Dlaczego opłaty transakcyjne za bitcoin spadają tak nisko?

17.02.2021

Dzielić

Żaden pojedynczy czynnik tego nie wyjaśnia i nie pasują do siebie, nawet jeśli połączysz je wszystkie razem.

Opłaty za transakcje Bitcoin spadły do ​​najniższego poziomu w ciągu około 6 miesięcy i trudno powiedzieć dokładnie, dlaczego.

Moneta uderzyła w ścianę w grudniu, gdy jej sieć została zatkana szumem i zatrzymana. To samo stało się z Ethereum, z wyjątkiem tego, że w jego przypadku sieć była zamiast tego zapchana kotami. Obaj doświadczali tego samego niedoboru wczesnej technologii blockchain: problemu skalowania.

Problem polega na tym, że bloki muszą być połączone w łańcuch, ale każdy blok może przenosić tylko ograniczoną ilość danych. Jeśli zbyt wiele osób chce umieścić dane (transakcje) w bloku, powstaje kolejka. Kiedy dzieje się tak z bitcoinem, podnosi się opłaty, ponieważ ludzie mogą przeskoczyć kolejkę, płacąc wyższe opłaty transakcyjne i szybko staje się aukcją.

Monety mogą rozwiązać ten problem na kilka sposobów.

 • Spraw, aby bloki pojawiały się szybciej. Więcej bloków, więcej transakcji. Nie jest to opcja dla bitcoinów ze względu na związek między czasem utworzenia bloku a nagrodami za wydobycie i innymi czynnikami.
 • Powiększ bloki. Rozmiar bloku Bitcoina to niewielki 1 MB, podczas gdy Bitcoin Cash rozwidlił rozmiar bloku 8 MB, aby usprawnić transakcje. Wadą tego jest to, że zwiększa rozmiar całego łańcucha, podnosząc koszty przechowywania danych dla pełnych węzłów (które przechowują kopię całego łańcucha blokowego i wszystkich jego transakcji). Istnieje wiele sposobów rozwiązania tego drugorzędnego problemu, ale nadal jest to trochę bandaidowe rozwiązanie większego problemu. Jeśli chcesz skalować aż do dziesiątek lub setek tysięcy transakcji na sekundę, będziesz potrzebować o wiele więcej niż większy rozmiar bloku, więc wady mogą nie być tego warte.
 • Użyj innego wymyślnego systemu. Niektóre monety, takie jak Nano i IOTA, działają w rodzaju sieci blokowej, a nie blockchain, podczas gdy Ethereum i inne zmierzają w kierunku systemów sprawdzania stawki i innych algorytmów wydobywczych, które mogą oddzielić nagrody za wydobycie od czasu utworzenia bloku i pozwalają na szybsze tworzenie bloków bez wady. Bitcoin i inne idą w kierunku Lightning Network i SegWit.
 • Sieć Lightning. Krótka wersja jest taka, że ​​pozwala to bitcoinowi przeprowadzać transakcje poza łańcuchem bloków, z kilkoma zastrzeżeniami. Pełna wersja jest tutaj.
 • SegWit. Jest to bardziej efektywny sposób pakowania danych w bloki. Zaletą jest więcej transakcji, wadą jest to, że potrzebuje specjalnie wykonanych portfeli i adresów SegWit, i jest trochę denerwujące, więc ludzie nie używają go, chyba że muszą.

Dlaczego opłaty transakcyjne za bitcoin spadają tak nisko?

Tak niski w stosunku do co najmniej wcześniej. Średnia 2 USD jest nadal dość wysoka według standardów kryptowalut.

Istnieje kilka możliwych powodów i prawie na pewno jest to ich połączenie, a nie jakaś konkretna. Głównym może być to, że obecnie odbywa się mniej transakcji. W grudniu osiągnął szczyt prawie 400 000 transakcji bitcoinowych dziennie, ale teraz spadł do poniżej 200 000. Mniejsza liczba transakcji oznacza mniejszy popyt, co oznacza niższe opłaty. Może to być odzwierciedleniem spadającej ceny i malejącego zainteresowania.

Ale te liczby to nie wszystko. Liczba transakcji nie jest idealnym odzwierciedleniem średnich opłat transakcyjnych, a bieżący wolumen handlu bitcoinami nie wskazuje na żaden realny spadek zainteresowania. Jest też kilka czynników zakłócających. Na przykład:

 • Ludzie mogą wybierać własne opłaty. Jeśli chcesz zapłacić za przesyłkę ekspresową, możesz. Plus opłaty transakcyjne są opłacane przez bajt, ale.
 • Nie wszystkie transakcje mają ten sam rozmiar. Na przykład mocno zaszyfrowane transakcje zajmują więcej miejsca na dane i dlatego są droższe. A jeśli wszyscy wysyłają duże transakcje, może to znacznie spowolnić sieć.
 • Batching staje się coraz bardziej popularny. Jest to praktyka polegająca na łączeniu wielu transakcji użytkowników w jedną partię, a następnie wysyłaniu ich wszystkich jako jednej transakcji blockchain. Zwykle robią to giełdy, które muszą obsługiwać wiele transakcji stron trzecich i dlatego mogą zaoszczędzić fortunę na opłatach dzięki grupowaniu. Obniża to opłaty i zmniejsza przeciążenie sieci. To również wypacza liczbę transakcji blockchain w dół, co oznacza, że ​​liczba transakcji blockchain niekoniecznie jest dokładnym odzwierciedleniem aktualnej popularności bitcoina.

Jak widać, liczba potwierdzonych transakcji dziennie jest teraz niższa niż przez lata. Jest to prawdopodobnie efekt tego, że wszystkie giełdy z konieczności były wsadowane w grudniu, a następnie kontynuowały to, mimo że sieć się ochłodziła.

Ale warto też mieć na uwadze, że są to liczby potwierdzonych transakcji dziennie, nie licząc tych, które czekały w kolejce. Liczba prób transakcji w listopadzie i grudniu mogła być znacznie wyższa. Ponadto większe rozmiary transakcji oznaczają mniejszą liczbę transakcji potwierdzonych tego dnia, co oznacza mniej widoczną aktywność sieciową.

Krótko mówiąc, prawie niemożliwe jest liczbowe określenie, w jakim stopniu słabnąca popularność przyczynia się do obniżenia opłat, a nawet stopnia, w jakim popularność faktycznie maleje.

Lightning Network i SegWit mogą być bardziej prawdopodobnymi winowajcami zniesienia opłat transakcyjnych. Deweloperzy Bitcoin ostatnio poczynili duży krok w kierunku ułatwienia adopcji SegWit, a giełdy starają się go wdrożyć.

Ale niestety ze względu na ten argument, faktyczny odsetek transakcji wykorzystujących SegWit nie zmienił się znacznie w czasie, pozostając dość stabilny na poziomie około 15% podczas wzrostów i spadków bitcoina. Ogólnie robi to różnicę, ale może nie odgrywać roli w nieproporcjonalnym ostatnim spadku.

A więc do sieci Lightning. Czy jego użycie zmniejszyłoby opłaty transakcyjne? Absolutnie. Czy ludzie go używają? Zdecydowanie.

Ale czy jest teraz odpowiedzialny za niskie opłaty? Prawdopodobnie nie. Mimo że główna sieć Lightning jest aktywna, nadal nie jest gotowa na czas największej oglądalności i jest ściśle w fazie testów. Ludzie nadal używają go do wysyłania bitcoinów, ale tylko szalonych. Prawdopodobnie to nie wystarczy, aby zaszkodzić opłatom transakcyjnym.

Więc co powoduje niskie opłaty?

Wygląda na to, że liczba transakcji w sieci odgrywa dominującą rolę, ale z wymienionych powodów nie można jednoznacznie określić liczby transakcji, które spadają, ani uzyskać jasnego obrazu, jak dokładne są liczby transakcji.

Warto również zastanowić się, jak zachowanie ludzi zmienia się w czasie. Tak jak wysokie opłaty transakcyjne zepchnęły giełdy do grupowania, popchnęły użytkowników do konwersji monet w celu przemieszczania pieniędzy. Jeśli ktoś chciał wysłać bitcoiny z jednej giełdy na drugą, często najbardziej opłacalne było przekonwertowanie go na Litecoin lub coś innego i uniknięcie opłat za bitcoiny. Ponieważ konwersja ma miejsce na giełdzie, niekoniecznie pojawi się w łańcuchu bloków jako transakcja.

W ich sercu bitcoin i inne sieci kryptowalut to organiczne systemy złożone z ludzi, których zachowanie jest zaprogramowane poprzez zachęty pieniężne, takie jak nagrody za wydobycie, i kary, takie jak opłaty. To właśnie daje nam wszystkie zakłócające czynniki i sprawia, że ​​precyzyjne określenie przyczyny i skutku w tego typu sytuacjach jest prawie niemożliwe.

Więc jaka jest diagnoza po wszystkich operacjach rozpoznawczych i badaniu objawów niskiej opłaty bitcoina? Kto wie. To prawdopodobnie coś, co ludzie gdzieś robią lub czego nie robią.

Najnowsze wiadomości o kryptowalutach

 • Jak porównać giełdy kryptowalut
 • Trendy w kryptowalutach i trylogia MEME, ROPE i FEW
 • Swyftx dodaje 47 nowych kryptowalut do oferty, co daje łącznie 176 kryptowalut
 • Handlarz bitcoinami został aresztowany za brak praktyki w dziedzinie bezpieczeństwa
 • Uniswap UNI airdrop szturmem zdobywa Ethereum

Ujawnienie: W chwili pisania tego tekstu autor posiada ETH, IOTA, ICX, VEN, XLM, NANO, SALT, BTC

Najnowsze przewodniki po kryptowalutach

Porównaj giełdy kryptowalut

Gdzie kupować, sprzedawać i wymieniać Bitcoiny i kryptowaluty.

Najlepsze portfele kryptowalut

Dowiedz się, który portfel cyfrowy jest dla Ciebie najlepszy.

Gdzie i jak kupić Bitcoin

Od czego zacząć i co zrobić najpierw.

Trendy kryptowalut w 2020 roku

SPONSOROWANE: Jakie trendy będą definiować kryptowalutę w 2020 roku?

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy