Co to jest linia kredytowa?

17.02.2021
Category: Rzecz Biorąc

Co to jest linia kredytowa?

Jeśli prowadzisz firmę, są szanse, że będą kilka miesięcy, w których będziesz spłukiwał gotówką, a inne miesiące, kiedy pieniądze są ograniczone. Ten przypływ i przypływ pieniędzy może zrujnować Twój biznes, jeśli nie masz dostępu do puli pieniędzy, które pomogą Ci przetrwać w szczuplejszych miesiącach. Celem linii kredytowej jest zapewnienie stałego dostępu do gotówki. W przypadku wielu firm jest to narzędzie, które utrzymuje światło, gdy gotówka jest chwilowo niska.

TL; DR (zbyt długo; nie przeczytałem)Kredyt to rodzaj kredytu bankowego, który można zaciągać stopniowo, w zależności od potrzeb. Zapewnia firmie stały dostęp do gotówki.

Co to jest linia kredytowa?

Kredyt to rodzaj kredytu udzielonego Twojej firmie przez bank, który zapewnia kapitał, z którego możesz skorzystać w dowolnym momencie. Wyobraź sobie, że jest to dorosła wersja skarbonki – po prostu wyciągasz dokładnie taką kwotę, jakiej potrzebujesz, gdy jest coś, co chcesz kupić. Ważną kwestią dotyczącą kredytu jest to, że nie musisz wykorzystywać całego udostępnionego kredytu. Zamiast tego po prostu wykorzystujesz potrzebną kwotę i wracasz do puli pożyczek, gdy potrzebujesz więcej kapitału.

Jak działa linia kredytowa?

Najłatwiej dowiedzieć się, jak działa linia kredytowa, na przykładzie. Makabryczne prezenty to sklep z żartami. Podobnie jak większość sklepów niszowych w tym sektorze, stanowi około 70 procent sprzedaży w okresie Halloween i świąt. Firmie brakuje gotówki w miesiącach letnich, kiedy sprzedaż jest niższa, chociaż nadal trzeba płacić czynsz! Ta zmienność przepływów pieniężnych mogłaby zmusić Gruesome Gifts do zwolnienia pracowników lub zamknięcia drzwi, gdyby nie miał dostępu do kredytu.

Na szczęście Gruesome Gifts ma w banku kredyt w wysokości 500 000 $. Dzięki temu może pożyczyć do 500 000 dolarów, kiedy tylko zechce; choć nie wszystko na raz. Zamiast tego, Gruesome Gifts wyciągną wszystko, co potrzebne, w lipcu i sierpniu, a następnie spłacą tę gotówkę w grudniu, kiedy kasy są przepełnione.

Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Negocjując kredyt bankowy, zgadzasz się pożyczyć określoną kwotę pieniędzy na określony okres, powiedzmy pięć lub 10 lat. Gdy pożyczka zostaje zamknięta, cała kwota pożyczki trafia bezpośrednio na Twoje konto bankowe. Nie ma znaczenia, czy wykorzystasz wszystkie pieniądze: nadal musisz zwrócić całą kwotę wraz z odsetkami według uzgodnionej stawki.

Kredyt otwiera linię finansowania między klientem a pożyczkodawcą. W przypadku tego rodzaju finansowania bank zgadza się udostępnić pulę gotówki, powiedzmy 50 000 USD, którą możesz wykorzystać w dowolnym momencie. Żadnych przelewów pieniężnych po zamknięciu kredytu. Zamiast tego pobierasz gotówkę, kiedy jej potrzebujesz. Na przykład, możesz wydać 10 000 USD na naprawę pojazdu w lutym, a następnie wypłacić 5 000 USD, aby rozwiązać problem awaryjnego przepływu gotówki w czerwcu. Pozostałe 30 000 dolarów pozostaje w banku, dopóki ich nie potrzebujesz.

O co chodzi ze stopami procentowymi?

Kolejną różnicą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że odsetki płacisz tylko od kwoty, którą wypłacasz, a nie od całego przyznanego kredytu. Tak więc w powyższym przykładzie zapłaciłbyś odsetki tylko od 20 000 $, które wycofałeś, a nie od pełnych 50 000 $, gdy nadejdzie czas na spłatę pieniędzy. Odsetki zaczynają być naliczane od dnia, w którym pożyczysz pieniądze, więc będziesz płacić odsetki za pierwszą wypłatę 10 000 USD przez dłuższy okres niż za awaryjne 5000 USD, które pobrałeś później.

Stopy procentowe są bardzo zróżnicowane i zależą od zwykłego zakresu czynników, takich jak zdolność kredytowa firmy i profil ryzyka. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś spodziewać się wyższej stopy procentowej niż w przypadku zwykłej pożyczki bankowej. To powiedziawszy, ponieważ wypłacasz niezbędne kwoty tylko na kilka miesięcy lub tygodni, koszt pożyczki może być niższy w ujęciu realnym.

Jakie są warunki linii kredytowej?

Większość kredytów jest przyznawana na czas określony, powiedzmy sześć miesięcy lub dwa lata, po którym to czasie możesz zdecydować, czy je odnowić. Warunki są różne, ale zawsze istnieje maksymalny limit kredytu i warunki płatności, które określają, kiedy należy dokonać spłaty za pobrane pieniądze. Być może będziesz musiał uiścić opłatę za zobowiązanie z góry za prawo do dostępu do instrumentu i oczywiście miesięczne odsetki od pieniędzy, które pobierasz w dowolnym momencie.

Umowa kredytowa będzie szczegółowo określać obowiązki kredytobiorcy, określać termin spłaty kredytu, a także stopę procentową, termin spłaty, kary za zwłokę oraz wszelkie inne warunki.

Ponieważ instrumenty kredytowe są przeznaczone na potrzeby tymczasowego przepływu środków pieniężnych, zazwyczaj nie można pożyczyć tyle, ile można by uzyskać za pomocą zwykłej pożyczki bankowej. Dlatego powinieneś polegać na nim tylko jako na zastępstwie kredytu w rachunku bieżącym na pokrycie kosztów operacyjnych, gdy rezerwy gotówkowe są niskie. Nikt nie kupuje nieruchomości za pomocą kredytu, ponieważ nie dostałby wystarczająco wysokiego limitu kredytowego, a stawki byłyby karne!

Dlaczego firmy korzystają z linii kredytowych?

Wyobraź sobie, że twój główny klient spóźnia się z opłaceniem faktury, a ty polegałeś na tych pieniądzach, aby opłacić czynsz lub wydatki na wynagrodzenia. Teraz wyobraź sobie, że zepsuje się kluczowy element maszyny i musisz go szybko naprawić, zanim produkcja zatrzyma się. Kredyt oferuje natychmiastowe rozwiązanie tych i innych problemów, z którymi firma może się spotkać w związku z przepływami pieniężnymi i wydatkami. Pod wieloma względami działa jako zabezpieczenie przychodów lub finansowa polisa ubezpieczeniowa dla firmy.

Ze wszystkich rodzajów kredytów bankowych, kredyt jest prawdopodobnie najbardziej elastyczny. Rozwijające się firmy uważają, że szczególnie pomocna jest możliwość sięgania i wychodzenia z puli w stylu debetu, gdy potrzebują dodatkowego wsparcia. A pobieranie funduszy to chyba najszybszy sposób na uzyskanie dostępu do kapitału poza dostępem do własnego konta bankowego. Ponieważ nie jesteś zmuszany do pożyczania z góry określonej kwoty, istnieje znacznie mniejsze ryzyko nadmiernego pożyczenia i zapłacenia odsetek lub kar za wcześniejszą spłatę pieniędzy, których nie potrzebujesz.

Co więcej, linie kredytowe na ogół nie wymagają zabezpieczenia ani wyceny biznesowej. Bank przeprowadzi Cię przez proces aplikacyjny i prawdopodobnie będziesz musiał dostarczyć pewne informacje finansowe i prognozy rocznych przychodów. Ale po ustanowieniu linii kredytowej możesz z niej zaciągać pożyczki w nieskończoność, o ile pozwala na to saldo należności.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy