Dlaczego Bitcoin nagle spadł o 6% w czwartek

17.02.2021
Omkar Godbole
Dlaczego Bitcoin nagle spadł o 6% w czwartek

Tygodniowy spokój na rynku bitcoinów zakończył się w czwartek nagłym spadkiem ceny o 800 USD.

Spadek o ponad 6% spowodował, że najlepsza kryptowaluta pod względem wartości rynkowej odnotowała największy jednodniowy spadek od dwóch tygodni, zgodnie z indeksem cen Bitcoin CoinDesk. Ceny na krótko spadły do ​​najniższych poziomów blisko 9100 USD, poziomu ostatnio obserwowanego 27 maja.

Istnieją trzy prawdopodobne przyczyny, dla których tak się stało:

Wyprzedaż na giełdzie

Globalne akcje rozwarły się, a tradycyjne bezpieczne przystanie, takie jak amerykańskie obligacje rządowe i japoński jen, zyskały na wartości, ponieważ komentarze Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, że gospodarka może potrzebować lat na odbudowę, dały inwestorom nadzieję na odbicie w kształcie litery V.

Bitcoin początkowo wykazał odporność, utrzymując powyżej 9700 USD w azjatyckich i europejskich godzinach handlu. Jednak wyprzedaż amerykańskich akcji była zbyt duża, aby zignorować ją dla inwestorów na rynku kryptowalut – niektórzy z nich prawdopodobnie oferowali bitcoiny w obawie, że rynki finansowe mogą być świadkami kolejnej rundy paniki, takiej jak ta z marca.

Indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA) spadł w czwartek o 1800 punktów, przywracając wspomnienia wielokrotnych 1000-punktowych spadków z pierwszej połowy marca.

Kilku obserwatorów ostrzegało przed zbliżającym się spadkiem cen w rozmowie z CoinDesk podczas czwartkowych europejskich godzin handlu. W tym czasie bitcoin był sprzedawany blisko 9800 USD.

„Przejście na„ wykluczenie ryzyka na światowych rynkach może prowadzić do dalszej presji na główne kryptowaluty – powiedział Matthew Dibb, współzałożyciel Stack, dostawcy narzędzi do śledzenia kryptowalut i funduszy indeksowych.

Porzuć obawy

Duże transakcje łańcuchowe, szczególnie te związane z kontrowersyjnymi portfelami i adresami, mogą wywołać panikę na rynkach kryptowalut. Dzieje się tak, ponieważ w przeszłości złośliwe podmioty likwidowały skradzione monety na rynku, powodując nagłe spadki cen.

W czwartek hakerzy przenieśli ponad 400 BTC (lub kryptowalutę o wartości 4,1 miliona dolarów) skradzione z giełdy kryptowalut Bitfinex do nieznanych portfeli, według twitterowego bota Whale Alert.

Transfery te miały miejsce w 20 transakcjach w godzinach azjatyckich i zostały zauważone przez społeczność rynku kryptowalut. Kilku inwestorów zaczęło spekulować na temat spadku cen. W tym czasie bitcoin oscylował wokół 9900 USD.

Inna duża transakcja o wartości 1,3 miliarda dolarów przeprowadzona przez nieznany portfel również wywołała podobną reakcję społeczności inwestorów.

Obawy, że tak zwane „wieloryby przygotowują się do zrzucenia dużej liczby monet, mogły spowodować, że niektóre byki opuściły rynek. Co więcej, doświadczeni inwestorzy mogli zajmować krótkie pozycje w oczekiwaniu na duży spadek, prawdopodobnie akcentując niedźwiedzie presje.

Wykresy były niedźwiedzi

Handlowcy techniczni mieli mocny powód, aby sprzedawać bitcoiny, ponieważ wykresy informowały o wyczerpaniu trendu wzrostowego.

Kryptowaluta wiele razy nie zdołała ugruntować pozycji powyżej 10000 USD od czasu zmniejszenia o połowę nagrody za wydobycie z 11 maja. Rynki często testują spadek popytu po wielu odrzuceniach przy kluczowym oporze.

Niedźwiedzia dywergencja kluczowego trzydniowego wskaźnika wykresu również sugerowała możliwość obniżenia ceny.

Czwartkowy spadek cen tylko wzmocnił argumenty za głębszym cofnięciem. Spadek do 9100 USD oznaczał przełamanie w dół ośmiodniowego ograniczonego zakresu handlu wynoszącego 9 350–10 000 USD.

Dodatkowo, indeks siły względnej wykresu dziennego spadł do poziomu niedźwiedziego poniżej 50. Analitycy widzą silne wsparcie w okolicach 9.100 USD, które w przypadku przekroczenia wywołałoby silniejszą presję sprzedażową.

Pierwsze wsparcie pochodzi z cotygodniowej linii oporu dla trendu spadkowego, którą bitcoin przełamał i „utrzymuje się powyżej kilku ostatnich tygodni – powiedział Chris Thomas, szef aktywów cyfrowych w S wissquote Bank. „W tym tygodniu poziom wynosi około 9 000–9 100 USD, stąd [prawdopodobnie] zobaczymy tutaj dobre zakupy, a następnie 8700–8 200 USD, w przeciwnym razie następna strefa spadkowa to 6 500–7 000 USD.

W czasie prasy bitcoin zmienia właściciela w okolicach 9440 $. Odbicie ceny od czwartkowego minimum może być związane z 1% wzrostem kontraktów terminowych na S&P 500.

Ujawnienie: autor nie posiada kryptowaluty w momencie pisania .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy