Bitcoin: co to do cholery jest i jak to działa?

17.02.2021
Category: Kart Kredytowych

Świat finansów i ekonomii jest już i tak dość skomplikowany, a teraz mieszanka „cyfrowych pieniędzy jest jeszcze gorsza. Bitcoin jest ostatnio wszędzie w wiadomościach, od hacków po przesłuchania i wszystko pomiędzy. Ale jest wiele pytań dotyczących Bitcoina – zaczynając od tego, co to w ogóle jest? Oto wszystko, co chciałeś wiedzieć o Bitcoinie, ale tak naprawdę nie chciałeś pytać swojego kochającego technologię przyjaciela, który wcześnie go wdrożył.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to największa kryptowaluta na świecie. Został wprowadzony w 2009 roku i jest najdłużej istniejącą, najbardziej znaną i najczęściej wymienianą kryptowalutą.

Ogólnie rzecz biorąc, Bitcoin przez duże B oznacza oprogramowanie i system; bitcoin z małą literą b oznacza rzeczywiste pieniądze.

Że co?

Kryptowaluta to pieniądze cyfrowe. Jest to wirtualny środek wymiany, który nie jest emitowany, nie jest wspierany ani powiązany z żadnym konkretnym krajem lub rządem.

Jest największy… ale czy są inne?

Tak. Oprogramowanie obsługujące Bitcoin jest oprogramowaniem typu open source i działa z nim również wiele innych osób. The Guardian pod koniec listopada obejrzał dziewięć największych. Oczywiście, ponieważ internet jest tym, czym jest, istnieją nowe wersje, takie jak rzeczywiście popularny Dogecoin lub nieistniejący Coinye West.

Jeśli nie jest wydawany przez rząd, skąd pochodzi i kto go śledzi?

Akty generowania nowych bitcoinów i śledzenia transakcji Bitcoin idą ze sobą w parze i oba są realizowane w procesie znanym jako „wydobywanie. Tutaj zaczyna się trochę komplikować.

Zasadniczo wydobywanie ma miejsce, gdy komputer lub sieć komputerów uruchamia oprogramowanie Bitcoin. To oprogramowanie tworzy nowe wpisy w publicznym rejestrze transakcji Bitcoin, zwanych łańcuchami bloków. Matematyka jest skomplikowana i trudna do podrobienia, więc łańcuch bloków pozostaje dokładny. Ponieważ każdy może pobrać i zainstalować oprogramowanie Bitcoin za darmo, przetwarzanie płatności i przechowywanie danych dla Bitcoin odbywa się w sposób szeroko rozpowszechniony, a nie na jednym konkretnym serwerze.

Kiedy tworzone są łańcuchy bloków, powstają nowe bitcoiny – ale istnieje sztywny limit tego, ile kiedykolwiek będzie istnieć. System został zaprojektowany tak, aby na początku tworzyć więcej bitcoinów, a następnie gwałtownie maleć w czasie. Pierwszy zestaw łańcuchów bloków tworzył po 50 bitcoinów. W kolejnym zestawie powstało po 25 bitcoinów i tak dalej. Nowe łańcuchy bloków są tworzone mniej więcej co 10 minut bez względu na wszystko; gdy więcej komputerów aktywnie eksploatuje, program, na którym działają, jest trudniejszy (a zatem wolniejszy), aby to zrekompensować. Bitcoin FAQ szacuje, że ostateczny bitcoin zostanie wydobyty w roku 2140, zwiększając stały obieg do nieco poniżej 21 milionów. (Obecnie na świecie jest około 12,4 miliona bitcoinów).

Ile to jest warte?

W chwili pisania tego tekstu 1 bitcoin = około 693 USD. Jednak kurs wymiany bitcoinów jest celowo bardzo elastyczny.

Co właściwie możesz kupić za bitcoiny?

Eleganckie koktajle na Manhattanie, samochód Tesli, bilety i koncesje na Sacramento Kings i wszystko, co chcesz z Overstock.com.

Ponadto skradzione numery kart kredytowych, narkotyki, broń i prawie wszystko inne, co budzi wątpliwości legalności, kupowane i sprzedawane online. Według FBI świetnie nadaje się również do prania pieniędzy.

Jak przechowujesz i wydajesz swoje bitcoiny? Czy są jakieś fizyczne pieniądze?

Mimo że na świecie jest kilka bankomatów bitcoinowych, bitcoin nie jest fizyczną walutą. Wydatki odbywają się z wirtualnego portfela jednego użytkownika na wirtualny portfel innego użytkownika, poprzez wymianę publicznych i prywatnych kluczy bezpieczeństwa.

Fizyczne bitcoiny – które mogą wyglądać jak monety lub rachunki lub mogą być dowolnymi innymi przedmiotami – są urządzeniami do przechowywania kluczy prywatnych. Z jednej strony przechowywanie kluczy prywatnych na nośnikach fizycznych jest wyjątkowo bezpieczne; hakerzy nie mogą uzyskać dostępu do skrzynki pod łóżkiem przez wirtualne tylne drzwi. Z drugiej strony przechowywanie kluczy prywatnych na nośnikach fizycznych jest równie niebezpieczne, jak przechowywanie gotówki pod ręką; złodzieje mogą uzyskać dostęp do skrzynki pod łóżkiem przez dosłowne tylne drzwi. Lub możesz skończyć z utratą zewnętrznego dysku twardego z 5 milionami dolarów na nim.

Czy to ryzykowne? Brzmi trochę ryzykownie.

Na rynku bitcoinów z pewnością istnieje duża zmienność. Tylko w tym tygodniu kurs wymiany zmienił się o ponad 90 dolarów.

Rząd, który wspiera standardową walutę – na przykład dolara amerykańskiego – ciężko pracuje, aby utrzymać stabilność swoich pieniędzy. Mamy Rezerwę Federalną, która ustala politykę monetarną i działa jako bank centralny, aby nie dopuścić do wzrostu i spadku wartości dolara, tak jak robi to giełda.

Jak pokazują historyczne wykresy przez pierwsze trzy do czterech lat swojego życia, bitcoin był właściwie dość stabilny. Cena rosła bardzo stopniowo od około 0,05 USD za bitcoin do około 5 USD za bitcoin, co jest rzeczywiście dobrą stopą zwrotu dla wczesnych inwestorów. I właśnie ta koncepcja „inwestorów jest kluczowa. Bitcoin to rynek pełen spekulantów, a ponieważ nie jest powiązany z niczyją polityką pieniężną ani nadzorem, jest podatny na boom i upadek. Od początku 2013 r. Wartość bitcoina wzrosła do 1116 USD i spadła do 539 USD.

Wartości Bitcoin od 1 stycznia 2013 do 3 marca 2014, za pośrednictwem Coinbase.

O ile wiem, w żaden sposób nie ma żadnego przecięcia między Bitcoinem a bankami, które Rezerwa Federalna może nadzorować i regulować. Więc Fed nie ma uprawnień do nadzorowania lub regulowania Bitcoin w jakikolwiek sposób.

Yellen dodała również: „Nie jest łatwo regulować Bitcoin, ponieważ nie ma centralnego emitenta ani operatora sieci, nazywając Bitcoin zdecentralizowaną, globalną jednostką.

Dla programistów i użytkowników Bitcoin ten globalny zasięg i brak władzy centralnej jest podstawową cechą, a nie błędem. W międzyczasie prokuratorzy federalni wysłali wezwania do Mt. Gox, który w piątek ogłosił upadłość.

Przy dzisiejszym kursie wymiany na świecie w bitcoinach jest równowartość 8,5 miliarda dolarów. Wydaje się prawdopodobne, że organy regulacyjne i rządy będą chciały mieć oko na to, dokąd zmierza w przyszłości.

Uwaga redaktora:ten artykuł pierwotnie ukazał się w serwisie Consumerist.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy