Chiny mówią, że Bitcoin to marnotrawstwo. Teraz chce zakazać wydobycia

17.02.2021

Aby powrócić do tego artykułu, odwiedź Mój profil, a następnie Wyświetl zapisane historie.

Aby powrócić do tego artykułu, odwiedź Mój profil, a następnie Wyświetl zapisane historie.

Chińscy górnicy bitcoinów od dawna ucieleśniają sprzeczność. Handel kryptowalutami jest nielegalny w tym kraju; początkowe oferty monet, wykorzystywane do finansowania nowych projektów blockchain, są zakazane; a chińskie banki z trudem mogą tego dotknąć. A jednak w jakiś sposób kraj ten pozostał epicentrum globalnego wydobycia kryptowalut, w którym znajduje się więcej mocy obliczeniowej używanej do bicia nowych bitcoinów niż jakikolwiek inny kraj.

Teraz chiński rząd zaproponował zakaz wydobycia.

W poniedziałek centralny planista Chin, Narodowa Komisja Rozwoju i Reform, umieścił wydobycie kryptowaluty na liście 450 marnotrawnych i niebezpiecznych działań, które mają zostać wyeliminowane. Wydobywanie to proces walidacji transakcji w sieciach blockchain, z kryptowalutą jako nagrodą, który stał się znany z generowania e-odpadów i zużywania niesamowitych ilości energii elektrycznej. Proponowany zakaz, który został pierwotnie zgłoszony przez South China Morning Post , może wejść w życie po okresie publicznych komentarzy kończącym się 7 maja.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta, może zająć trochę czasu, aby wywrzeć duży wpływ, mówi Katherine Wu, niezależna analityk branży kryptograficznej. Zauważa, że ​​różni się to od poprzednich ograniczeń kryptowalut, które podjęły bardziej bezpośrednie działania. Na przykład w 2017 roku rząd nakazał giełdom, na których ludzie kupują i sprzedają monety, rozwiązanie ich operacji. Z kolei wszystkie rodzaje gałęzi przemysłu trafiają na listę marnotrawnych działań Komisji, która rozpoczęła się w 2005 roku i jest aktualizowana co kilka lat o nowe niedogodności publiczne – z których wiele ma tendencję do utrzymywania się znacznie dłużej, niż sugerowałaby „natychmiastowa eliminacja. Dyrektor wykonawczy, który ściśle współpracuje z chińskimi firmami wydobywczymi, powiedział WIRED, że chociaż powszechnie oczekiwano, że zakaz posunie się naprzód, górnicy spodziewają się, że rządowi zajmie wiele lat, aby w pełni powstrzymać ich działalność.

Mimo to ruch ten może oznaczać duże zmiany w wydobyciu kryptowalut, biorąc pod uwagę wagę Chin. Wydaje się, że najwięksi i najbardziej widoczni górnicy w kraju wyczuli zbliżanie się organów regulacyjnych i zaplanowali rozprzestrzenienie swojej działalności na cały świat. Obejmuje to Bitmain, wiodącego chińskiego producenta specjalistycznych chipów do kopania, zwanych ASIC, który również wykorzystuje własny sprzęt do wydobywania kryptowaluty. W zeszłym roku firma ogłosiła plany ekspansji w USA, otwierając nowe kopalnie w Waszyngtonie, Tennessee i Teksasie. Jednak zmienne ceny kryptowalut stanowiły wyzwanie dla tych planów; w styczniu firma Bitmain ogłosiła zwolnienia i zawiesiła plany otwarcia ogromnego nowego obiektu w pustej hucie Alcoa w małym miasteczku Rockdale w Teksasie. W marcu firma wskrzesiła rozwój.

Niektórzy obserwatorzy bitcoinów, tacy jak Ben Kaiser, badacz z Princeton, który badał zagrożenia związane z wpływem chińskich górników na sieć, twierdzą, że chiński zakaz wydobywania może być zdrowy dla bitcoina na dłuższą metę. Począwszy od 2013 roku takie miejsca jak chińska prowincja Syczuan stały się mekką dużych operacji wydobywczych, do czego przyczyniły się niskie koszty energii elektrycznej i łatwy dostęp do najnowszych układów ASIC, które są prawie wyłącznie produkowane w Chinach. Zamknięcie tych dużych obiektów, które czerpią korzyści z ekonomii skali, mogłoby pomóc mniejszym górnikom konkurować – zarówno w Chinach, gdzie małe przedsiębiorstwa z większym prawdopodobieństwem kontynuowałyby działalność pod radarem, jak i gdzie indziej.

Dużym problemem dla producentów chipów, takich jak Bitmain, może być utrata wiarygodnych kupców w Chinach na chipy. Bitmain niedawno podkreślił inne zastosowania swoich produktów, takie jak sztuczna inteligencja, ale pozostaje wysoce zależny od górników kryptowalut pod względem przychodów. Kaiser zauważa, że ​​może to również pomóc nawet na polu gry, ponieważ chińskie firmy są dominującymi producentami wiórów górniczych. „Oddzielenie użytkowania od produkcji zmniejsza potencjalne konflikty interesów lub presję na producentów ASIC – napisał Kaiser w e-mailu. Bitmain nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Nawet poza Chinami firmy wydobywcze nie są chronione przed regulacjami, zwłaszcza że samorządy lokalne coraz bardziej rozumieją wpływ obiektów. Na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku, gdzie górnicy skupili się, by skorzystać z taniej energii wodnej, właściciele kopalni byli ostatnio zaskoczeni gwałtownymi podwyżkami cen energii elektrycznej; W zeszłym tygodniu stan Missoula w stanie Montana spełnił wymagania dotyczące odnawialnych źródeł energii dla nowych operacji wydobywczych, likwidując plany nowych operacji wydobywczych w celu założenia sklepu w hrabstwie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy