Co się dzieje, gdy Twoja karta debetowa straci ważność? (I co robić)

17.02.2021

W Be The Budget wszyscy chcemy żyć bez długów. Więc naturalnie spędzamy dużo czasu na rozmowach o zaletach kart debetowych. Ale jeśli przez jakiś czas przesuwałeś tę samą kartę, możesz się zastanawiać, co się stanie, gdy Twoja karta debetowa straci ważność?

Zazwyczaj bank lub unia kredytowa wyślą Ci pocztą nową kartę debetową w ciągu tygodni lub miesięcy poprzedzających datę wygaśnięcia Twojej obecnej karty. Jeśli jednak Twoja karta już wygasła, musisz zadzwonić lub odwiedzić swój bank i poprosić o wydanie nowej.

Więc zwykle nie jest to zbyt wielka sprawa.

To powiedziawszy, jeśli nie poradzisz sobie z tym szybko, Twoja karta debetowa, której ważność wygasła, może spowodować wiele problemów w Twoim życiu finansowym . Dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik dotyczący postępowania z wygasłą kartą debetową.

Powiązana zawartość:

Spis treści

Czy karta debetowa będzie działać, jeśli straciła ważność?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś użyć wygasłej karty debetowej, prawdopodobnie doświadczyłeś uczucia tonięcia, które towarzyszy odrzuceniu Twojej karty. Dzieje się tak, ponieważ wygasłe karty debetowe nie mogą być używane do dokonywania jakichkolwiek zakupów.

Ponadto, jeśli masz jakiekolwiek płatności automatyczne pobierane z wygasłej karty debetowej, prawdopodobnie otrzymasz e-mail z powiadomieniem, że Twoja karta została odrzucona. Poruszę więcej na ten temat nieco później, ale na razie po prostu wiedz, że wygasłe karty debetowe nie działają.

Dlaczego karty debetowe tracą ważność?

Mówiąc najprościej, powodem utraty ważności kart debetowych i konieczności ich odnawiania co kilka lat jest zapobieganie oszustwom.

Przede wszystkim data wygaśnięcia jest jeszcze jedną rzeczą, którą konsument musi przedstawić, aby udowodnić, że jest właścicielem karty. Nie wystarczy znać numer karty, konsument musi również znać imię i nazwisko na karcie, datę ważności i numer CVV. Data ważności to tylko jeden element układanki, co sprawia, że ​​karta jest trochę bezpieczniejsza.

Ponadto, wraz z szybkim rozwojem technologii w dzisiejszych czasach, czytniki kart i karty debetowe muszą nadążać. W związku z tym odnawianie karty co kilka lat umożliwia jej wystawcy zapewnienie bezpieczniejszej i aktualnej karty.

Jako przykład, pamiętam nie tak dawno temu, kiedy karty debetowe w USA były tylko przeciągane. Czytniki chipów tak naprawdę nie były niczym. Jednak wraz z upływem ważności kart debetowych w całym kraju konsumenci zaczęli dostawać bezpieczniejsze karty z chipami. Teraz rzadko można znaleźć kartę debetową bez chipa.

Skąd mam wiedzieć, kiedy moja karta debetowa wygaśnie?

Jeśli spojrzysz na swoją kartę debetową, zobaczysz datę ważności w formacie mm / rr. Na przykład na Twojej karcie może znajdować się 23.07. Oznacza to, że Twoja karta będzie ważna do lipca 2023 r. Ważne jest, aby pamiętać, że Twoja karta nie traci ważności na początku miesiąca wygaśnięcia. Twoja karta będzie raczej dobra w użyciu do samego końca miesiąca wygaśnięcia.

Czy numery kart debetowych zmieniają się wraz z nową kartą debetową?

Po wygaśnięciu ważności karty szesnastocyfrowy numer na nowej karcie debetowej pozostanie taki sam, jak na starej karcie. Jedyne liczby, które ulegną zmianie, to data wygaśnięcia i numer CVV (wartość weryfikacyjna karty).

Nie dotyczy to jednak sytuacji kradzieży tożsamości lub kradzieży kart.

Jeśli ktoś ukradnie twoją kartę debetową lub użyje twojej obecnej karty do nieautoryzowanych zakupów, najprawdopodobniej zostanie wydana nowa karta debetowa z zupełnie innym numerem.

W rzeczywistości w wielu przypadkach Twój bank zaleci zamknięcie bieżącego konta czekowego i otwarcie nowego.

Wiem o tym z doświadczenia, ponieważ kilka lat temu znalazłem kilka podejrzanych transakcji na moim koncie czekowym i dowiedziałem się, że ktoś ukradł moją tożsamość. Nie jestem pewien, czy w jakiś sposób udało im się zdobyć informacje o mojej karcie debetowej lub sprawdzić informacje o koncie, zdecydowałem się otworzyć zupełnie nowe konto czekowe. W tej sytuacji zmienił się zarówno numer mojej karty debetowej, jak i numer rachunku rozliczeniowego.

3 rzeczy do zrobienia, gdy otrzymasz nową kartę debetową

Uzyskanie nowej karty debetowej może być trochę niewygodne, ale jak wspomniałem wcześniej, jest to niezbędne dla Twojego zabezpieczenia finansowego. Po przejrzeniu wielu kart debetowych, które straciły ważność, mogę powiedzieć, że jest kilka rzeczy, które należy zrobić. W rzeczywistości, oto trzy kroki, które zalecam, abyś otrzymał nową kartę debetową.

1. Aktywuj swoją nową kartęKiedy otrzymasz pocztą kartę debetową, z przodu zauważysz naklejkę aktywacyjną. Zazwyczaj będzie miał numer aktywacyjny, na który możesz zadzwonić, co zawsze wybieram. To całkiem proste. Wystarczy zadzwonić pod numer i postępować zgodnie z instrukcjami. Zwykle będziesz musiał podać 16-cyfrowy numer karty, numer CVV, a następnie swój kod PIN. I gotowe. Twoja karta jest aktywna.

Alternatywnie możesz po prostu użyć nowej karty debetowej, aby dokonać zakupu w sklepie za pomocą czytnika kart. Będziesz musiał uruchomić transakcję jako debetową (nie kredytową) i wprowadzić swój kod PIN, aby ją aktywować. Jest to znacznie prostsza opcja, ale nadal wolę metodę rozmowy telefonicznej, aby uniknąć wpadek w sklepie spożywczym, gdy ludzie czekają w kolejce za mną. Ponadto, aby ta metoda działała, musisz mieć wcześniej ustalony pin.

Inną świetną metodą aktywacji karty debetowej jest skorzystanie z bankomatu. Jeśli użyjesz nowej karty debetowej do dokonania wpłaty lub wypłaty za pośrednictwem bankomatu w swoim banku lub spółdzielczej kasy pożyczkowej i wprowadzisz swój kod PIN, Twoja karta zostanie aktywowana.

Masz to, trzy szybkie i łatwe metody aktywacji nowej karty debetowej. Teraz przejdźmy do kroku drugiego.

2. Pozbyć się wygasłej karty debetowejKiedy już wiesz, że Twoja nowa karta debetowa jest aktywna, nadszedł czas, aby pozbyć się starej, zniszczonej karty debetowej, której używasz przez ostatnie trzy lata. Ale złym pomysłem jest po prostu wyrzucenie go.

Zamiast tego należy go poszatkować lub pokroić na małe kawałki. Posuwam się nawet do rozdzielenia rozdrobnionych kawałków na kilka różnych worków na śmieci, które następnie wyrzucam w różne dni na śmieci. Może jestem paranoikiem, ale uważam, że kilka dodatkowych kroków, aby zapobiec kradzieży mojej tożsamości, jest warte mojego czasu.

3. Zaktualizuj konta powiązane z Twoją kartą debetowąRaz popełniłem ten błąd i już nigdy go nie popełnię. Kiedy otrzymasz nową kartę debetową, musisz przejrzeć swoje finanse i zaktualizować wszystkie konta powiązane z wygasłą kartą debetową. Mówię o automatycznych płatnościach rachunków, subskrypcjach online, PayPal, Venmo i wszystkim innym, co mogłoby spowodować, że płatność przeleciałaby przez szczeliny.

W rzeczywistości zalecam aktualizację wszystkich kont, aby były powiązane z kontem czekowym, a nie z kartą debetową. Dzięki temu następnym razem, gdy Twoja karta debetowa wygaśnie, nie będziesz musiał się martwić o aktualizację. Pamiętaj, numer konta sprawdzającego i numer rozliczeniowy wycieczki nie zmieniają się po otrzymaniu nowej karty debetowej.

Powiązane pytania:

Czy moja nowa karta debetowa będzie miała ten sam kod PIN? W większości przypadków, gdy otrzymasz nową kartę debetową, Twój PIN pozostanie taki sam. Jednak w przypadku kradzieży tożsamości lub kradzieży karty debetowej prawdopodobnie będziesz musiał utworzyć zupełnie nowy kod PIN. Twój kod PIN służy ochronie finansowej, więc zapisz go i nigdy nikomu nie udostępniaj.

Jak długo można używać karty debetowej po jej wygaśnięciu? Nie możesz używać karty debetowej po jej wygaśnięciu. Na przykład, jeśli data ważności karty debetowej to 23/07, oznacza to, że karta nie może być używana do żadnego celu po lipcu 2023 r. Dlatego banki wyślą Ci nową kartę debetową w miesiącach poprzedzających wygaśnięcie aktualna karta.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy