Bitcoin kontra Ethereum: jaka jest różnica?

17.02.2021
Category: Może Zostać

Bitcoin kontra Ethereum: przegląd

Ether (ETH), kryptowaluta sieci Ethereum, jest prawdopodobnie drugim najpopularniejszym tokenem cyfrowym po bitcoinie (BTC). Rzeczywiście, jako druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, porównania między Ether i BTC są naturalne.

Ether i bitcoin są do siebie podobne pod wieloma względami: każda z nich jest cyfrową walutą, którą handluje się za pośrednictwem giełd online i jest przechowywana w różnych typach portfeli kryptowalut. Oba te tokeny są zdecentralizowane, co oznacza, że ​​nie są emitowane ani regulowane przez bank centralny ani inny organ. Oba korzystają z technologii rozproszonej księgi znanej jako blockchain. Istnieje jednak wiele kluczowych różnic między dwiema najpopularniejszymi kryptowalutami według kapitalizacji rynkowej. Poniżej przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między bitcoinem a eterem.

Kluczowe wnioski
 • Bitcoin zasygnalizował pojawienie się radykalnie nowej formy pieniądza cyfrowego, która działa poza kontrolą żadnego rządu lub korporacji.
 • Z czasem ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, że jedna z podstawowych innowacji Bitcoina, blockchain, może zostać wykorzystana do innych celów.Ethereum zaproponował wykorzystanie technologii blockchain nie tylko do utrzymania zdecentralizowanej sieci płatności, ale także do przechowywania kodu komputerowego, który może być używany do zasilania zdecentralizowanych umów i aplikacji finansowych odpornych na manipulacje.Aplikacje i umowy Ethereum są zasilane przez eter, walutę sieci Ethereum.Ether miał raczej uzupełniać niż konkurować z bitcoinem, ale mimo to pojawił się jako konkurent na giełdach kryptowalut.Podstawy Bitcoin

  Bitcoin został uruchomiony w styczniu 2009 roku. Wprowadził nowatorski pomysł przedstawiony w białej księdze przez tajemniczego Satoshi Nakamoto – bitcoin oferuje obietnicę waluty internetowej, która jest zabezpieczona bez żadnego organu centralnego, w przeciwieństwie do walut emitowanych przez rząd. Nie ma fizycznych bitcoinów, są tylko salda powiązane z kryptograficznie zabezpieczoną księgą publiczną. Chociaż bitcoin nie był pierwszymi próbami stworzenia waluty internetowej tego typu, odniósł największy sukces w swoich wczesnych wysiłkach i stał się w pewnym sensie znany jako poprzednik praktycznie wszystkich kryptowalut, które zostały opracowane w ciągu ostatniej dekady. . Wcześniejsze 

  Z biegiem lat koncepcja wirtualnej, zdecentralizowanej waluty zyskała akceptację wśród organów regulacyjnych i organów rządowych. Chociaż nie jest to formalnie uznany środek płatniczy ani przechowywania wartości, kryptowaluta zdołała wykroić dla siebie niszę i nadal współistnieje z systemem finansowym, mimo że jest regularnie badana i debatowana.

  Na początku boomu na kryptowaluty w 2017 roku wartość rynkowa Bitcoina stanowiła blisko 87% całego rynku kryptowalut.

  Podstawy Ethereum

  Technologia Blockchain jest wykorzystywana do tworzenia aplikacji, które wykraczają poza udostępnianie cyfrowej waluty. Uruchomiony w lipcu 2015 r. Ethereum to największa i najbardziej ugruntowana, otwarta, zdecentralizowana platforma oprogramowania.

  Ethereum umożliwia wdrażanie inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji (dapps), które można budować i uruchamiać bez przestojów, oszustw, kontroli lub ingerencji osób trzecich. Ethereum jest dostarczany wraz z własnym językiem programowania, który działa na łańcuchu bloków, umożliwiając programistom tworzenie i uruchamianie aplikacji rozproszonych.

  Potencjalne zastosowania Ethereum są szerokie i są zasilane przez jego natywny token kryptograficzny, ether (powszechnie w skrócie ETH). W 2014 roku Ethereum uruchomił przedsprzedaż eteru, która spotkała się z przytłaczającą reakcją. Ether jest jak paliwo do uruchamiania poleceń na platformie Ethereum i jest używany przez programistów do tworzenia i uruchamiania aplikacji na platformie.

  Eter jest używany głównie do dwóch celów – jest sprzedawany jako waluta cyfrowa na giełdach w taki sam sposób jak inne kryptowaluty i jest używany w sieci Ethereum do uruchamiania aplikacji. Według Ethereum „ludzie na całym świecie używają ETH do dokonywania płatności, jako środka przechowywania wartości lub jako zabezpieczenia. Wcześniejsze 

  Kluczowe różnice

  Podczas gdy obie sieci Bitcoin i Ethereum działają na zasadzie rozproszonych rejestrów i kryptografii, obie różnią się pod wieloma względami technicznie. Na przykład transakcje w sieci Ethereum mogą zawierać kod wykonywalny, podczas gdy dane dołączone do transakcji sieciowych Bitcoin służą zazwyczaj tylko do przechowywania notatek. Inne różnice obejmują czas blokowania (transakcja ethernetowa jest potwierdzana w sekundach w porównaniu z minutami dla bitcoina) i algorytmy, na których działają (Ethereum używa ethash, podczas gdy Bitcoin używa SHA-256).

  Co ważniejsze, sieci Bitcoin i Ethereum różnią się pod względem ogólnych celów. Podczas gdy bitcoin został stworzony jako alternatywa dla walut krajowych, a tym samym aspiruje do roli środka wymiany i przechowywania wartości, Ethereum miał być platformą ułatwiającą niezmienne, programowe kontrakty i aplikacje za pośrednictwem własnej waluty.

  BTC i ETH są walutami cyfrowymi, ale głównym celem ether nie jest ustanowienie siebie jako alternatywnego systemu monetarnego, ale raczej ułatwienie i monetyzacja działania inteligentnego kontraktu Ethereum i zdecentralizowanej platformy aplikacji (dapp).

  Ethereum to kolejny przypadek użycia łańcucha blokowego, który obsługuje sieć Bitcoin i teoretycznie nie powinien tak naprawdę konkurować z Bitcoinem. Jednak popularność eteru pchnęła go do konkurencji ze wszystkimi kryptowalutami, zwłaszcza z perspektywy traderów. Przez większą część swojej historii od premiery w połowie 2015 roku, ether był blisko bitcoina w rankingach największych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej. Biorąc to pod uwagę, ważne jest, aby pamiętać, że ekosystem eteru jest znacznie mniejszy niż bitcoin: od stycznia 2020 r. Kapitalizacja rynkowa ether wynosiła nieco poniżej 16 miliardów dolarów, podczas gdy bitcoiny są prawie 10 razy większe niż ponad 147 miliardów dolarów. Wcześniejsze 

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy