pieniądze, aby powstrzymać bank przed dalszą eskalacją spraw, ale Cersei odrzuca jego ofertę – potajemnie brzydząc się pomysłem pożyczenia pieniędzy od Tyrellów, aby spłacić Żelazny Bank, który uważa za zamieniając jeden problem na inny (w rzeczywistości jest to gorszy problem, ponieważ teraz postrzega Tyrellów jako wroga bliżej domu niż Żelazny Bank).Zamiast tego postanawia wysłać samego lorda Tyrella do Braavos, aby wynegocjował nową umowę z Żelaznym Bankiem, mając nadzieję, że wysłanie tak wysokiego urzędnika, by osobiście zajął się nimi, uspokoi ich.

   Lord Tyrell przybywa do Braavos, eskortowany przez Meryna Tranta z Gwardii Królewskiej, aby rozpocząć negocjacje z Tycho Nestorisem.

   Niestety, Stannis, którego Żelazny Bank zdecydował się potajemnie wesprzeć po przekonaniu Davosa, zostaje zabity po nieudanym ataku na Winterfell, co oznacza, że ​​Żelazny Bank stracił inwestycję, którą z nim dokonali.

   Sezon 7Po ataku na flotę Daenerys na Wąskim Morzu Żelazny Bank wysyła Tycho Nestorisa, aby spłacił długi Żelaznego Tronu. Żelazny Bank zamierza wesprzeć najsilniejszą frakcję w wojnie Daenerys Targaryen o Westeros. Nestoris udaje się do Królewskiej Przystani i spotyka się z Cersei. Cersei przekonuje Nestorisa, że ​​Żelazny Tron spłaci swoje długi w przeciwieństwie do frakcji Daenerys. Obiecuje uregulować długi Żelaznego Tronu w ciągu dwóch tygodni. To podoba się Nestoris, która opisuje Cersei jako córkę swojego ojca.

   Po Złupieniu Wysogrodu złoto potrzebne do spłacenia Żelaznego Banku jest wysyłane przez Jaime’a z Wysogrodu do Królewskiej Przystani. Zadowolony z postępów Cersei, Tycho obiecuje, że Cersei może zaciągnąć nową pożyczkę, gdy poprzednia zostanie spłacona złotem Tyrell. Cersei ujawnia, że ​​zamierza zatrudnić Golden Company; Tycho zgadza się, komentując, że pomogło to bankowi w ściągnięciu znacznych przeterminowanych kredytów.

   W książkach

   W powieściachPieśń lodu i ogniaŻelazny Bank Braavos jest najpotężniejszą instytucją bankową na znanym świecie, bogatszą i potężniejszą niż banki wszystkich pozostałych ośmiu Wolnych Miast razem wziętych, a także z przerażającą reputacją przy windykacji długów. . Kiedy książęta lub królowie nie spłacają swoich długów lub są na tyle głupi, by nie dotrzymywać umów z Żelaznym Bankiem, nowi książęta i królowie pojawiają się przy wsparciu Żelaznego Banku. Ci nowi książęta i królowie następnie honorują poprzedni dług, spłacając pieniądze, które bank im pożyczył, domagając się nowej władzy, aby nie spotkał ich taki sam los jak ich poprzednicy. „Żelazny Bank będzie miał swoje długi to powszechne powiedzenie Braavosiego, prawie tak powszechne, jak powiedzenie „Lannister zawsze spłaca swoje długi w Westeros.

   Na początku powieści Littlefinger informuje Neda Starka, że ​​Żelazny Tron to zdumiewające sześć milionów złotych smoków zadłużonych w domu Lannisterów i innych wierzycielach: Żelaznym Banku, Domu Tyrell, Wiara i kilku kartelach handlowych z Tyrosh. W serialu telewizyjnym Ned odkrył to w odcinku 1 sezonu „Lord Snow i został również poinformowany, że połowa tego długu przypadła na Dom Lannisterów. Dialog z odcinka nie wyjaśnił jednak, komu był winien pozostały dług. W książkach wyjaśniono, że Korona jest winna około dwóch milionów złotych smoków Żelaznemu Bankowi, Tyrellom i kilku kartelom handlowym Tyroshi (razem), a prawie kolejny milion przywódcom Wiary Siedmiu. Jak wskazuje Bronn w odcinku „Walk of Punishment sezonu 3, król Robert nie może spłacić Tywinowi teraz, gdynie żyje, a z wnukiem Tywina Joffreyem jako królem marionetek Lannisterowie nie mogą zapłacićsamizwrócili trzy miliony, które pożyczyli koronie. Podczas gdy Lannisterowie odnieśli zwycięstwo po Czerwonym Weselu, ogromne koszty walki na tak wielką skalę tylko zwiększyły ich i tak już znaczne długi.

   Niewłaściwe postępowanie Cersei z kryzysem zadłużenia staje się jeszcze gorsze w czwartej powieści: sytuacja osiąga punkt, w którym lekceważąco odrzuca Noho Dimittisa, przedstawiciela Żelaznego Banku (po tym, jak został już sześciokrotnie odrzucony przez Lorda Gyles Rosby), beztaktowo deklarując, opóźnienie spłacenia ich zaczas nieokreślonyczas trwania trwających rebelii (Północ wciąż pogrążona w chaosie w związku z nową kampanią Stannisa, zbuntowane Żelazne Wyspy są całkowicie nieposkromione). Pycelle sprzeciwia się, twierdząc, że spowoduje to więcej kłopotów niż Cersei wie, ale jego protesty trafiają do głuchych uszu. Jest to szokująca zniewaga, biorąc pod uwagę fakt, że Cersei nie jest w stanie wydawać poleceń zagranicznemu bankowi, w którym Lannisterowie są mocno zadłużeni, i robi to spektakularnie odwrotnie. To ostatnia kropla dla Żelaznego Banku, która uświadamia im, że Cersei nigdy nie odzyska dostatecznej kontroli nad Siedmioma Królestwami, by je spłacić, co zmusiło ich do oficjalnej zmiany wsparcia z Lannisterów na Stannis. Po pierwsze, bank zamroził wszystkie niespłacone pożyczki w Westeros, paraliżując i tak już poważnie zniszczoną gospodarkę tego królestwa. Druga,Żelazny Bank zgadza się udzielić Stannisowi ogromnych nowych pożyczek, wystarczających, by zatrudnić nową armię najemników liczącą ponad dwudziestu członkówtysięcyludzi – potencjalnie ogromny impuls dla sprawy Stannisa, biorąc pod uwagę, że do tego momentu pozostało mu tylko mniej niż 5000 żołnierzy (choć nie jest pewne, czy Stannis zdążył przynieść te posiłki przed rozpoczęciem bitwy o Winterfell).

   Wkrótce kupcy pojawiają się przed Cersei, aby błagać Koronę o wstawiennictwo za nimi w Żelaznym Banku. Cersei, głupio, nie przejmuje się zbytnio; bawi się pomysłem otwarcia nowego banku – „Złotego Banku Lannisportu. W międzyczasie mówi kupcom, aby zapłacili lichwiarzom Braavosich należność.

   Po upadku Cersei Kevan podejmuje kroki w celu naprawienia szkód, które spowodowała. Jednym z jego głównych problemów jest rozwiązanie sporu z Żelaznym Bankiem: nakazuje ser Harysowi Swyftowi skontaktowanie się z bankierami Myrish i Pentoshi w celu uzyskania pieniędzy potrzebnych do zapłacenia Żelaznemu Bankowi, a jeśli to się nie powiedzie, spłacić długi korony złotem Lannisterów. Kevan odrzuca pomysł nałożenia nowych podatków, dobrze wiedząc, że wywoła to bunt. W szóstej powieści ser Harys (w serialu zastępuje go Mace Tyrell) podróżuje do Braavos, aby leczyć się z Żelaznym Bankiem, ale najwyraźniej jest już za późno.

   Tycho Nestoris zostaje wysłany na Mur, aby negocjować ze Stannisem, zamiast Stannisa udającego się do Braavos, aby negocjować z nim, jak w serialu, a dzieje się to dopiero po tym, jak stosunki Banku z Koroną stają się kwaśne. Tycho spotyka się również z Jonem Snowem i omawiają sprawy finansowe Nocnej Straży. Kiedy Jon dowiaduje się, że w gospodarzu Stannisa jest zdrajca – Arnolf Karstark, wujek Rickarda i kasztelan Karhold – wysyła Tycho do wioski, w której obecnie obozuje Stannis i jego żołnierze. Spotkanie Tycho ze Stannisem rozgrywa się w szóstej powieści, podczas gdy bitwa o Winterfell jeszcze się nie rozpoczęła.

   Podczas gdy Tycho przebywa w Czarnym Zamku, opowiada Jonowi o niepokojących doniesieniach o dziwnych statkach widzianych na Stepstones, które nie należą do Salladhor Saan ani do floty Redwyne, ale z dalszego wschodu , a także o dziwnej rozmowie o smokach. Jon nie traktuje poważnie ostatniego przedmiotu, ale Tycho zapewnia go, że nie ma z tego powodu do żartów, ponieważ jego ludzie uciekli ze Smoczych Władców. Dlatego nie jest jasne, w jaki sposób Żelazny Bank będzie traktował Daenerys: z jednej strony działa ona na rzecz zniesienia niewolnictwa, ale z drugiej strony pochodzi z rodziny smoków.

   W powieściach nie ma żadnej wzmianki o tym, że Żelazny Bank zatrudnił kiedykolwiek Złotą Spółkę do ściągania zaległych długów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy