Czego właściciele szukają w raporcie kredytowym?

17.02.2021
Category: Twoim Raporcie

Praktycznie każdy wynajem, o który się ubiegasz, będzie chciał sprawdzić zdolność kredytową. Szukają wszelkich finansowych oznak ostrzegawczych: eksmisji, bankructw i opóźnionych płatności.

Samo znalezienie miejsca do wynajęcia ze zmywarką, windą i dużą ilością naturalnego światła jest wystarczająco trudne. Ale to dopiero początek. Teraz musisz przejść przez proces zatwierdzania – w tym sprawdzić zdolność kredytową. W dzisiejszych czasach jest to dość standardowe w przypadku wynajmu, ale nadal może Cię zastanawiać, czego dokładnie szukają właściciele.

Oto, co musisz wiedzieć o czekach kredytowych: skąd pochodzą, jakie informacje faktycznie zawierają i czego szukają wynajmujący, gdy o nie proszą.

Co to jest raport kredytowy?

Raport kredytowy to dokument przedstawiający Twoją historię finansową. Obejmuje pożyczki, historię eksmisji, historię zatrudnienia, zapytania kredytowe i listę kont. Niektóre raporty szczegółowo analizują każde konto, wskazując, czy dokonałeś płatności na czas, a jeśli nie, to z jakim opóźnieniem. Dzięki temu wynajmującemu uzyskasz jasny obraz Twojej historii finansowej – w tym długu i częstotliwości płacenia rachunków. Obejmuje również Twoją zdolność kredytową.

Dlaczego konieczna jest kontrola zdolności kredytowej?

Właściciele używają sprawdzania zdolności kredytowej jako sposobu na sprawdzenie potencjalnych najemców. Tak jak musisz upewnić się, że dostajesz dobre miejsce, muszą upewnić się, że mają dobrego najemcę. Nie chcą się dowiedzieć zbyt późno, że ich nowy najemca ma długą historię płacenia rachunków z 30-dniowym opóźnieniem. Wyciągnięcie raportu kredytowego jest zabezpieczeniem dla wynajmującego.

Skąd pochodzą informacje na raporcie kredytowym?

Każda firma, z którą przeprowadzasz transakcje finansowe – na przykład firmy oferujące pożyczki studenckie, karty kredytowe, pożyczki samochodowe, niezapłacone rachunki medyczne i nie tylko – będzie co miesiąc zgłaszać stan Twojego konta trzem głównym agencjom sprawozdawczym: Experian, TransUnion i Equifax. Nie są zobowiązani do zgłaszania tego, ale większość to robi. Następnie pobierane są również rejestry publiczne. Pochodzą one z takich miejsc, jak sądy, agencje windykacyjne i organy rządowe.

Raporty kredytowe zawierają również dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres, numer ubezpieczenia społecznego i pracodawcy. Trzy główne agencje śledzą również, ile razy zażądano twojego raportu kredytowego – zbyt wiele razy to nie jest dobra rzecz. Może to oznaczać, że masz problemy z uzyskaniem jakiejś karty kredytowej lub pożyczki, i oznacza, że ​​możesz mieć problemy z opłaceniem rachunków.

Jakich konkretnych informacji szukają wynajmujący?

Właściciele zajmują się głównie ustaleniem, czy będziesz płacić czynsz na czas iw całości co miesiąc. Oznacza to, że szukają przeszłych eksmisji, opóźnionych płatności i wszelkich bankructw lub kont windykacyjnych.

Historia eksmisji będzie największą czerwoną flagą dla potencjalnego właściciela. Wniosek o eksmisję może pojawić się w Twoim raporcie kredytowym, nawet jeśli wynajmujący bezprawnie próbował eksmisji, a Ty wygrałeś sprawę lub rozwiązałeś sprawę poza sądem. Jeśli masz dobre wyjaśnienie swojej historii eksmisji, upewnij się, że masz pod ręką dowód – na przykład list od dawnego właściciela, który mówi, że się pogodziłeś, lub notę ​​z sądu.

Właściciele zwracają również uwagę na opóźnienia w płatnościach. Będą bardziej zaniepokojeni tym, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku lub dwóch – jeśli masz jakieś trzyletnie spóźnione płatności, ale ostatnio wszystko spóźniłeś się, to znacznie bardziej prawdopodobne jest, że zostaniesz zatwierdzony .

Czy wszyscy wynajmujący zażądają sprawdzenia zdolności kredytowej?

Właściciele nie są prawnie zobowiązani do żądania sprawdzenia zdolności kredytowej, ale zdecydowana większość z nich to robi. Zazwyczaj podczas ubiegania się o wynajem zostaniesz poproszony o uiszczenie opłaty za wniosek – pieniędzy, które często są wykorzystywane do opłacenia sprawdzenia zdolności kredytowej i raportu historii wynajmu. Jeśli zażądałeś własnego raportu kredytowego w ciągu ostatnich 30 dni, wynajmujący może go zaakceptować i zrzec się części lub całości opłaty. (W Nowym Jorku właściciele są do tego zobowiązani).

Czy mogę wcześniej sprawdzić stan swojego kredytu?

Tak! Prawdopodobnie dobrym pomysłem jest przejrzenie własnego raportu kredytowego przed rozpoczęciem poszukiwania mieszkania. Każdego roku możesz otrzymać bezpłatny raport od każdej dużej agencji, więc nic Cię to nie kosztuje. To powiedziawszy, nie sprawdzaj tego obsesyjnie – agencje sporządzające raporty kredytowe śledzą, jak często żądano raportu kredytowego, i zbyt wiele razy może to być sygnał ostrzegawczy.

Co mogę zrobić, jeśli w moim raporcie kredytowym jest coś negatywnego?

Zły kredyt niekoniecznie oznacza, że ​​zostaniesz odrzucony za wymarzone mieszkanie. Jeśli wiesz, że pojawi się coś negatywnego, poinformuj o tym wynajmującego, zanim ściągnie twój kredyt. Wyjaśnij im, dlaczego tak się stało i dlaczego nie będzie to problemem w przyszłości. Chociaż nie jest to gwarancja, może to wystarczyć, aby zapewnić wynajmującego, że będziesz dobrym najemcą.

Jeśli w raporcie kredytowym pojawi się coś, o czym wiesz, że jest absolutnie niepoprawne, możesz złożyć spór w biurze informacji kredytowej. Może być jednak konieczne wydrukowanie rekordu wskazującego, że kwestionujesz ten stan rzeczy i dołączenie go do wniosku – proces naprawiania lub usuwania błędów może trochę potrwać.

Jak mogę sprawdzić, czy zostałem odrzucony z powodu czegoś w moim raporcie kredytowym?

Zgodnie z ustawą Fair Credit Reporting, wynajmujący są zobowiązani do poinformowania Cię, jeśli odrzucili Twój wniosek o wynajem z powodu czegoś w Twoim raporcie kredytowym. Jest to formalnie znane jako „powiadomienie o działaniu niepożądanym. To powiadomienie nie musi wyjaśniać, jakie dokładnie informacje spowodowały, że Cię odrzuciły – często zawierają niejasne sformułowania, takie jak „odmówiono ci z powodu czegoś odkrytego przez agencję zajmującą się raportami konsumenckimi – ale powiadomienie musi zawierać informację, która agencja dostarczyła raport właściciel użył.

Powiązane artykuły

Jak wynająć mieszkanie ze złym lub bez kredytu

Jaki jest proces akceptacji mieszkania?

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy