11 wad ETF, których inwestorzy nie powinni przeoczyć

17.02.2021

Fundusze giełdowe (ETF) mogą być świetnym narzędziem inwestycyjnym zarówno dla małych, jak i dużych inwestorów. Te popularne fundusze, które są podobne do funduszy inwestycyjnych, ale handlują jak akcje, stały się popularnym wyborem wśród inwestorów pragnących poszerzyć różnorodność swoich portfeli bez zwiększania czasu i wysiłku, jaki muszą poświęcić na zarządzanie i alokację swoich inwestycji.

Istnieją jednak pewne wady, o których inwestorzy muszą zdawać sobie sprawę, zanim wskoczą do świata funduszy ETF.

Kluczowe wnioski
 • Fundusze ETF stały się niezwykle popularnymi inwestycjami zarówno dla inwestorów aktywnych, jak i pasywnych.
 • Chociaż fundusze ETF zapewniają tani dostęp do różnych klas aktywów, sektorów przemysłu i rynków międzynarodowych, wiążą się one z pewnym unikalnym ryzykiem.Zrozumienie szczegółów inwestowania w ETF jest ważne, abyś nie był zaskoczony, gdyby coś się wydarzyło.5 wad ETF, których nie powinieneś przeoczyćOpłaty handlowe

  Jedną z największych zalet ETF jest to, że handlują jak akcje. ETF inwestuje w portfel oddzielnych spółek, zazwyczaj połączonych wspólnym sektorem lub tematem. Inwestorzy po prostu kupują ETF, aby od razu czerpać korzyści z inwestowania w ten większy portfel.

  Ze względu na akcyjny charakter ETF-ów, inwestorzy mogą kupować i sprzedawać w godzinach rynkowych, a także składać zaawansowane zlecenia zakupu, takie jak limity i stop. I odwrotnie, typowy zakup funduszu wspólnego inwestowania ma miejsce po zamknięciu rynku, po obliczeniu wartości aktywów netto funduszu.

  Za każdym razem, gdy kupujesz lub sprzedajesz akcje, płacisz prowizję. Dzieje się tak również w przypadku kupna i sprzedaży funduszy ETF. W zależności od tego, jak często handlujesz funduszem ETF, opłaty transakcyjne mogą szybko się sumować i obniżyć wydajność inwestycji. Z drugiej strony fundusze inwestycyjne typu no-load są sprzedawane bez prowizji lub opłaty za sprzedaż, co czyni je korzystniejszymi pod tym względem w porównaniu z funduszami ETF. Przy porównywaniu inwestycji w fundusze ETF z podobną inwestycją w fundusz wspólnego inwestowania należy pamiętać o opłatach transakcyjnych.

  Jeśli decydujesz się między podobnymi ETFami i funduszami inwestycyjnymi, pamiętaj o różnych strukturach opłat każdego z nich, w tym opłat transakcyjnych. I pamiętaj, że aktywny handel funduszami ETF, podobnie jak w przypadku akcji, może poważnie obniżyć wyniki inwestycyjne, a prowizje szybko rosną.

  Specyfika opłat transakcyjnych ETF zależy w dużej mierze od samych funduszy, a także od dostawców funduszy. Większość funduszy ETF pobiera opłaty poniżej 10 USD za zamówienie. W wielu przypadkach dostawcy tacy jak Vanguard i Schwab pozwalają stałym klientom kupować i sprzedawać ETF bez opłaty. Wraz ze wzrostem popularności ETF, nastąpił również wzrost funduszy bez prowizji.

  Ważne jest również, aby inwestorzy byli świadomi wskaźnika wydatków ETF. Wskaźnik kosztów jest miarą tego, jaki procent łącznych aktywów funduszu jest wymagany do pokrycia różnych kosztów operacyjnych każdego roku. Chociaż nie jest to dokładnie to samo, co opłata, którą inwestor płaci funduszowi, ma podobny skutek: im wyższy wskaźnik kosztów, tym niższe całkowite zwroty dla inwestorów. Fundusze ETF znane są z bardzo niskich wskaźników kosztów w porównaniu z wieloma innymi instrumentami inwestycyjnymi. Dla inwestorów porównujących wiele funduszy ETF jest to zdecydowanie coś, o czym należy pamiętać.

  Podstawowe wahania i ryzyko

  Fundusze ETF, podobnie jak fundusze inwestycyjne, są często chwalone za dywersyfikację, jaką oferują inwestorom. Należy jednak zauważyć, że tylko dlatego, że ETF zawiera więcej niż jedną pozycję bazową, nie oznacza, że ​​nie może na nią wpływać zmienność. Potencjał dużych wahań będzie zależał głównie od zakresu funduszu. ETF, który śledzi szeroki indeks rynkowy, taki jak S&P 500, prawdopodobnie będzie mniej zmienny niż ETF, który śledzi konkretną branżę lub sektor, taki jak ETF usług naftowych.

  Dlatego ważne jest, aby mieć świadomość, na czym fundusz się koncentruje i jakie rodzaje inwestycji obejmuje. W miarę jak ETF stawały się coraz bardziej specyficzne wraz z krzepnięciem i popularyzacją przemysłu, stało się to jeszcze większym problemem.

  W przypadku międzynarodowych lub globalnych funduszy ETF ważne są podstawy kraju, za którym podąża ETF, podobnie jak zdolność kredytowa waluty w tym kraju. Niestabilność gospodarcza i społeczna również odegra ogromną rolę w określaniu sukcesu każdej ETF, która inwestuje w danym kraju lub regionie. Czynniki te należy mieć na uwadze przy podejmowaniu decyzji dotyczących rentowności ETF.

  Zasadą jest tutaj wiedzieć, co śledzi ETF i rozumieć podstawowe ryzyko z tym związane. Nie daj się zwieść myśleniu, że ponieważ niektóre fundusze ETF oferują niską zmienność, wszystkie te fundusze są takie same.

  Brak płynności

  Płynność jest największym czynnikiem w przypadku ETF, akcji lub czegokolwiek innego, co jest przedmiotem publicznego obrotu. Płynność oznacza, że ​​gdy coś kupujesz, zainteresowanie handlem jest na tyle duże, że będziesz w stanie stosunkowo szybko z niego wyjść bez zmiany ceny.

  Jeśli obrót ETF jest niewielki, mogą wystąpić problemy z wyjściem z inwestycji, w zależności od wielkości Twojej pozycji w stosunku do średniego wolumenu obrotu. Największą oznaką niepłynnej inwestycji są duże spready między kupnem a zapytaniem. Przed zakupem musisz upewnić się, że ETF jest płynny, a najlepszym sposobem na to jest zbadanie spreadów i ruchów rynkowych w ciągu tygodnia lub miesiąca.

  Zasadą jest tutaj upewnienie się, że ETF, którym jesteś zainteresowany nie ma dużych spreadów między cenami kupna i sprzedaży.

  Dystrybucja zysków kapitałowych

  W niektórych przypadkach ETF rozdzieli zyski kapitałowe między udziałowców. Nie zawsze jest to pożądane dla posiadaczy ETF, ponieważ udziałowcy są odpowiedzialni za płacenie podatku od zysków kapitałowych. Zwykle lepiej jest, jeśli fundusz zatrzymuje zyski kapitałowe i inwestuje je, zamiast je rozdzielać i tworzyć zobowiązanie podatkowe dla inwestora. Inwestorzy zazwyczaj będą chcieli ponownie zainwestować te dystrybucje zysków kapitałowych i aby to zrobić, będą musieli wrócić do swoich brokerów, aby kupić więcej akcji, co powoduje nowe opłaty.

  Ponieważ różne fundusze ETF traktują dystrybucję zysków kapitałowych na różne sposoby, uzyskanie informacji o funduszach, w których uczestniczą, może być wyzwaniem dla inwestorów. Ważne jest również, aby inwestor dowiedział się, w jaki sposób ETF traktuje dystrybucję zysków kapitałowych przed zainwestowaniem w to. fundusz.

  Jak inwestować w fundusze ETF

  Zakup ETF za ryczałt jest prosty. Powiedz, że chcesz zainwestować w konkretny fundusz ETF w wysokości 10000 USD. Obliczasz, ile akcji możesz kupić i jaki będzie koszt prowizji i otrzymujesz za swoje pieniądze określoną liczbę akcji.

  Istnieje jednak również wypróbowany i prawdziwy sposób budowania pozycji przez małych inwestorów: uśrednianie kosztu dolara. Korzystając z tej metody, bierzesz te same 10 000 USD i inwestujesz je w miesięcznych przyrostach, powiedzmy, 1000 USD. Nazywa się to uśrednianiem kosztu dolara, ponieważ za kilka miesięcy kupisz mniej akcji za te 1000 USD w wyniku wyższej ceny. W pozostałych miesiącach ceny akcji będą niższe i będziesz mógł kupić więcej akcji.

  Oczywiście dużym problemem związanym z tą strategią jest to, że ETF są przedmiotem obrotu jak akcje; Dlatego za każdym razem, gdy chcesz kupić ten konkretny ETF o wartości 1000 $, musisz zapłacić za to swojemu brokerowi prowizję. W rezultacie budowanie pozycji w ETF z comiesięcznymi inwestycjami może stać się bardziej kosztowne. Z tego powodu handel ETF preferuje podejście ryczałtowe.

  Zasadą jest tutaj próba zainwestowania jednorazowej kwoty w celu zmniejszenia opłat maklerskich.

  Lewarowane fundusze ETF

  Jeśli chodzi o względy ryzyka, wielu inwestorów wybiera ETF-y, ponieważ uważają, że są one mniej ryzykowne niż inne sposoby inwestowania. Omówiliśmy już kwestie zmienności powyżej, ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że niektóre klasy ETF są z natury znacznie bardziej ryzykowne jako inwestycje w porównaniu z innymi.

  Dobrym przykładem są lewarowane fundusze ETF. Te fundusze ETF mają tendencję do spadku wartości wraz z upływem czasu i codziennymi resetami. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy indeks bazowy kwitnie. Wielu analityków w ogóle ostrzega inwestorów przed kupowaniem lewarowanych funduszy ETF. Inwestorzy, którzy stosują to podejście, powinni uważnie obserwować swoje inwestycje i mieć na uwadze ryzyko.

  Fundusze ETF a ETN

  Ponieważ na stronie wyglądają podobnie, fundusze ETF i obligacje notowane na giełdzie (ETN) są często mylone ze sobą. Jednak inwestorzy powinni pamiętać, że są to bardzo różne narzędzia inwestycyjne. ETN będą miały określoną strategię: śledzą również bazowy indeks towarów lub akcji, a także mają między innymi wskaźnik kosztów.

  Niemniej jednak ETN mają zwykle inny zestaw zagrożeń niż ETF. ETN są narażone na ryzyko wypłacalności emitenta. Jeśli bank wydający ETN ogłosi upadłość, inwestorzy często nie mają szczęścia. Jest to ryzyko inne niż te związane z funduszami ETF i jest to coś, czego inwestorzy, którzy chcą wskoczyć na trend ETF, mogą nie być świadomi.

  Utrata kontroli dochodu podlegającego opodatkowaniu

  Inwestor, który kupuje udziały w puli różnych indywidualnych akcji, ma większą elastyczność niż ten, który kupuje tę samą grupę akcji w ETF. Jedną z przyczyn niekorzystnych dla inwestora ETF jest jego zdolność do kontrolowania ściągania strat podatkowych. Jeśli cena akcji spadnie, inwestor może sprzedać akcje ze stratą, zmniejszając w ten sposób do pewnego stopnia łączne zyski kapitałowe i dochód do opodatkowania. Inwestorzy posiadający te same akcje za pośrednictwem ETF nie mają takiego samego luksusu; ETF określa, kiedy dostosować swój portfel, a inwestor musi kupić lub sprzedać całą partię akcji, a nie pojedyncze nazwy.

  Cena a wartość bazowa

  Podobnie jak w przypadku akcji, cena ETF może czasami różnić się od wartości bazowej tego ETF. Może to prowadzić do sytuacji, w których inwestor może faktycznie zapłacić premię powyżej i powyżej kosztu bazowych akcji lub towarów w portfelu ETF, aby kupić ten ETF. Jest to rzadkie i zwykle jest korygowane w czasie, ale ważne jest, aby uznać ryzyko, jakie podejmuje się kupując lub sprzedając ETF.

  Kwestie kontroli

  Jeden z tych samych powodów, dla których ETFy przyciągają wielu inwestorów, można również postrzegać jako ograniczenie branży. Inwestorzy zazwyczaj nie mają prawa głosu w sprawie poszczególnych akcji w indeksie bazowym ETF. Oznacza to, że inwestor, który chce uniknąć określonej firmy lub branży z powodu takiego jak konflikt moralny, nie ma takiego samego poziomu kontroli, jak inwestor skupiony na pojedynczych akcjach. Inwestor ETF nie musi poświęcać czasu na wybór poszczególnych akcji wchodzących w skład portfela; z drugiej strony, inwestor nie może wykluczyć akcji bez wyeliminowania swojej inwestycji w cały ETF.

  Oczekiwania dotyczące wyników ETF

  Chociaż nie jest to wada w tym samym sensie, co niektóre z wcześniej wymienionych pozycji, inwestorzy powinni zacząć inwestować w ETF z dokładnym wyobrażeniem o tym, czego mogą się spodziewać po wynikach.

  Fundusze ETF są najczęściej powiązane z indeksem porównawczym, co oznacza, że ​​często są zaprojektowane tak, aby nie osiągały lepszych wyników niż ten indeks. Inwestorzy szukający tego typu lepszych wyników (co oczywiście niesie ze sobą dodatkowe ryzyko) powinni być może poszukać innych okazji.

  Podsumowanie

  Teraz, gdy znasz ryzyko związane z funduszami ETF, możesz podejmować lepsze decyzje inwestycyjne. Popularność funduszy ETF odnotowała spektakularny wzrost iw wielu przypadkach popularność ta jest w pełni zasłużona. Ale, jak wszystkie dobre rzeczy, fundusze ETF mają również swoje wady.

  Podejmowanie rozsądnych decyzji inwestycyjnych wymaga znajomości wszystkich faktów dotyczących konkretnego instrumentu inwestycyjnego, a fundusze ETF nie są inne. Znajomość wad pomoże Ci uniknąć potencjalnych pułapek i, jeśli wszystko pójdzie dobrze, w kierunku czystych zysków.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy