Co to jest inwestowanie w indeks i dlaczego to działa?

17.02.2021
Category: Decyzje Finansowe

Współautor dla The Simple Dollar

Istnieje wiele sposobów podejścia do inwestowania, ale moim ulubionym jest inwestowanie w indeksy. Sam go stosuję i jest to strategia, którą polecam klientom, którzy przychodzą do mnie po poradę inwestycyjną.

Moim celem w tym poście jest wyjaśnienie, czym jest inwestowanie w indeksy i dlaczego jest skuteczne, abyś mógł zdecydować, czy chcesz go użyć do własnych inwestycji.

Co to jest inwestowanie w indeks?

Na najwyższym poziomie istnieją dwa różne podejścia do inwestowania: aktywne i pasywne.

Aktywni inwestorzy starają się wykorzystać swoje umiejętności, aby pokonać rynek. Niektórzy robią to, próbując inwestować w firmy, które ich zdaniem mają dobre długoterminowe perspektywy wzrostu. Inni robią to, próbując odmierzyć czas wzlotów i upadków rynku, wchodząc i wychodząc w odpowiednich momentach. Istnieje wiele innych podejść, a wszystkie mają na celu poprawę zwrotów lub zmniejszenie ryzyka w stosunku do całego rynku.

Inwestorzy pasywni starają się dorównać zwrotom rynkowym. Zamiast próbować wybierać akcje lub czas na rynku, zarządzają spodziewanym ryzykiem i zwrotem, dzieląc swoje pieniądze między różne rodzaje inwestycji. Część pieniędzy może trafić na amerykański rynek akcji, część na międzynarodowe giełdy, a część na amerykański rynek obligacji. Sposób, w jaki rozłożą te pieniądze, wpłynie na uzyskiwane zwroty, ale przy każdym rodzaju inwestycji po prostu przyjmują zwrot rynkowy, a nie szukają przewagi.

Fundusze indeksowe to po prostu fundusze inwestycyjne, które próbują naśladować dany rynek. Kontynuując powyższy przykład, istnieją fundusze indeksowe, które naśladują amerykański rynek akcji, międzynarodowe rynki akcji i amerykański rynek obligacji. W rzeczywistości istnieje o wiele więcej, śledzących wiele różnych rynków o różnych kształtach i rozmiarach, ale każdy z nich ma tę samą podstawową zasadę: jego celem jest po prostu dopasowanie zwrotu z tego konkretnego rynku.

Inwestowanie w indeksy jest zatem po prostu procesem wykorzystywania funduszy indeksowych do budowania pasywnej strategii inwestycyjnej. Inwestorzy indeksowi decydują, na których rynkach chcą inwestować, ile pieniędzy włożyć na każdy z nich i wykorzystują fundusze indeksowe, aby wprowadzić ten plan.

Dlaczego inwestowanie w indeksy jest skuteczne?

Opierając się na powyższych definicjach, może się wydawać, że inwestorzy indeksowi „rozliczają się ze średnich zwrotów, podczas gdy lepsi, bardziej wykwalifikowani inwestorzy osiągają znacznie lepsze zwroty.

To nie może być dalsze od prawdy.

Inwestowanie w indeksy to niezwykle skuteczna strategia. Badanie przeprowadzone w 2013 roku przez Ricka Ferri i Alexa Benke pokazało, że inwestowanie w indeksy osiągało lepsze wyniki niż podobne aktywne strategie w 80-90% przypadków. Oznacza to, że w zdecydowanej większości przypadków zwykłe pobieranie zwrotów rynkowych przyniosło lepsze wyniki niż próba pokonania rynku.

Ale jak to może być prawdą? Jak taka prosta strategia może przynieść tak pozytywne rezultaty? Spójrzmy na kilka największych powodów.

Aktywne inwestowanie jest naprawdę trudneJak się okazuje, pokonanie rynku jest naprawdę trudne. Prawda jest taka, że ​​są miliony ludzi, którzy inwestują w ten sam stosunkowo niewielki zestaw możliwości, a pokonanie rynku oznacza, że ​​trzeba mieć przewagę nad większością z nich, w tym nad tymi, którzy zarabiają na życie.

Liczby pokazują, jak trudno to zrobić.

Ale nawet specjaliści od inwestycji mają kłopoty. Z roku na rok większości inwestorów profesjonalnych nie udaje się przebić rynku. A co gorsza, nie ma spójności w ich wykonaniu. Ci, którzy osiągają lepsze wyniki w jednym roku, nie są bardziej prawdopodobne niż czysta szansa na ponowne osiągnięcie lepszych wyników w następnym roku.

Morał z tej historii jest następujący: większość inwestorów, zarówno zwykłych ludzi, jak i profesjonalistów, przegrywa na rynku. Dlatego zwroty rynkowe są faktycznie powyżej średniej.

Tak więc inwestowanie w indeksy, które po prostu ma na celu osiągnięcie zysków rynkowych, jest w rzeczywistości bardziej efektywne niż najbardziej aktywne strategie zarządzania.

Inwestowanie w indeksy jest tanieJednym z największych powodów, dla których inwestowanie w indeksy jest tak skuteczne, jest również jeden z najprostszych: jest tani.

Koszt jest właściwie najlepszym pojedynczym wskaźnikiem przyszłych wyników funduszu wspólnego inwestowania. Lepsze niż poprzednie zwroty. Lepsze niż dorobek zarządzającego funduszem. Niskie koszty prowadzą do lepszych zwrotów.

Fundusze indeksowe są często najtańszymi dostępnymi inwestycjami tylko dlatego, że nie wymagają zarządzającego portfelem, któremu trzeba zapłacić. Nie ponoszą też wszystkich kosztów handlowych, podatków i innych wydatków związanych z niektórymi z bardziej aktywnych strategii.

Fundusze indeksowe mają prostą pracę: śledzenie rynku. Ta prostota utrzymuje koszty na niskim poziomie, a te niskie koszty są przenoszone na Ciebie w postaci wyższych zwrotów.

Fundusze indeksowe są zdywersyfikowaneDywersyfikacja to jedno z tych wymyślnych słów związanych z inwestowaniem, ale wszystko to tak naprawdę oznacza rozłożenie pieniędzy na wiele różnych rodzajów inwestycji, zamiast wkładania wszystkich jajek do kilku koszy.

Na przykład zamiast kupować tylko kilka akcji, możesz zdywersyfikować akcje, kupując akcje każdej firmy w USA. W ten sposób wyeliminowałeś ryzyko, że jakakolwiek pojedyncza firma zatopi Twój portfel inwestycyjny.

W rzeczywistości dywersyfikacja jest często nazywana jedynym „darmowym lunchem w inwestowaniu, ponieważ jest to jedyny sposób na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego bez zmniejszania oczekiwanego zwrotu. Mając takie korzyści, dlaczego nie miałbyś z tego skorzystać?

Ponieważ fundusze indeksowe inwestują na całych rynkach, są doskonałym sposobem na dywersyfikację, której szukasz.

Fundusze indeksowe są spójneW miarę jak rynki rosną i spadają, wokół ciebie zawsze będą ludzie pochłonięci strachem lub chciwością. Ale kupowanie i sprzedawanie w oparciu o te emocje zazwyczaj nie kończy się dobrze, jak widzieliśmy na powyższych liczbach. Zamiast tego najlepsi inwestorzy trzymają się swojego planu bez względu na to, co się wokół nich dzieje.

Inwestowanie w indeksy sprawia, że ​​utrzymanie spójności jest stosunkowo łatwe. Kiedy wszystko, co robisz, to wybieranie kilku różnych funduszy, aby śledzić kilka różnych rynków, po prostu nie ma zbyt wiele do majstrowania. A same fundusze indeksowe będą nadal śledzić te same rynki, więc nie ma ryzyka, że ​​jakiś menedżer nagle zdecyduje się zrobić coś innego, co zmusi Cię do ponownego przemyślenia wszystkich swoich inwestycji.

Spójność jest kluczowa, a inwestowanie w indeksy to ułatwia.

Matt Becker jest płatnym planistą finansowym i założycielem Mom and Dad Money, gdzie pomaga nowym rodzicom budować lepszą finansową przyszłość ich rodzin. Jego bezpłatna książka, The New Family Financial Road Map, prowadzi rodziców przez najważniejsze decyzje finansowe związane z założeniem rodziny.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy