3 powody, dla których Bitcoin jest fundamentalnie wadliwy jako inwestycja

17.02.2021
Category: Jest Również

Najpopularniejsza kryptowaluta na świecie właśnie przekroczyła 11000 USD, ale nieodłączne wady sprawiają, że jest to straszna inwestycja długoterminowa.

To wróciło. i nie mówię o inwazji komarów na tylną werandę, która towarzyszy przesileniu letnim.

Po żałosnym 2018 roku, w którym wiodący bitcoin kryptowaluty (CCC: BTC-USD) stracił około 80% swojej wartości, rok 2019 był zupełnie inną historią dla tokena cyfrowego. W ujęciu rocznym do sobotniego wieczoru, 22 czerwca, bitcoin zwrócił 176%, co stanowi około dziewięciokrotnie lepszy zwrot niż szeroko zakrojony S&P 500 w ujęciu rocznym. Po tym, jak przez kilka tygodni znajdował się w uderzającej odległości od poziomu 10000 USD, bitcoin przebił ten psychologiczny poziom i na krótko przekroczył 11200 USD za token.

Najważniejsze pytanie brzmi: „Dlaczego? Dlaczego bitcoin nagle odnosi sukces po ponad roku pogrążenia się w zastoju? Odpowiedź tkwi w wielu czynnikach, a nie tylko w jednym katalizatorze.

Źródło obrazu: Getty Images.

Bitcoin szybuje powyżej 11000 USD

Na początek oczekuje się, że nagroda blokowa bitcoina zostanie zmniejszona o połowę 21 maja 2020 r. Górnicy kryptowaluty – tj. Ludzie i firmy z komputerami o dużej mocy, które rozwiązują złożone równania matematyczne, aby udowodnić ważność transakcji kryptograficznych na łańcuchu blokowym – święto od tych nagród, które są obecnie wypłacane jako 12,5 tokenów bitcoin na blok sprawdzonych transakcji. Przy dzisiejszej cenie daje to blisko 135 000 dolarów za blok bitcoinów. Ale dzięki zmniejszeniu tej nagrody o połowę w maju 2020 r. Do 6,25 bitcoinów na blok rozwiązany, inwestorzy i górnicy historycznie podbijali token cyfrowy około rok przed zdarzeniem o połowę.

Innym powodem, dla którego inwestorzy bitcoin są podekscytowani, jest możliwość zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na fundusz ETF (ETF) na główną giełdę w USA. SEC wielokrotnie opóźniała decyzję w sprawie ETF bitcoin, ale na początku kwietnia ogłosiła, że ​​chce zatrudnić specjalistę od kryptowalut do pomocy przy wdrażaniu przepisów. Ten ruch, wraz z obecnymi komentarzami i obaleniami SEC na temat ETF bitcoin, sugeruje, że perspektywy uderzenia ETF bitcoin na główne giełdy w USA poprawiają się.

Niedawne ogłoszenie, że gigant mediów społecznościowych Facebook (NASDAQ: FB) utworzy własny token kryptograficzny, znany jako Libra, również zachęca inwestorów bitcoinowych. Facebook ma 2,38 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie i można się założyć, że większość z nich ma niewielkie lub żadne pojęcie, czym jest blockchain. Libra to sposób na edukację świata o potencjale cyfrowej księgi znanej jako blockchain, a także o użyteczności tokenów kryptowalut. Facebook planuje wypuścić swój nowy cyfrowy token w przyszłym roku, a szum prowadzący do tego uruchomienia może podnieść poziom bitcoinów.

Źródło obrazu: Getty Images.

Zmierz się z faktami: Bitcoin jest zasadniczo wadą inwestycji

Ale pomimo wszystkich powodów, dla których bitcoin się rozwija, najpopularniejsza kryptowaluta na świecie ma trzy fundamentalne wady, których, jak to widzę, praktycznie nie da się naprawić.

1. Bitcoin nie jest tak naprawdę „rzadki

Jednym z częstszych argumentów byków bitcoin, dlaczego jest tak wart, jest jego postrzegana rzadkość. Jak wspomniano wcześniej, transakcje sprawdzające prowadzą do inflacji w postaci 12,5 bitcoina dodawanego do istniejącego obiegu na blok. Jednak maksymalna liczba bitcoinów, które można wyprodukować, jest ograniczona do 21 milionów, przy czym 17,77 milionów tokenów bitcoin jest już w obiegu. Przy rocznej stopie inflacji tokenów bitcoin wynoszącej zaledwie 3,77% (do zmniejszenia o połowę w maju 2020 r.), Optymiści twierdzą, że niedobór bitcoina sprawia, że ​​jest to intrygujący zakup.

Ale jest pewien haczyk z tą liczbą. Mianowicie, nie ma sztywnego ograniczenia liczby tokenów, które są w obiegu. To raczej kod komputerowy i konsensus społeczny określają ten limit. Chociaż jest mało prawdopodobne, że zostanie osiągnięty konsensus co do zwiększenia pułapu 21 milionów tokenów, możliwość takiego zdarzenia nie wynosi 0%.

Dla porównania, fizyczny magazyn wartości, taki jak złoto, jest aktywem ograniczonym. Złoto, które jest obecnie w ziemi lub zostało wydobyte, jest wszystkim, co kiedykolwiek będzie na tej planecie, chyba że w przyszłości zostanie wynaleziona jakaś cudowna forma alchemii. Jest to wyraźne przeciwieństwo bitcoina, którego limit tokenów może zostać dostosowany na podstawie konsensusu społeczności.

Źródło obrazu: Getty Images.

2. Bitcoin, podobnie jak większość tokenów cyfrowych, ma ograniczoną użyteczność

Drugą podstawową wadą największej kryptowaluty na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej jest jej ograniczona użyteczność lub wykorzystanie. Optymiści mogą powitać bitcoina jako zamiennik gotówki lub waluty antybankowej, ale obecnie brakuje mu narzędzia do powszechnego przyjęcia.

Po pierwsze, zmienność bitcoina jest głównym powodem, dla którego większość sprzedawców nie akceptuje tego. Nawet w przypadku transakcji opartych na blockchain, które potencjalnie mogą być weryfikowane i rozliczane szybciej niż płatności w tradycyjnych sieciach bankowych, opóźnienia w czasie rozliczeń mogą nadal pozwalać na dzikie wahania cen bitcoinów. Według internetowego bloga Blockonomics Dell Expedia Microsoft PayPal i Stripe zrezygnowały z obsługi płatności za bitcoiny. Należy powiedzieć, że chociaż wiele z tych firm podawało zmienność jako powód do odrzucenia bitcoina, odnotowano również zmienne opłaty transakcyjne.

Czynnikiem ograniczającym jest również 17,77 miliona monet Bitcoin w obiegu. Ponieważ znaczna część tych monet jest przechowywana w celach inwestycyjnych przez niewielką liczbę zamożnych osób i handlowców, a tym samym nie są w obiegu przez dłuższy czas, po prostu nie ma zbyt wielu monet do wykorzystania w transakcjach detalicznych i płatnościach . O ile limit tokenów bitcoinów nie został podniesiony znacznie powyżej 21 milionów, bitcoinowi brakuje narzędzia do wywołania fundamentalnej zmiany monetarnej.

Źródło obrazu: Getty Images.

3. Kupujesz niewłaściwe aktywa

Wreszcie kupujesz niewłaściwe aktywa podczas handlu kryptowalutami.

Z jednej strony jest token cyfrowy, który kupują inwestorzy kryptowalut. Z drugiej strony istnieje podstawowy blockchain, czyli wspomniana wcześniej cyfrowa księga, która w przejrzysty i niezmienny sposób rejestruje transakcje. Blockchain to prawdziwa ewolucja i innowacja ruchu kryptowalut.

Oto problem: zakup tokena kryptowaluty (bitcoin lub większości innych) nie daje inwestorom żadnej własności w bazowym łańcuchu bloków. Jeśli podstawowy łańcuch bloków krypto tokena stanie się podstawą innowacji w określonej firmie lub w branży, powiązany z nim token niekoniecznie odniesie korzyści (podobnie jak posiadacze tokenów). W rzeczywistości firmy opracowują własne tokeny do użytku w tworzonych wewnętrznie łańcuchach bloków lub tworzą łańcuchy blokowe beztokenowe, które działają z walutami fiducjarnymi, takimi jak dolar amerykański.

Jeśli chcesz zainwestować w innowacje leżące u podstaw ruchu kryptograficznego, lepiej byłoby, gdybyś kupił firmę taką jak IBM (NYSE: IBM). Chociaż IBM jest nadal bardzo ciężki z natury i żyje z dochodów ze sprzętu i oprogramowania, starał się być także w czołówce projektów blockchain. IBM współpracował z kilkunastoma bankami na południowym Pacyfiku, aby skrócić czas rozliczeń w swojej własnej sieci blockchain, a na początku 2018 roku założył spółkę joint venture z gigantem żeglugowym Maersk w celu opracowania rozwiązań wysyłkowych opartych na łańcuchu bloków, które zrewolucjonizują zarządzanie łańcuchem dostaw.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy