Czy możesz otworzyć konto bez potwierdzenia adresu?

17.02.2021

Leanne Macardle

W skrócie

 • Do otwarcia rachunku bieżącego zwykle potrzebny jest dowód adresu i tożsamości.
 • Może to stanowić szczególny problem, jeśli mieszkałeś za granicą lub nie masz historii kredytowej.
 • Jeśli nie możesz otworzyć rachunku bieżącego, podstawowe konto bankowe nadal może być opcją.
 • Karty przedpłacone mogą być również często używane jak konto bankowe.

Podczas otwierania konta w banku lub kasie mieszkaniowej zostaniesz poproszony o przedstawienie dowodu tożsamości i potwierdzenia adresu. Jeśli jednak jesteś bezdomny lub mieszkałeś za granicą i planujesz przeprowadzić się lub wrócić do Wielkiej Brytanii, może to stanowić problem.

Brak historii kredytowej w Wielkiej Brytanii i dowodu adresu zamieszkania może utrudniać zakładanie nowego rachunku bieżącego, co często jest konieczne, aby umożliwić pracodawcy wypłatę wynagrodzenia i dostęp do świadczeń z zabezpieczenia społecznego.

Chociaż większość banków i towarzystw budowlanych oczekuje, że będziesz mieć adres w Wielkiej Brytanii, zanim będziesz mógł otworzyć konto bankowe, istnieją specjalistyczne produkty przeznaczone dla obcokrajowców, które mogą być alternatywą, jeśli nie spełniasz standardowych kryteriów konta.

Dla tych, którzy mieszkali w Wielkiej Brytanii przez całe życie, posiadanie dowodu zamieszkania może nadal stanowić problem, jeśli na przykład wynajmujesz nieruchomość z partnerem i wszystkie rachunki są na ich nazwisko, jeśli wynajmujesz pokoju we wspólnym domu i nie płacisz żadnych rachunków lub nie jesteś na liście wyborców.

Konta bankowe dla bezdomnych

HSBC niedawno zaczął otwierać specjalne konta bankowe dla bezdomnych w 31 głównych oddziałach miejskich w całej Wielkiej Brytanii. Te nie wymagają potwierdzenia adresu do otwarcia.

Przed złożeniem wniosku o konto bankowe pamiętaj, że:

 • Paszporty, karty ubezpieczenia społecznego lub akty urodzenia nie są traktowane jako dowód adresu, ponieważ nie zawierają adresu, a jedynie tożsamość.
 • Paszporty, krajowe dowody osobiste i dokumenty podróży muszą być aktualne, tj. Nieaktualne.
 • Listy powinny być aktualne lub, w przypadku studentów, terminy kursów podane w liście akceptacyjnym powinny w sposób uzasadniony odpowiadać dacie złożenia wniosku o konto w banku.
 • Wszystkie dokumenty muszą być oryginalne.

Banki cyfrowe i aplikacje bankowości mobilnej

Istnieje więcej niż kilka banków, które oferują usługi wyłącznie cyfrowe – co oznacza, że ​​nie mają żadnych fizycznych oddziałów, a wszystkie usługi są świadczone zdalnie, w tym bankowość internetowa, telefoniczna, pocztowa lub (najczęściej) za pośrednictwem dedykowanego aplikacja na smartfony. Aby dowiedzieć się więcej o bankach wyłącznie cyfrowych i bankowości na smartfony, odwiedź naszą dedykowaną stronę najlepszych banków wyłącznie cyfrowych i aplikacji bankowości mobilnej.

Czego mogę użyć jako ważnego potwierdzenia adresu do otwarcia konta bankowego?

Rachunki za media

 • rachunek za gaz, wodę, prąd, telewizję lub telefon stacjonarny (nie komórkowy), który ma mniej niż trzy miesiące.

Władze lokalne

 • rachunek za podatek lokalny wystawiony w bieżącym roku budżetowym.

Bankowość

 • Wyciąg bankowy z Wielkiej Brytanii, który ma mniej niż trzy miesiące (wyciągi internetowe nie są akceptowane).
 • wyciąg z brytyjskiej karty kredytowej, który ma mniej niż trzy miesiące (wyciągi internetowe nie są akceptowane).

Mieszkaniowy

 • umowa najmu lub książka czynszów komunalnych (musi być aktualna).
 • oświadczenie dotyczące kredytu hipotecznego w Wielkiej Brytanii nie starsze niż trzy miesiące (wyciągi internetowe nie są akceptowane).

Zakupy

 • katalog lub oświadczenie dotyczące zamówienia wysyłkowego, które ma mniej niż trzy miesiące.
 • wyciąg z rachunku zakupu ratalnego.

Osobisty

 • książeczka emerytalna.
 • brytyjskie prawo jazdy zawierające fotokartę z aktualnym adresem i pełny papierowy odpowiednik.
 • kartę medyczną / kartę NHS.

Ubezpieczenie

 • zaświadczenie o ubezpieczeniu pojazdu lub domu wydane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Podstawowe rachunki bankowe

Jeśli nie możesz spełnić normalnych wymagań dotyczących weryfikacji adresu w celu otwarcia rachunku bieżącego, nadal możesz mieć możliwość otwarcia podstawowego konta bankowego.

Istnieją alternatywne metody identyfikacji, które zwykle można wykorzystać do otwarcia podstawowego konta bankowego. Pełne wyjaśnienie znajduje się w tej broszurze rządu Wielkiej Brytanii tutaj:

Osoby pobierające świadczenia

 • Pismo upoważniające wydane przez DWP, HMRC lub władze lokalne albo pismo potwierdzające tożsamość wydane przez DWP lub władze lokalne.

Osoby przebywające w domach opieki / schroniskach / schroniskach

 • Pismo od kierownika domu opieki / opiekuna schroniska lub schroniska.

Bezdomni ludzie

 • Pismo od naczelnika schroniska dla bezdomnych lub od pracodawcy, jeśli klient jest w pracy, powinno być wystarczającym dowodem.
 • Alternatywnie, HSBC oferuje obecnie usługi bankowe dla bezdomnych w 31 dużych miastach Wielkiej Brytanii.

Osoby w okresie próbnym

 • Zwykle wystarczy list od kuratora lub kierownika hostelu.

Więźniowie

 • Zwykle wystarczy list od dyrektora więzienia lub, jeśli wnioskodawca został zwolniony, list od policji, kuratora sądowego lub kierownika schroniska.

Studenci zagraniczni

 • Paszport lub dowód osobisty EOG i list akceptacyjny lub list polecający z instytucji, w której zamierzają studiować.

Cudzoziemcy pracujący tymczasowo w Wielkiej Brytanii (których brak historii bankowej lub kredytowej wyklucza oferowanie im czegokolwiek poza podstawowym kontem bankowym)

 • Paszport krajowy lub krajowy dowód tożsamości (tylko dla obywateli EOG i Szwajcarii).

Potencjalne alternatywy dla potwierdzenia adresu:

 • Nie możemy komentować każdego oddziału, ale niektóre banki mogą być bardziej wyrozumiałe niż inne i czasami nie wymagają standardowej weryfikacji jako potwierdzenia adresu. Zadzwoń do banku i dowiedz się, co musisz ze sobą zabrać, zanim złożysz wniosek.
 • Jeśli pracodawca przekazał Ci umowę o pracę lub odcinek wypłaty z aktualnym adresem, możesz z nich skorzystać. Alternatywnie, twój HMRC P2 „PAYE Coding Notice, który informuje Cię o Twoim numerze podatkowym, jest zwykle akceptowany jako dowód adresu wraz z aktualnym prawem jazdy lub paszportem.
 • Jeśli nie prowadzisz, możesz złożyć wniosek o tymczasowe prawo jazdy na poczcie (najpierw sprawdź, czy się kwalifikujesz). Jest to płatne, a DVLA potrzebuje około dwóch tygodni na przesłanie tego na Twój adres. Możesz następnie użyć tego jako ważnego dowodu adresu.
 • Porozmawiaj z osobą, z którą mieszkasz. Zapytaj, czy możesz wziąć jeden z rachunków na swoje nazwisko. Może to zająć miesiąc, zanim zmiana zostanie uwzględniona na rachunku w formie papierowej, który można następnie wykorzystać jako dowód adresu.
 • Alternatywnie, złóż wniosek o kartę przedpłaconą. Te karty są świetne dla studentów i tych, którzy mają niewielką lub żadną historię kredytową. Gdy karta zostanie wysłana do domu, użyj listu, który jest z nią dołączony, jako potwierdzenia adresu.

Karta przedpłacona może być również doskonałą alternatywą dla konta bankowego

Niektóre karty przedpłacone pozwalają na korzystanie z nich jak z konta bankowego i przekazywanie zarobków bezpośrednio na konto karty, bez żadnych powiązań z jakimkolwiek innym kontem.

Nie ma nieoczekiwanych opłat bankowych i bardzo mało formalności do wypełnienia, aby uzyskać takie konto. Po prostu używaj go jak zwykłego konta bankowego – możesz płacić rachunki online i ustalać regularne płatności za wszystko, od rachunków za gaz i prąd po dostęp szerokopasmowy.

Należy jednak pamiętać, że wiele kart przedpłaconych nie zapewnia takiego samego poziomu ochrony jak konta bankowe w ramach programu rekompensat dla usług finansowych.

Wskazówka dotycząca faktów finansowych

Podstawowe konta bankowe pozwalają na wpłatę pensji, świadczeń, ulg podatkowych i emerytury państwowej. Dają ci kartę gotówkową do wypłaty pieniędzy, a niektórzy oferują zlecenia stałe i polecenia zapłaty. W przeciwieństwie do zwykłych kont bankowych nie dają one książeczki czekowej ani kredytu w rachunku bieżącym.

Zastrzeżenie: Informacje te służą wyłącznie jako wskazówki i nie stanowią porady finansowej. Moneyfacts nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty wynikające z korzystania z tych informacji lub polegania na nich. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości Moneyfacts zaleca zasięgnięcie niezależnej porady finansowej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy